של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 שחקני שנות ה-70 בעולם
 

1  ג'ק ניקולסון

 קן הקוקיה

 

ג’ק ניקולסון כמק’מרפי, אסיר הנשלח לבית חולים לחולי נפש, ומגלה עולם שבו שללו מהחולים את אנושיותם. בראש השוללים עומדת המפלצת הגדולה, האחות ראצ’ד והמפגש איתה דוחף את מק’מרפי לצאת למלחמה שסופה טראגי.

 צ'יינהטאון


ג'ק ניקולסון מגלם בלש היוצא לחקור מקרה של בגידה עבור אישה מסתורית, ועולה על שחיתות פוליטית בחלונות הגבוהים, תשוקות הרסניות, ואניגמה אחת גדולה.

 רסיסי חיים

ג'ק ניקולסון הצעיר, שנותן הופעה מרשימה כבן אובד השב הביתה למיטת חוליו של אביו. בן למשפחת עשירים מוותר על קריירה מבטיחה כפסנתרן קלאסי על מנת למרוד בכל מה שגדל עליו. עכשיו הוא עובד בבאר נפט ומתייחד עם בקבוקי הבירה.
         
2  אל פאצ'ינו
 הסנדק II


הקבלה בין עלייתו לראש סולם הפשע של דון קורליאונה האב בתחילת המאה ה-20, ובין עלייתו של בנו, מייקל, עשרות שנים מאוחר יותר. דה-נירו הוא האבא האיטלקי ופאצ'ינו הוא מייקל, כמובן. הם לא נפגשים ולו פעם אחת במשך כל הסרט.

 אחה"צ של פורענות


שני שודדי בנק, המסתגרים בסניף ניו-יורקי, ולוקחים את עובדיו כבני ערובה. הסיבה למעשה אינה תאוות בצע לשמה, אלא נסיון להשגת מימון לניתוח שינוי מין לאהובו של גיבור הסרט, סאני (אל פאצ`ינו). לומט שלף את הבסיס לעלילה מידיעה שהתפרסמה בעיתון.

 סרפיקו


פרנק סרפיקו, אותו מגלם אל פאצ'ינו הצעיר, הוא שוטר מהזן המסוכן ביותר, שוטר ישר. למרות ניסיונותיו החוזרים ונשנים ללכת עד לבוסים הגדולים ביותר במשטרה, הוא אינו מצליח לבלום את נגע השחיתות, ולמרות הסיכון הגדול, מסרב להיכנע לזרם וממשיך ללכת ראש בראש עם המערכת.
         
3  רוברט דה נירו
 נהג מונית


ניו-יורק כגיהנום עלי אדמות. צעיר מהמערב התיכון, ששוחרר מהצבא לאחר תקופה ארוכה בוייטנאם, מוצא עבודה כנהג מונית. המפגש היחיד שלו עם העולם החיצון, הוא דרך חלאת האדם, שהוא מוביל במוניתו ברחובות ניו-יורק, בשעות הלילה. לאט, לאט מתערערת שפיותו, ומשאת נפשו היחידה היא טיהור הכרך.

 צייד הצבאים


סרטו של מייקל צ'ימינו שלימד דורות שלמים את חוקי המשחק של הרולטה הרוסית, וגם משהו על יחסה המורכב של אמריקה למלחמת וייטנאם. קבוצת צעירים מקהילה סלאבית נשלחים למות בשדות הקטל. יצירת מופת בעלת היבטים פוליטיים ואנתרופולוגיים.

 הסנדק II


הקבלה בין עלייתו לראש סולם הפשע של דון קורליאונה האב בתחילת המאה ה-20, ובין עלייתו של בנו, מייקל, עשרות שנים מאוחר יותר. דה-נירו הוא האבא האיטלקי ופאצ'ינו הוא מייקל, כמובן. הם לא נפגשים ולו פעם אחת במשך כל הסרט.

         
4  ג'ין הקמן
 הקשר הצרפתי


ג'ין הקמן כפופאי דויל, בלש שתיין ואלים העולה על רשת מבריחי הרואין מצרפת, דמותו המחוספסת והאמריקאית כל כך מהווה ניגוד לראש הפושעים, הג'נטלמן האירופאי החלקלק בגילומו של פרנננדו ריי. הסרט זכור גם בזכות הריאליזם הקיצוני של דמויותיו והאווירה וגם בזכות מרדפי המכוניות המסחררים.

 השיחה


הסרט מגולל את סיפורו של הארי קול (ג'ין הקמן) מומחה ידוע למעקב. בעל חברה גדולה שכר את שירותיו כדי שיצותת לשיחות של שני מועסקים. כמה שנים קודם לכן עבודתו גרמה לרציחתם של שלושה אנשים, והארי חושש שהסיפור עתיד לחזור על עצמו כעת.

 סופרמן


ג'ין הקמן מגלם את לקס לותר היריב הארכי פושע וחכם כנגד סופרמן, גור-אל מנחה את סופרמן בדרכו. אותו גור-אל הוא מדען שנכשל בנסיונו לשכנע את יושבי קריפטון שהכוכב שלהם עתיד להיכחד בקרוב. כצעד של ייאוש הוא שולח את בנו הפעוט לכדור הארץ, שם הוא יהפוך לשופרם של אמת וצדק.

         
5  דסטין הופמן
 קרמר נגד קרמר


סרט דרמטי מרגש ורב עוצמה שהפעיל היטב את בלוטות הדמע בבתי הקולנוע. אישה נוטשת את בעלה ומותירה אותו עם ילדו בן השש בו הוא חייב לטפל. לאחר תקופת סבל וצער עומד האב במבחן והופך הורה למופת. כאמור, דרמה שהפכה לאחד מהסרטים הבולטים ביותר על מעמד המשפחה בימינו.

 כלבי הקש


משל נוקב על האלימות הטבועה בגנום האנושי. מתמטיקאי חנון (דסטין הופמן) ואשתו מחליטים לעבור לכפר הולדתה השקט אי שם באנגליה, הרחק מהאלימות המציפה את ערי ארה"ב, אולם שם מתנכלים להם המקומיים עד שכל הקווים נחצים.

 כל אנשי הנשיא


על פי ספרם של העיתונאים קרל ברנסטין ובוב וודוורד - צמד העיתונאים שחשף את פרשת ווטרגייט. רדפורד והופמן מפגינים משחק מעולה ואינטליגנטי, ומביאים אל המסך משהו מאחורי הקלעים של עולם העיתונות, עולם שגם ממנו לא הכל מגיע לידיעת הציבור.

         
6 מרלון ברנדו
 הסנדק


מבט חודר לתוך פועלה של משפחת מאפיה שבראשה עומד דון קורליאונה. סיפור עלייתו של צעיר הבנים שהופך מבחור אידיאליסט למנהיג עריץ וצמא דם הממשיך את דרכו של אביו. קופולה מעלה דרמה סוחפת וכובשת בעלת ממדים אפיים עפ"י ספרו של מריו פוזו.

 הטנגו האחרון בפאריס


מרלון ברנדו הגאוני בתפקיד הראשי כאדם שאיבד את אשתו ובורח להרפתקה מינית ללא סייגים בעיר האורות. הסרט חולל מהומות כשיצא ונחשב לאחת הסנסציות הגדולות של עולם הקולנוע בראשית שנות ה-70.

 אפוקליפסה עכשיו


קצין בצבא ארה"ב נשלח לחסל קולונל מטורף (מרלון ברנדו) שהקים צבא פרטי במעבה הג’ונגל. המחצית הראשונה מתארת אודיסאה מסמרת שיער של קצין וצוות הספינה, המעבירה אותו למקום מושבו של הקולונל. במחצית השנייה מתוארת תקופת ישיבת הקצין במקדש המוות של הקולונל קורץ.

         
7  ג'ק למון
 כותרת ראשית


סרט עתיר כוכבים: ג'ק למון, וולטר מתיאו וסוזן סרנדון. להילדי ג'ונסון, כתב עיתונות בשיקגו, נמאס מהמלחמות שבמקצוע והוא מבקש לפרוש. לעורך העיתון שלו יש תוכניות אחרות: הוא מבקש מהכתב לסקר למחרת את ההוצאה להורג של החשוד ברצח ארל וויליאמס. הסיפור הזה לא יהיה עוד סיקור בקריירה של ג'ונסון.

 אוונטי


סיפור אהבה משונה על חוף הריביירה האיטלקית, היא נקודת מוצא לסאטירה על החברה האיטלקית ועל הרומנטיקה. איש עסקים אמריקאי, המגיע לקבל את גופת אביו, שנהרג בתאונה, מתאהב באנגליה, הבאה לקחת את גוויית אמה, שנהרגה באותה תאונה.

 הסינדרום הסיני


מותחן אפקטיבי ועתיר כוכבים (מייקל דגלאס, ג'יין פונדה וג'ק למון) שהביא את נושא הלוחמה הגרעינית למרכז סדר היום הציבורי. קימברלי וולס היא כתבת טלוויזיה שמגלה במקרה פרשיית גרעין חמורה. בדרך לפרסום המידע הרגיש עומדים אנשים שיעשו הכל כדי למנוע ממנו להתפרסם.

         
8  רוברט רדפורד
העוקץ


הסיפור מתרחש בשנות השלושים; שני חברים, רוברט רדפורד כפושע שאפתן ופול ניומן כאיש כנופיה, מתכננים נקמה קפדנית ברוברט שואו, מנהיג כנופיה אויבת, על רצח אחד מחבריהם. טוויסט מפתיע וערמומיות חלקלקה הופכים את הסרט לאחת מקומדיות הפשע הטובות ביותר.

 כל אנשי הנשיא


על פי ספרם של העיתונאים קרל ברנסטין ובוב וודוורד - צמד העיתונאים שחשף את פרשת ווטרגייט. רדפורד והופמן מפגינים משחק מעולה ואינטליגנטי, ומביאים אל המסך משהו מאחורי הקלעים של עולם העיתונות, עולם שגם ממנו לא הכל מגיע לידיעת הציבור.

 כך היינו


זוג אוהבים בעיצומו של רומן מופלא, כאשר דעותיהם הפוליטיות המנוגדות מאיימות להפריד ביניהם. קייטי היא אקטיביסטית, ואילו בן זוגה האבל הוא איש צבא. הם נפגשים כמה פעמים במהלך חייהם ובסופו של דבר מוצאים את עצמם יחד, למרות אי ההסכמה ביניהם ולמורת רוחם הגדולה של הוריהם.

         
9  ריצ'ארד דרייפוס
 דירה לשניים


אישה שנודרת שלעולם לא להתאהב שוב בשחקן מוצאת עצמה בזרועותיו של שחקן אחר... כנראה שאי אפשר להתנגד לגורל, במיוחד כשהוא בא בצורה של ריצ'ארד דרייפוס הצעיר שזכה באוסקר הנחשק על הופעתו המרגשת והמצחיקה.

 אמריקן גרפיטי


שיר הלל לתרבות הנוער של שנות ה-60 , הסרט שנתן את השראתו לסדרת הקאלט Happy Days. הלילה האחרון לפני הקולג' הוא לילה בלתי נשכח של מכוניות מבהיקות, נערות בשמלות פעמון, מזמוזים במושב האחורי והרבה הרבה רוקנ'רול!! לא רק למעריצי פונזי החלקלק.

 מלתעות


עיירת חוף שקטה, ראש עיר מודאג, מפקח משטרה שפוחד מהים, מדען, מלח מחוספס וכריש מסוג עמלץ לבן, מרכיבים יחד את אחד הסרטים הבודדים שזכו לקונצנזוס עולמי מוחלט ושנחשב עד היום (ובצדק) לאחד ממותחני האימה הטובים ביותר שנעשו אי פעם.

 

         
10  פול ניומן
 המגדל הלוהט


המגדל הלוהט הוא מותחן דרמתי אודות גורד שחקים העולה באש ומבצע נועז של חילוץ יושביו. טקס מפואר בגורד השחקים הגבוה בעולם הופך לקטסטרופה כאשר קצר חשמלי מצית אש משתוללת, אשר כולאת את כל אזרחי החברה הגבוהה בקומה האחרונה.

 שופט רוי בין


פול ניומן מככב במערבון עתיר תקציב זה, על איש מערב חסר עקבות שמטיל את מוראו לאן שרק ילך, ושמשליט את החוק הפרטי שלו על הסביבה. בשלב הבא הוא יקים פונדק, בית זונות ועסק של שעועית. לצידו אווה גרדנר מאוהבת וויקטוריה פרינסיפל הצעירה.

 העוקץ


הסיפור מתרחש בשנות השלושים; שני חברים, רוברט רדפורד כפושע שאפתן ופול ניומן כאיש כנופיה, מתכננים נקמה קפדנית ברוברט שואו, מנהיג כנופיה אויבת, על רצח אחד מחבריהם. טוויסט מפתיע וערמומיות חלקלקה הופכים את הסרט לאחת מקומדיות הפשע הטובות ביותר.

         


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות