של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 שחקני שנות ה-40 בעולם
 

 

1 המפרי בוגרט

קזבלנקה


המפרי בוגרט הוא ריק בליין, בעלים של מועדון המשמש כמאורת הימורים וכבית קפה בעיר המרוקאית קזבלנקה במהלך מלחמת העולם השנייה המשמשת קולוניה צרפתית, תחת ממשל וישי. המועדון של ריק מושך מגוון של לקוחות, מפקידי ממשל וישי ונאצים, וכלה בפליטים.

הנץ ממלטה


סם ספייד הינו בלש פרטי הנשכר על ידי לקוחה יפהפייה בשם מיס וונדרלי למצוא את אחותה שנעלמה. שותפו של ספייד, מיילס ארצ'ר, מסכים לעקוב אחר האדם בו חושדת וונדרלי, איש מסתורי בשם פלויד ת'רסבי. ארצ'ר נרצח, וכך גם ת'רסבי, וספייד הופך לחשוד העיקרי ברציחתם.

קי לארגו

האמפרי בוגרט, מסוקס מתמיד, מתאהב בלורן באקאל היפה והמוכשרת בסרט אפל. פרנק מגיע לבית מלון מתפורר של ידיד טוב, ומגלה שהמקום נשלט על ידי גנגסטר קטן וכנופייתו. ההזדמנות להיפטר מהנוכלים מגיעה כשפרנק נדרש לנווט את ספינת הכנופיה לכיוון קובה.
         
2 קארי גרנט
דבר מלבד הלב הבודד


ארני מוט הוא טיפוס חסר מנוחה וחסר אחריות המחפש חיים חיים טובים יותר מבלי להתאמץ עבור זה במיוחד. אותו דבר תופס לגבי אהבותיו, המוסיקאית אגי האנטר אוהבת אותו אך הוא נמשך לאשתו לשעבר של איש המאפיה, אדה בראנטליין.

סרנדה בגרוש


ג'ולי ורג'ר הם זוג מאושר יחסית שמנהל מערכת עיתון קטנה. הכל טוב ויפה עד שתאונה מונעת מהם לעשות ילדים והם נאלצים לפנות לאימוץ. סיפור הנישואין של השניים מובא כמערכת של פלאש-בקים הנובעים מסשן הקשבה לתקליטים.

רעל ותחרה


מבקר תיאטרון מגיע לבית דודותיו הישישות ומגלה שמבעד לחיוכים מסתתרות שתי נשים רצחניות שמסתירות יותר מגופה אחת בארון. יחד עם הגיבור, מצליח הקהל גם הוא להיות מופתע בכל פעם מחדש. סרט על טירוף שכולו דבש ומתיקות וסאטירה.
         
3 גריגורי פק
הסכם ג'נטלמני


עיתונאי מחליט להתחזות ליהודי כדי לכתוב כתבת תחקיר על הגזענות הסמויה והגלויה בחברה האמריקאית. הוא לא יודע מה מחכה לו: בקשת עבודה נענית בשלילה, מסרבים להכניס אותו לבית מלון מסוים, בנו מוכה בבית הספר על רקע השתייכותו הדתית, ואפילו ארוסתו מתגלה במלוא קטנותה.

דו קרב בשמש


לאחר שאביה מוצא להורג על רצח אשתו ומאהבה, עוברת פרל, נערה חצי מקסיקנית, לדור עם קרוביה הרחוקים. במקום החדש מוצאת עצמה הבחורה מטרה לתשוקתם של שני אחים מאוד שונים זה מזה. הסרט נאסר להקרנה בבתי קולנוע רבים בשל התוכן המיני הבוטה שלו ביחס לתקופה בה יצא.

שעת האפס


סיפורה של יחידת מפציצים אמריקאית בתחילת מלחמת העולם השנייה. הגנרל פרנק סאבג' (גרגורי פק) תופס פיקוד על יחידת מפציצים, הסובלת ממורל נמוך בעקבות אבדות קשות שספגה בשמי גרמניה. על אף התנגדותם הראשונית מלמד אותם הגנרל הקשוח והעקשן להתגאות בתפקידם החשוב.

         
4 ג'יימס סטיוארט
סיפורי פילדלפיה


גרושה שעומדת להתחתן מחדש. אל מקום החתונה מגיע כתב עיתון לצורך סיקור האירוע, מלווה בצלמת מפולפלת. בעוד הוא הולך ומתאהב ביורשת, מופיע השכן, שהוא במקרה גם האקס והשמחה גדולה.

אילו חיים נפלאים


מעשה באדם המנסה להתאבד לאחר שנחשד במעילה. מלאך מבוגר לוקח אותו למסע על פני חייו ומוכיח לו אלו דברים מועילים עשה במשך חייו המיוצרים כביכול. הופעה מדהימה של ג’יימס סטיוארט בתפקיד הראשי.

החנות מעבר לפינה


בחנות בודפשטית קטנה נפגשים אלפרד קראליק (סטיוארט) הזבן הראשי וקרלה נובאק (סולבן) זבנית מתחילה. השניים נוטרים טינה זה לזו ומחליפים הערות עוקצניות אך בו זמנית מנהלים התכתבות רומנטית.

         
5 לורנס אוליביה
המלט


המלט נחשב לסרטו הטוב ביותר של לורנס אוליביה. אוליביה מיטיב לנצל את המצלמה לחיזוק כוחו של הטקסט השייקספירי. הפרשנות של אוליביה למחזה יוצאת מתוך הנחה שהכח המניע העיקרי של המלט הוא תסביך אדיפוס.

רבקה


מקסים דה וינטר עדיין אבל
על מות אשתו האהובה רבקה, כאשר הוא מתאהב במארחת ביישנית ונושא אותה לאישה. אבל גברת דה וינטר החדשה מגלה שרבקה לא ממש מתה, אלא שולטת יפה בחיי הבית, ובעיקר בחייה של סוכנת הבית.

הנרי החמישי


גישה מענינת ביותר לעיבוד קולנועי למחזות. הסרט עובר שלבים שונים של התפתחות התאטרון מהצגה ב"גלוב תיאטר" שפורצת את גבולות הבימה בסצינת הקרב. זהו הסרט שהייקספירי הראשון בצבע והראשון שזכה להצלחה מסחרית.

         
6 בינג קרוסבי
הולך בדרכי


קרוסבי הוא האב צ 'אק או'מלי, שזה עתה הגיע לכנסיית סנט דומיניק. האב פיצגיבן המנהל הנוכחי של הכנסיה הינו שמרני ומקשה על או'מלי להכניס דרכים חדשות לכיבוש נפשה של הקהילה המקומית ובחינת דרכים אחרות להשבת האנשים אל האמונה.

פעמוני כנסית סנט מארי


סרט המשך ל"הולך בדרכי" המביא את המשך עלילותיו של האב או'מלי. הפעם נשלח הכומר החביב להציל בית ספר קתולי בסכנת סגירה. הדבר מתברר כלא פשוט, הנזירה בנדיקט לא מוכנה לקבל את שיטותיו השטותיות בכל הנוגע לחינוך ילדים.

הולידיי אין


המיוזיקל שעשה היסטוריה בזכות השיר White Christmas של אירווינג ברלין. איש וודוויל עוזב את השואו ביזנס ומקים מלון בקונטיקט הקסומה. שותפו מצטרף אליו והשניים ממשיכים להתאהב ולחזר אחד על חשבון השני. מקסים.

         
7 גארי קופר
סרג'נט יורק


משכרות קבועה בטנסי גויס אלווין יורק לשירות מולדתו בצרפת, וקנה לעצמו תהילת עולם כאשר הצליח לשבות בכוחות עצמו 132 חיילים גרמניים וניקה את קיניהם. הוא זכה בעיטורי הגבורה הגבוהים ביותר של ארה"ב וצרפת. גארי קופר זכה באוסקר על משחקו בסרט זה.

למי צלצלו הפעמונים


על רקע מלחמת האזרחים הפורצת בספרד בשנות השלושים. ג'ורדן ההרפתקן מצטרף למלחמה לצד הקומוניסטים שנראים מתאימים יותר לבלימת הסכנה הפשיסטית. פילאר הממונה על הפעולה משכנעת את מריה (אינגריד ברגמן) להצטרף לג'ורדן.

גאוות הינקים


סיפור חייו המרגש של לו גריג, שחקן הבייסבול המנצח, שלאחר כיבוש הפסגה נאלץ להתמודד עם הנורא מכל, מחלת עצבים חשוכת מרפא שהיום נושאת את שמו. גארי קופר בתפקיד הראשי ולצדו תרזה רייט (צל של ספק) ושחקן הבייסבול האגדי, בייב רות', בתפקיד עצמו.

         
8 ג'ין קלי
עוגן הרם


כולם זוכרים בהנאה את סיקוונס הריקוד בין ג'ין קלי לעכבר, ג'רי. כשפרנק סינטרה האלמותי גם נכנס לתמונה, היא פשוט הופכת לעוד יותר מושלמת. המיוזיקל המצליח שמהווה אבן דרך בקולנוע הקלאסי, הרבה בזכות הרעיון הגאוני של כוראוגרפיה משותפת לרקדן בשר ודם ודמות מצויירת.

הפיראט


מנואלה היתומה משודכת לראש העיירה המזדקן, אי שם באמריקה הלטינית. הנערה, שהשידוך קשה לה, מקווה כי יבוא מאקוקו, שודד הים, ויחטוף אותה. במקומו היא זוכה במחזר נלהב, מנהיגה של להקת שחקנים נודדת, שיעשה הכל, אפילו יתחפש לפיראט, רק כדי לזכות בלבה.

נערת שער


ריטה הייוורת' כובשת את המסך כהרגלה במיוזיקל קאנוני, כאשר שהשירים מופיעים לראשונה בז'אנר כמניעי עלילה. הייוורת' מגלמת רקדנית מועדונים הזוכה בתחרות "נערת השער" וביהירותה עוזבת את אהובה. ג'ין קלי לא רק מככב לצידה ורוקד כפי שלא רקד מעולם, הוא גם הכוריאוגרף המבריק.

         
9 ג'ון ויין
חולות איוו ג'ימה


כיבוש הירואי של האי החשוב באוקיינוס השקט איוו ג'ימה, על ידי נחתים במלחמת העולם השנייה. ויין עובד קשה כסמל המפעיל את הלוחמים החדשים במטרה לשנות את פני מלחמת העולם השניה מול היפאנים.

הנהר האדום


 

מת'יו, בנו המאומץ של טום דאנסון, מגלה כמה דברים לא נעימים על מאמצו, בשעה שהוא רועה עדרי בקר מטקסס לקולורדו. הוא מחליט לפרוש ולקחת אתו נתח מן העדר. הכרזת מלחמה. ג'ון וויין קשוח כתמיד.

פורט אפאש


מערבון העוסק בעימות בין שתי גישות ביחס למלחמה בבני שבט האפאצ'י, קולונל החטיבה השמרני מול הקפטן המאומן בקרבות פנים אל פנים עם האינדיאנים ומודע לנחישותם ואכזריותם.

         
10 הנרי פונדה
ענבי הזעם


טום ג'ואד משתחרר מהכלא לאחר ריצוי עונש מאסר על רצח. הוא מגיע לעיר הולדתו ומגלה שמצפה לו שיקום לא קל, משפחתו נעקרה מאדמתה ומחליטה לעבור לארץ המובטחת - קליפורניה. כגודל הציפייה, כך גודל האכזבה, המסע אל התקווה הופך לסיוט, מסע זועם של אדם פשוט בתקופת השפל.

ליידי איב


צ'רלס פייק, בן למשפחת מיליונרים, צעיר ונאיבי, שב לאחר שנת מסע באמזונס. על סיפונה של ספינת פאר פוגש המיליונר בג'ין ובאחיה שאינם אלא זוג נוכלים המבקשים להרוויח את כספו במשחק קלפים. צ'רלס מתאהב בה אך מיד עם גילוי זהותה האמיתית הוא מנתק את יחסיו עימה.

יקירתי קלמנטין


המערבון הקלאסי שעומד היטב בשיני הזמן. וויאט ארפ (הנרי פונדה) הופך לשריף של טומבסטון ויוצא לנקום את רצח אחיו בידי גנבי בקר. העימות מוביל אל הקרב הגדול באו קיי קוראל, אבל ההפסד האפשרי כואב הרבה יותר בעקבות אהבתו של ארפ לקלמנטיין (קת'י דאונס), מורה עדינה וטובת מזג.

         

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות