של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 שחקני שנות ה-60 בעולם
 
1 פול ניומן

האד


פול ניומן הוא האד, פרחח השרוי בריב מתמיד עם כולם - עם אביו, מגדל בקר בעל עקרונות וערכים, עם עצמו, ועם ערכי מוסר ומסורת. את שאר זמנו מבלה האד עם נשים, בנהיגה פרועה, בקטטות ושתייה.

קיד וקאסידי


בוטש קסידי וסאנדנס קיד הם שני שודדי בנקים ורכבות, המצויים במנוסה מתמדת מזרועו הארוכה של החוק. בבריחתם לבוליביה עוברים השניים שלל הרפתקאות. זוכה שלל פרסים, ביניהם פרסי האוסקר, גלובוס הזהב, BAFTA וגראמי.

אקסודוס

ארי בן כנען, מפקד בהגנה, צעיר וכריזמטי, מוביל ספינת מעפילים לחופי אי. כלי השיט נלכד עי הבריטים ואלה מתכננים להעביר את הנוסעים למחנה מעצר בקפריסין. הפליטים היהודיים עושים הכל כדי להפר את רוע הגזרה ולהגיע לחוף המבטחים.
         
2 ג'ק למון
הדירה


משולש רומנטי של מקס הנשבה בקסמיהן של שתי נשים שונות - אך באותה דירה. הצלע הרביעית בסיפור, לוסיין החבר הטוב של מקס, אמורה לאזן את הבלבול. אהבה אף פעם לא מתנהלת בקלות, וגם כאן מקס נקרע לגזרים.

ימי יין ושושנים


הופעות ממסמרות של שני כוכבי הסרט, ג'ק למון ולי רמיק הופכים אותו לאחד מסרטי ההתמכרות החשובים שנעשו. במיוחד בגלל שהבמאי הוא בלייק אדוארדס. אלכוהוליסט מדרדר את אשתו לשתיה והתוצאות, כמצופה, די עגומות.

הזוג המוזר


הקומדיה הקלאסית על פי מחזהו של ניל סיימון. ג’ק למון וולטר מתאו - אחד הצמדים הגדולים של הוליווד של פעם, כשני גרושים, הפוכים לחלוטין בכל תחומי החיים, הנאלצים לרוע מזלם לחלוק דירה וממררים אחד לשני את החיים.
         
3 ריצ'ארד ברטון
מי מפחד מוירג'יניה וולף?


סרט מהפנט בעוצמת הדיאלוגים שלו ובמשחק הכובש של ארבעת שחקניו, מאזן האימה המתיש-גרוטסקי ועם זאת נוגע ללב, שבין מרתה לג'ורג', זוג נשוי ומזדקן, אשר העניין האמיתי בחייהם הוא התעללות ממושכת זה בזה, באמצעות משחקי שליטה פסיכולוגיים מרושעים.

המרגל שחזר מהכפור


כנראה האבא של ספרי הריגול, רב המכר של ג'ון לה-קארה (אנשי סמיילי) בעיבוד קולנועי מרשים. המלחמה הקרה מנקודת התצפית של מרגל בריטי במזרח גרמניה שמוצא עצמו במשבר זהות, בתוך תסבוכת עלילתית שבה אף אחד לא מאמין לשום דבר וכולם חפרפרות פוטנציאליות.

אילוף הסוררת


השיעור המר אותו מלמד פטרוקיו את קתרינה כלתו בקומדיה המפורסמת של שיקספיר. טיילור וברטון, זוג נשוי ומתוקשר בעת עשיית הסרט הסרט, "שורפים את המסך" עם האנרגיה הבוקעת מהם. צוות שחקנים ,המוסיקה של נינו רוטה, הצילום המרהיב והבימוי הדינמי של זפירלי הופכים הכל לחגיגה.

         
4 אנתוני קווין
זורבה היווני


אנגלי הספוג בתרבות המערב, פוגש בכפר יווני קטן את התגלמות הפילוסופיה העממית ואת אכזריות וקסם חיי הטבע. מבוסס על ספרו המפורסם של ניקוס קאזאצאקיס.

תותחי נברון


דרמת מלחמה קלאסית על פי רומן של אליסטר מקלין. שני תותחים גרמניים אפקטיביים שולטים בים שמעבר לאי היווני נברון, ומונעים ממטוסי בעלות הברית לטוס שם. חילוץ החיילים הבריטים שנותרו על האי השכן נהפך למשימה בלתי אפשרית.

לורנס איש ערב


טי.אי. לורנס, קצין בריטי, שבמו ידיו שיחרר את הערבים מאזיקי הטורקים. סאגה קלאסית של דייויד לין, שנכנסה כמעט אל כל רשימות הסרטים הגדולים של כל הזמנים, וזכתה בפרסים לרוב. למרות הזכייה בשבעה אוסקרים.

         
5 אלן ארקין
צייד בודד הוא הלב


אלן ארקין הצעיר מככב בתפקיד החירש-אילם ג'ון סינגר, סינגר מגיע לעיירה דרומית מנומנמת בשנות ה-30, עת חבר שלו – גבר חירש-אילם עם פיגור שכלי, אושפז בכפייה במוסד פסיכיאטרי. הוא עובר לשם כדי להיות קרוב לחברו.

הרוסים באים


צוללת סובייטית תמימה נוחתת בעיירה קטנה לחופיה של מסצ'יוסטס, ונתקעת באדמה. הקפטן שולח כמה אנשים לראות כיצד יכולים אנשי העיירה לעזור לו עם סירה מספיק חזקה כדי למשוך את הצוללת בחזרה למים העמוקים.

מילכוד 22


טייס מפציץ במלחמת העולם השנייה מנסה בכל כוחו להשתחרר מן הצבא ומטירוף המלחמה. אבל לפעמים הטירוף הוא הדרך השפויה היחידה להילחם במצב המשוגע. פארודיה מבריקה על המנטליות הצבאית ועל כלל החברה הבירוקרטית.

         
6 רוד שטייגר
המשכונאי


נסיונותיו של יהודי ניצול שואה להשתלב מחדש בחברה מסודרת, בעלת חוקי מוסר הגיוניים. הוא מנהל בית משכון בהארלם ונרדף ע"י זכרונותיו, מימי מלחמת העולם השנייה, כשהיה עצור במחנה ריכוז.

כחום הלילה


שוטרי תחנה במיסיסיפי עוצרים את וירג'יל טיבס בחשד לרצח, כשהלה הגיע מפילדלפיה לבקר את אמו. מהר מאוד הם למדים שמדובר בבלש משטרתי מוערך ומבינים את גודל טעותם.

דוקטור ז'יוואגו


האפוס עוקב אחר חייו מלאי התהפוכות של רופא ומשורר הומניסט ברוסיה של מהפכות ומלחמת אזרחים עקובה מדם. על רקע השינויים הפוליטיים של המהפכה הבולשביקית, מלחמת העולם הראשונה והקרב בין הלבנים לאדומים.

         
7 בארט לנקסטר
אלמר ג'נטרי


איש מכירות מתחבר לנזירה אוונגליסטית בשנות ה-20 , והשניים יוצאים למכור קצת אמונה נוצרית בריאה לאמריקאים. בדרך הם מתעשרים וגם נאלצים לעמוד מול פיתויים והאשמות קשות. את המוזיקה הלחין אנדרה פרווין (אירמה לה דוס).
איש הציפור מאלקטרז


סיפור ייחודי המעמת את הרצון והרוח האנושית עם תנאי ההישרדות הקשים ביותר. ברט לנקסטר, מגלם אסיר המבלה את מרבית חייו באלקטרז אחרי שהורשע ברצח. אחרי 43 שנות בידוד נהיה האסיר לאוטודידקט, ונהפך אוטוריטה בכל הקשור לציפורים.

משפטי נירנברג


הסרט ממחיז את אחד מהמשפטים הרבים שנערכו לפושעים נאציים כמה שנים לאחר תום מלחמת העולם השנייה. המשפטים נוהלו בידי צוות שופטים רב לאומי. שופט אמריקני הניצב בפני הכרעות קשות בנוגע למידת אחריותם של הנאשמים למעשי הפשע של הרייך השלישי.

         
8 סטיב מקווין
היאנג צ'ה הגועש


בעיצומה של המהפכה בסין, בשנת 1926, מוצב ג'ייק הולמן כמכונאי צבאי בספינת המלחמה "סאן פאבלו". אופיו והתנהגותו הצינית והבדלנית מתנגשים עד מהרה בהלך הרוח בספינה, המושפע מהמקומיים הסיניים. הוא מגלה כי הזרים אינם חביבים על הסינים, מה שמעורר חיכוכים חוזרים ונשנים על התנועה בנהר.

בוליט


מאבקו של הקצין בוליט באוסף הפושעים, מחד ובאשתו הדאגנית, מאידך. מרדפי מכוניות בחוצות סן-פרנסיסקו. הגיבורים האמיתיים של הסרט הם המכוניות. גם ייטס וגם מקווין היו בעבר נהגי מירוץ ועיקר המשקל של הסרט הוא לא בקרבות אקדחים, או אגרופים, אלא במרדפי מכוניות.

הבריחה הגדולה


קבוצת שבויים מתכוונת להימלט ממחנה ריכוז נאצי. המצלמה עוברת עם הגיבורים את כל שלבי הבריחה ומראה את הבריחה מנקודת ראותם של השבויים. אין בסרט דבר שיוכל להפנות את תשומת ליבנו מהאירוע המרכזי - הבריחה - אין נשים, ואף לא צילן, ואין פלאש-בקים. סטיב מקווין מצוין, בתפקיד האמריקאי נחוש הרצון לברוח.

         
9 דסטין הופמן
קאובוי של חצות


שוטף כלים צעיר ומטופש מטקסס מגיע לניו יורק מתוך כוונה לכבוש את העיר הגדולה ושוקע בבדידות מנוונת ממנה מציל אותו הידיד היחיד שהצליח להשיג – צעיר חולני ועלוב. משחק מדהים של וויט והופמן. שיר הנושא של נילסן קורע את הלב עד היום.

הבוגר


 

סרט זה, שסימל עבור רבים הן את מהפכת ילדי הפרחים של סוף שנות השישים, והן את שקיעתה של הוליווד השמרנית. דסטין הופמן הצעיר חוזר אחרי לימודיו האקדמיים אל המסלול הקבוע מראש של החלום האמריקאי ורוצה למרוד בו.

ג'ון ומרי


דסטין הופמן ומיה פארו מגלמים את דמויותיהם של שני ניו יורקרים בחיפוש אחר ה"אחד והיחיד"! הכל מתחיל עם לילה ראשון של סקס. השניים מתעוררים בבוקר, הולכים לדרכם בלי לדעת מה שמות האחד של השני, רק כדי להתעסק בעתידם.

         
10 מרצ'לו מסטרויאני
שמונה וחצי


גווידו גיבור הסרט הוא במאי סרטים העומד על סף יצירת סרטו הבא. "שמונה וחצי" נחשב ליצירת המופת הטובה ביותר של פליני, בה הוא הגיע לחשיפה אישית נדירה. פליני לא מפסיק להפתיע.

חיים מתוקים


מרצ'לו הוא עיתונאי המתעד את "החיים המתוקים" של אריסטוקרטים דקדנטיים, כוכבי קולנוע מדרגה שניה, פלייבויז מזדקנים וזונות צמרת, ונקרע בין השאיפה ל"חיים מתוקים" משלו ובין הבוז שהוא חש כלפיהם.

נישואין נוסח איטליה


דומניקו איש עסקים מצליח, רודף שמלות, פוצח ברומן סוער עם פילומנה, זונה בת 17, בשלהי מלחמת העולם השנייה. 22 שנים, שלושה ילדים, מאהבת צעירה ומחלה סופנית דמיונית, אולי אפילו החתונה המיוחלת תגיע.

         

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות