של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 שחקני שנות ה-30 בעולם
 
01 קלארק גייבל

 
חלף עם הרוח

 

סיפורם של סקארלט אוהארה, רט באטלר ושאר בני אטלנטה, בירת ג`ורג`יה, בימי מלחמת האזרחים, כפי שסיפרה אותו מרגרט מיטשל, ברב מכר שלה. דומה שאין סרט אופייני יותר להוליווד מ"חלף עם הרוח". יש בו כוכבים הגדולים מן המציאות, הון עתק, שהוצא על תפאורות, תלבושות וסצנות המוניות.
זה קרה לילה אחד

 

קומדיה רומנטית שנונה על יורשת עשירה שבורחת מאביה ומתאהבת בעיתונאי צעיר, במהלך נסיעת אוטובוס מניו-יורק למיאמי. סרטו שובה הלב של פרנק קאפרה הגדול מתמודד בחן עם המשבר הכלכלי של שנות ה-30, מעורר לסולידאריות בין-אנושית ומציג שני כוכבים אלמותיים.
מרד על הבאונטי

 

פלטשר כריסטיאן, קצין על ה"באונטי", שמנהיג מרד מלחים נגד קפטן בליי, מפקד הספינה הקשוח והקר, שאינו מתחשב בצרכי נתיניו וסוחט מהם עבודת פרך. הצוות חוזר לטהיטי על מנת לבלות עם הנשים המקומיות, להתענג על החופים הטרופיים והכי חשוב – לשכוח את אנגליה.
 
 02 ספנסר טרייסי
 קפטנים אמיצים

 

דייג פורטוגזי, המציל את גיבורנו הצעיר מטביעה. הניצול, בן עשירים מפונק, שכבר למד איך לשחד ולעבוד על חצי עולם, נשלח על ידי אביו לאירופה. אלא שעל הסיפון הוא מסבך עצמו, כהרגלו, ומוצא עצמו עף מעבר למעקה. על ספינת הדייגים הקטנה הוא לומד להיות בן אדם.
אשה מוכתמת

 

קומדיה רומנטית קלאסית של ג'ק קונוואי (כוכב נולד). וורן הגרטי, עורך של עיתון ניו יורקי דוחה את נישואיו עקב בעיות כלכליות, ומטכס תכסיס שיעזור לו לשמור על עיתונו. עם ג'ין הארלו (אויב העם), וויליאם פאוול (זיגפלד הגדול), מירנה לוי (בת השגריר), וספנסר טרייסי.
 זעם

 

הסרט מתאר את נקמתו של אדם שהואשם בחטיפה ומצא עצמו מותקף על ידי המון זועם ומוסת שארגן לינץ' בבית המעצר בו שהה. הבעת דיעה על לקיחת החוק לידיים על ידי הקהילה תוך התייחסות מוחבאת למה שהתרחש באותו הזמן במלחמת העולם השנייה באירופה.
 
03 פול מוני
סיפורו של לואי פסטר

 

לואי פסטר נולד בעיר דול שבצרפת, בן לבורסקאי. בצעירותו למד בבית הספר העממי והתיכוני עד שהגיע לגיל 16. גיל זה נחשב למתאים כדי להמשיך את לימודיו בפריז אולם לא עבר זמן רב, וגעגועיו לביתו היו רבים עד כי עמד על סף משבר נפשי קשה, שהביא להחזרתו הביתה.
חייו של אמיל זולא

 

השחקן פול מוני בתפקיד הסופר וההוגה אמיל זולה המגן הגדול על זכויות האדם, שהיה מעורב ישירות במאמצי הסנגוריה של אלפרד דרייפוס. הסרט עוקב אחר קשריו של זולה עם הצייר פול סזאן ואחר כך מתפנה לעסוק בפעילות בית המשפט בפרשה.
האדמה הטובה

 

סיפורה של סין במחצית הראשונה של המאה ה-20, דרך סיפור נישואיהם של איכר ואשתו. וואנג לונג נושא לאישה שפחת מטבח משוחררת בשם או-לאן, ובין השניים מתפתחת אהבה אמיצה ביותר. הכל טוב ויפה, עד שבצורת ותהפוכות פוליטיות מאלצים אותם להתנייד.
 
04 ג'יימס קאגני
מלאכים פנים מלוכלכות

 

שני חברי ילדות תופסים כיוונים שונים. האחד הופך לכומר, השני לגנגסטר שמשדל לפשע את נערי שכונת העוני. כך עומדת החברות במבחן, כמו גם ערכים של נאמנות ומוסר חברתי בסרטו עטור השבחים של מייקל קורטיז.
אוייב העם

 

סרטו של וויליאם וולמן (כוכב נולד) על חייו, מלחמותיו ואהבותיו של בריון בתקופת היובש של שנות ה-20 בארה"ב – אחד הסרטים המכוננים של ז'אנר סרטי הגנגסטרים מאולפני וורנר, בכיכובו של ג'יימס קאגני החצוף, שזוהי פריצתו לתודעת הקהל.
חלום ליל קיץ

 

בעולם קסום של פיות ושדונים, כמה זוגות של נאהבים מתערבלים זה בזה, מתנגשים התנגשויות קומיות ובעיקר מתבלבלים על ימין ועל שמאל תודות לפאק השובב, השדון הכי מפורסם בהיסטוריה שמגולם כאן על ידי מיקי רוני עם ג'יימס קאגני.
 
05 פרדריק מארץ'
ד"ר ג'קיל ומר הייד

 

הרופא שגילה דרך להפריד מעצמו את הישות הרעה, אותה שיחרר לרחובותיה הערפיליים של לונדון. בגרסתו הראשונה של רובן ממוליאן מככב פרדריק מארץ' ומספק הופעה מרתקת.
עלובי החיים

 

ז'אן ואלז'אן הוא איש ישר שנשלח לכלא משום שגנב מעט לחם עבור אחותו הענייה. מאותו הרגע חייו הופכים לדרך ייסורים, עד שלבסוף הוא מצליח להשתקם ואפילו להתמנות לראש עיר.
כוכב נולד

 

הגרסה המקורית לסיפור על בחורה כשרונית שעולה לגדולה בעוד השחקן ההוליוודי שלו היא נישאת מידרדר בנתיב האלכוהול. ביים וויליאם וולמן (בשיתוף עם דיוויד סלזניק) עם ג'נט גיינור ופרידריק מארץ'.
 
06 צ'ארלס בוייאר
סיפור של אהבה

 

מלודרמה הוליוודית מקסימה שבה מגלם השחקן צ'ארלס בוייאר תפקיד של פלייבוי צרפתי שרמנטי עם כישרון לציור, שמתאהב בבחורה אמריקאית על סיפונה של אונייה. הם מתכננים להיפגש שוב בניו יורק שישה חודשים מאוחר יותר אבל רגע לפני הפגישה היא נפצעת ונלקחת לבית החולים.
מאיירלינג

 

בוייאר מגלם את דמותו של יורש העצר האוסטרי במחצית השנייה של המאה ה-19, הארכי דוכס רודולף, בנו של הקיסר, רודף שמלות ומשקה שעשה "בושות" למשפחה המלכותית. ה"בושה" העיקרית, זו שעומדת במרכז הסרט, היא מערכת היחסים שלו עם הברונית הצעירה מריה וסטרה.
הגן של אללה

 

אהבה גדולה פורחת בסהרה בין שני היפים והאמיצים של הקולנוע ההוליוודי, צ'ארלס בוייאר ומרלן דיטריך האלוהית. יורשת שחיה במנזר יוצאת למדבר להתחדשות רוחנית ופוגשת שם נזיר לשעבר שאיבד את אלוהיו. זר מאיים שנקרה על דרכם מאיים לחשוף את סודו הגדול של המאהב, ובכך לסכן את האידיליה.
 
07 ג'יימס סטיוארט
סמית הולך לוושינגטון

 

ג’פרסון סמית, מנהיג תנועת נוער צעיר ואידיאליסטי, נשלח לבית הנבחרים, במקומו של סנטור, שהלך לעולמו. שולחיו המושחתים - מושל המדינה ואיל עיתונות – סבורים שתמימותו של האיש לא תאפשר לו להתחקות אחר מעשיהם ולחשוף אותם ברבים.
הן לא תקחהו עמך!

 

ג'יין ארתור (מר דידס הולך לוושינגטון) היא אליס סיקאמור, שפויה בודדה במשפחת מופרעים הזויים. היא מתאהבת בבן למשפחת עשירים (ג'יימס סטיוארט, האיש שידע יותר מדי) ונאלצת להפגיש את שתי המשפחות. המפגש עלול להוליד הפתעות בלתי צפויות...
אשה אכזרית

 

סטיוארט הוא פיטר מורגן, מרצה עכברי משהו לביולוגיה, שנשלח להחזיר הביתה מניו יורק את הבן דוד הפוחז שלו. בעיר הגדולה מתאהב מורגן במושא תשוקתו של הבן-דוד, זמרת קברטים רעננה בשם פראנסי. לא עוברות 24 שעות והשניים נישאים.
 
08 לזלי הווארד
פיגמליון

 

בלשן מומחה ויהיר בשם הנרי היגינס מתערב עם ידידו הטוב שיצליח ללמד בחורה מרוטה ממעמד נמוך (הלא היא לייזה דוליטל), כיצד לדבר בתקינות ובמבטא קורקטי. ההתערבות קובעת שעליו להכינה ל"תצוגה" בקרב בני האריסטוקרטיה והשמנת הלונדונית.
סקרלט פימפרנל

 

בן אצולה בריטי בשם סר פרסי בלאקני, מנהל חיים כפולים, בהם תחת שם בדוי – סקרלט פימפרנל – הוא מסייע לאצילים צרפתיים להימלט מהגיליוטינה של שלטון הטרור בצרפת של אחרי המהפכה. עם מרל אוברון (אנקת גבהים) בתפקיד אשתו, שאינה יודעת דבר על מעללי בעלה.
חלף עם הרוח

 

סיפורם של סקארלט אוהארה, רט באטלר ושאר בני אטלנטה, בירת ג`ורג`יה, בימי מלחמת האזרחים, כפי שסיפרה אותו מרגרט מיטשל, ברב מכר שלה. דומה שאין סרט אופייני יותר להוליווד מ"חלף עם הרוח". יש בו כוכבים הגדולים מן המציאות, הון עתק, שהוצא על תפאורות, תלבושות וסצנות המוניות.
 
09 צ'ארלס לוטון
נשותיו של הנרי השמיני

 

לאחר גירושיו מקתרין מאראגון, נושא הנרי את אן בולין לאישה, אך משזו מתקשה להביא לו בן זכר, הוא מוצא דרך להוליך אותה אלי גרדום. אחריה באה לפחות עוד אחת שאיבדה את ראשה, אחת שגורשה, אחת שמתה ואחת שהצליחה לשרוד אותו.
מרד על הבאונטי

 

פלטשר כריסטיאן, קצין על ה"באונטי", שמנהיג מרד מלחים נגד קפטן בליי, מפקד הספינה הקשוח והקר, שאינו מתחשב בצרכי נתיניו וסוחט מהם עבודת פרך. הצוות חוזר לטהיטי על מנת לבלות עם הנשים המקומיות, להתענג על החופים הטרופיים והכי חשוב – לשכוח את אנגליה.
הגיבן מנוטרדאם

 

חמש שעות של איפור וכשרון פנומנאלי של השחקן צ'ארלס לוטון (ספרטקוס), הולידו את אחת הדמויות המרתקות שהפיק הקולנוע ההוליוודי – קווזימודו בגרסתו של הבמאי וויליאם דיטרל לרומן של ויקטור הוגו. מורין או'הארה (ריו גרנדה) גילמה את הצוענייה, איזמרלדה.
 
10 גארי קופר
מר דידס הולך העירה

 

צעיר פרובינציאלי מן העיירה הנידחת, מאנדרייק פולס, זוכה, בעקבות מות דודו, בירושה מפתיעה בת 20 מיליון דולר. הוא מגיע לניו-יורק, והופך שיחת העיר. עיתונאית שאפתנית זוכה באמונו, ומצליחה למלא את דפי עיתונה בסיפורים על הגיבור החדש, שתגובותיו התמוהות נראות לא פעם מטופשות.
מרוקו

 

סיפור אהבה בין קצין בליגיון הזרים לבין זמרת קברטים אנדרוגנית (סצנת השיר בטוקסידו והנשיקה הלסבית המפורסמת הפכה את הסרט לאבן דרך בייצוג של אמביוולנטיות מינית בקולנוע), על רקע נופיה האקזוטיים של הממלכה שעל גדות הגיברלטר. המאהב היפה הוא לא אחר מאשר גרי קופר.
הרפתקאות מרקו פולו

 

סיפור עלילותיו של מגלה הארצות הוונציאני, מרקו פולו, בחצרו של קיסר סין קובלאי חאן. מהר מאוד רוכש פולו את אמונו של הקיסר וגם מתאהב בבתו הנאוה, קוקאצ'ין. אלא שעוזרו של קובלאי חאן, היועץ אחמד, זומם להפיל את אדונו, לרשת את ממלכתו וגם לשאת לאישה את בתו.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות