של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 מלחיני הסרטים של כל הזמנים
 
 
01 ג'ון ויליאמס

  
את קריירת ההלחנה החל ויליאמס בהלחנת פסקולים לסדרות טלוויזיה בראשית שנות ה- 60, וביניהם כמה סדרות ידועות כמו "אבודים בחלל" (אשר הפך לסרט קולנוע ב- 1998) ו"מנהרת הזמן". בראשית שנות ה-70 ביסס עצמו כמלחין של סרטי אסונות רבי תקציב, כגון: "המגדל הלוהט", "רעידת אדמה" ו"הרפתקה בפוסידון". ב- 1974 נענה להצעתו של במאי סרטים צעיר בשם סטיבן ספילברג להלחין את פסקול סרטו השני - "שוגרלנד אקספרס". שנה אחר-כך הלחין ויליאמס את סרטו הבא של ספילברג - "מלתעות" - סרט שהיה לשובר קופות עולמי, והפך את ויליאמס למלחין סרטים מן השורה הראשונה בארצות הברית. לחן הנושא של "מלתעות" הורכב משני תווים מבשרי רעות לשם הצגת הכריש המאיים, דבר אשר מייחד עד היום את הפסקול. פסקול זה, שהציג את נטייתו של ויליאמס להלחין פסקולים דרמטים וראוותניים, זיכה אותו בפרס האוסקר. בשנת 1978 הלחין את נעימת הנושא המרשימה לסרט "סופרמן" בכיכובו של כריסטופר ריב, ובבימויו של ריצ'רד דונר. הנעימה הפכה להיות מותג של גיבור העל ומלווה מאז את כל סרטי ההמשך שיצאו לסופרמן עם שינויים קלים בלבד. היא גם זכתה להיות מנוגנת על ידי כמה מהתזמורות הסימפוניות הטובות בעולם. בנוסף, הלחין ויליאמס את פסקול שלושת הסרטים הראשונים בסדרת סרטי "הארי פוטר", ונעימת הנושא בהלחנתו מלווה גם את הסרט הרביעי, החמישי והשישי. בנוסף, וויליאמס אישר כי ייחזור וילחין את 2 הסרטים האחרונים של הארי פוטר‏.

ויקיפדיה
מלחמת הכוכבים 
 

מלחמת הכוכבים הציב סטנדרט חדש ברמת הטכנולוגיה ששימשה לאפקטים הראשונים מסוגם: קרבות מהירים של חלליות ענק, מרדפים, קרני לייזר, מחשבים וכל אפקט העולה על הדעת. העלילה עוסקת בלוק סקייוואקר וחבריו - ביניהם שני הרובוטים הכל כך אנושיים ובלתי נשכחים - היוצאים למגר את כוחות האימפריה הרשעים.
אי.טי. - חבר מכוכב אחר 
 
קבוצה של חייזרים שנחתה על כדור הארץ מתגלה על ידי הרשויות ובבריחתם המהירה הם משאירים אחד מהם מאחור. היצור החמוד מאומץ על ידי אליוט, ילד בן 10 שקורא לו אי.טי (יצור מכוכב אחר באנגלית) ומנסה לשמור עליו בסוד. תוך כדי הניסיון להסתיר את החייזר מהוריו וממבוגרים בכלל, מתפתח בין אליוט לאי.טי קשר טלפתי.
סופרמן

גור-אל הוא מדען שנכשל בנסיונו לשכנע את יושבי קריפטון שהכוכב שלהם עתיד להיכחד בקרוב. כצעד של ייאוש הוא שולח את בנו הפעוט לכדור הארץ, שם הוא יהפוך לשופרם של אמת וצדק. החוצן היתום מאומץ על ידי משפחת קנט ובבגרותו הוא נוסע למטרופוליס, שם יהפוך לקלארק קנט, כתב ה"דיילי פלאנט".
מלתעות 
 
עיירת חוף שקטה, ראש עיר מודאג, מפקח משטרה שפוחד מהים, מדען, מלח מחוספס וכריש מסוג עמלץ לבן, מרכיבים יחד את אחד הסרטים הבודדים שזכו לקונצנזוס עולמי ושנחשב עד היום (ובצדק) לאחד ממותחני האימה הטובים ביותר שנעשו אי פעם, עם ריצ'רד דרייפוס, ברנרד שאו ורוי שיידר.
מפגשים מהסוג השלישי 
 

מפגש חיובי עם יצורים מעולמות אחרים. ריצ'ארד דרייפוס מגלם את דמותו של רוי נירי, אחד מבין כמה תושבים אמריקאים שנתקלים בתופעת ה- UFO's, וחשים כי מפגש היסטורי עומד לקרות. איש הפעלולים המיוחדים, דאגלס טראמבול, האחראי על האפקטים ב"אודיסאה בחלל", שיצר מספר סצינות עוצרות נשימה.
 
02 אלפרד ניומן

  
לאחר שסיים לעבוד יחד עם אירווינג על סרט שנקרא "Reaching for the moon", החל ניומן לעבוד אצל סמואל גולדווין, כשכתב את הפסקול להפקתו של גולדווין "Street Scene". על שיר הנושא והפתיחה של הסרט חזר ניומן כמה פעמים בעבודות אחרות שלו, וגם בסרט "How To Marry A Millionaire" מ-1953, ובו ניומן נראה אף הוא עצמו כשהוא מנצח על התזמורת. ב-1939, ניומן החל בקריירה של 21 שנים בתור מלחין פסי קול עבור חברת פוקס.תרועת החצוצרות שמושמעת כל פעם שלוגו החברה מוצג בפתיחה לסרטיה, הוא פרי הלחנתו. כשעבד בחברת פוקס הוא פיתח שיטה שנקראה "מערכת ניומן" ("The Newman System"), שהיא תזמון הפסקול יחד עם הסרט והקטעים שבו. השיטה עדיין נמצאת בשימוש היום. לאחר שעזב את פוקס ב-1960, ניומן החל לעבוד באופן חופשי. הוא כתב כמה פסי קול לחברת MGM, והוציא כמה אלבומים חדשים לשוק. הוא היה פעיל עד לסוף חייו, וכתב את הפסקול לסרט "Airport" ב-1970 ממש לפני מותו. לאחר מותו הפיק לזכרו ג'ורג' קורנגולד תקליט בעבודה משותפת עם התזמורת הפילהרמונית הלאומית שניגנה וביצעה את יצירותיו. הרבה זמן היה הדיסק לא ידוע ונמכר רק לאספנים, אבל לאחר כמה שנים הופץ הדיסק בגרסת C.D עם דולבי סאונד.

ויקיפדיה
אהבה אינסוף דרכים יפות 
 

מלודרמה שהייתה מועמדת לאוסקרים רבים, על רופאה אסייתית ועיתונאי אמריקאי שאהבתם מתגברת על כל מכשולי התרבות והגזע, בעידן של פוריטאניות ומלחמה (קוריאה).
שירה של ברנדט
 
המועמד הגדול באוסקרים, שזיכה את הכוכבת שלו, ג'ניפר ג'ונס (דו קרב בשמש, המגדל הלוהט) בפרס השחקנית הטובה ביותר. סיפורה של נערה חולנית שמגלה את אלוהים ואת יכולת הריפוי. סרט שעושה לך רצון עז לחזור בתשובה ולהמיר את דתך לנצרות, וכמה שיותר מהר. לצפות ולזכות בגאולה ובמלכות השמיים.
כיצד נכבש המערב

אפוס גרנדיוזי שמתאר את כיבוש המערב הפרוע, באמצעות סיפורה של משפחה אחת – משפחת פרסקוט. סיפור האהבה בסרט הוא סיפורה של אחת מבנות המשפחה וצייד פרוות שאותו מגלם השחקן ג'יימס סטיוארט. הסרט מביא את סיפור ההתנגשות עם האינדיאנים, עם הטבע האכזרי ועם פורעי החוק למיניהם.
שלגי הקילימנג'רו
 
סופר הרפתקן, השוכב חולה במיטתו, נסעד על ידי אשתו התומכת. בהזיותיו הוא משחזר את חייו מתוך תחושת פספוס, גם בתחום הרומנטי וגם בתחום המקצועי. הוא נזכר באהובת עבר שלו ואיך נטש אותה לטובת הקריירה. הוא מצטער על השקעתו הרבה בהצלחה כלכלית והשגת תהילה על חשבון יצירה מתוך ליבו.
עם שיר בליבי 
 

פרומן התחילה כזמרת פרסומות בשנות ה-30, עלתה לגדולה, אך עמדה מול סכנת חיים כאשר מטוסה התרסק כשנסעה לבדר חיילים אמריקאים באירופה במהלך מלחמת העולם השנייה. מלחמתה לחזור למוטב מהווה את הציר המרכזי של עלילת הסרט. המלחין אלפרד ניומן זכה כאן באוסקר לפסקול הטוב ביותר.
 
03 ג'ון בארי

  
בארי נולד ב-1933 ביורק אשר בבריטניה למשפחה אשר עסקה בתחום הקולנוע. בזמן שירותו בצבא גילה את אהבתו למוזיקה ועם שחרורו למד בהתכתבות הלחנה וחיבור מוזיקה והקים מספר להקות קטנות. עבודתו עם הזמר אדם פיית' בחיבור שירים לסרטי קולנוע תפסה את עינם של מפיקי הסרט "דוקטור נו", הראשון בסדרת ג'יימס בונד. בארי נשכר כדי להלחין את פס הקול שליווה את הסרט, אך לא זכה להכרה על גולת הכותרת - הנעימה שהפכה לסימן ההיכר של הסדרה לאורך כל סרטיה. על אף שהיה מעורב במוזיקה אשר ליוותה את הסרט אך זהות מחברה של הנעימה הייתה למחלוקת ארוכת שנים בינו ובין המלחין המוכר מונטי נורמן, אשר נשכר במקור כדי לחבר את פס הקול השלם לסרט. בארי נשכר כדי לשפר את עבודתו של נורמן, ואף ציין כי הגיעה לידיו טיוטה של הנעימה אותה שיפר והפכה, לטענתו, לזו המוכרת כיום. עם זאת, נורמן זכה בתביעת דמי נזיקין כנגד העיתון לוס אנג'לס טיימס כאשר זה טען במאמר שפרסם שבארי הוא היוצר.

ויקיפדיה
זכרונות מאפריקה 
 

בליקסן (בגילומה של מריל סטריפ) נישאה לדוכס ברור בליקסן (קלאוס מריה ברנדאואר, מפיסטו) כדי לקבל את תוארו, ויצאה איתו לאפריקה להקים מטע קפה. מלכתחילה הבעל יוצא למסעות ציד ובוגד בה ללא הרף. הברונית הבודדה נקשרת בהדרגה לאחד מציידי הפילים המקומיים, דניס פינץ'-האטון (רוברט רדפורד).
רוקד עם זאבים
 
ג'ון דנבר מועלה לדרגת גיבור, לאחר שהוביל את חיילי האיחוד לניצחון בקרב בשלהי מלחמת האזרחים האמריקאית. הוא מועבר לחזית הדרומית שאין בה עוד קרבות. במקום, הוא מתחבר עם זאב אותו הוא מכנה "שתי גרביים", ומגלה בסביבה שבט אינדיאני מסקרן. הוא מתחבר עם השבט ומוצא בחורה לבנה שגודלה על ידי בני השבט.
לחופש נולדה

סיפורה האמיתי של הלביאה אלסה, שאומצה על ידי ג'וי וג'ורג' אדמסון בערבות קניה. אלסה היא אחת משלושה גורי אריות יתומים. עם התבגרותם מועברים שני אחיה לגן חיות, אבל אלסה, בעלת אישיות ונשמה יתרה, נשארת לחיות עם בני הזוג. היא גדלה וגדלה וחייה בקרב בני האדם כבר לא אפשריים. ג'וי מבינה שאלסה לחופש נולדה.
צ'פלין
 
רוברט דאוני ג'וניור מגלם את אחד מגדולי הקולנוענים אי פעם, צ'ארלי צ'פלין. סרטו של ריצ'ארד אטנבורו סוקר את חייו של הקומיקאי הגאון מילדותו בלונדון ועד התהילה בהוליווד, ומתמקד גם ביחסיו האינטימיים והשערורייתיים של צ'פלין עם נערות קטינות. בתו בחיים של צ'פלין, ג'רלדין מגלמת בסרט את דמותה של סבתה במציאות.
זעקי ארץ אהובה 
 

ג'יימס ארל ג'ונס (המרדף אחר אוקטובר האדום) מגלם את דמותו של כומר מעיירה נידחת שנקרא על ידי אחותו להגיע ליוהנסבורג, שם בנו מואשם ברצח של פעיל למען זכויות השחורים. הכומר סטיבן קומאלו מוצא עצמו במרחב אורבאני אלים ושטוף עוני ויוצר חיבור משונה עם אביו של הנרצח הלבן – בן מעמד הפריבילגיות של דרום אפריקה.
 
04 מקס שטיינר

  
מקסימיליאן ראול וולטר שטיינר (10 במאי 1888 - 28 בדצמבר 1971) היה מלחין אמריקני יהודי ממוצא אוסטרי אשר הלחין את מוזיקת הרקע לקלאסיקות רבות של הקולנוע ההוליוודי כ"חלף עם הרוח" ו"קזבלנקה". שטיינר נולד בווינה והיה נכדו של מקסימיליאן שטיינר, מנהלו רב ההשפעה של התיאטר אן דר וין (התיאטרון הוינאי). עוד בילדותו גילה כישרון הלחנה, ונחשב ל"ילד פלא". כילד צעיר למד נגינה בפסנתר בהשגחתו של יוהנס ברהמס, ולאחר מכן, כנער, למד באקדמיה המלכותית לאומנות ולמוזיקה בווינה, ובין היתר תחת הדרכתו של גוסטב מאהלר. את התוכנית בת ארבע השנים ללימודים באקדמיה סיים בשנה אחת בלבד. בשנת 1914 היגר לארצות הברית. שטיינר הלחין את מוזיקת הרקע למאות סרטים בהוליווד, והיה לאחד המוזיקאים המשפיעים ביותר. לרוב עבד עבור אולפני האחים וורנר. הוא זכה ל-26 מועמדויות לפרס האוסקר, ובפרס עצמו זכה שלוש פעמים.

ויקיפדיה
מאז שהלכת 
 

אן הילטון משתדלת לתפקד כרגיל למען בנותיה, בזמן שבעלה נמצא בחזית מלחמת העולם השנייה. היא תוהה האם החיים ישובו אי פעם למסלולם, תהייה המשותפת לכל אזרחי ארה"ב באותה עת. ג'ון קרומוול ביים בזמן המלחמה, מה שהופך את השאלות של גיבורת סרטו לחזקות ולחסרות תשובה ברורה. המוזיקה זכתה באוסקר.
חלף עם הרוח
 
דומה שאין סרט אופייני יותר להוליווד מ"חלף עם הרוח". יש בו כוכבים הגדולים מן המציאות, הון עתק, שהוצא על תפאורות, תלבושות וסצינות המוניות והתוצאה היא בדיוק ראוותני, ששומר על רעננותו לאורך השנים ואיננו מתיישן. סיפורם של סקארלט אוהארה, רט באטלר ושאר בני אטלנטה, בימי מלחמת האזרחים.
נוסע עכשווי

בטי דייויס מגלמת בחורה שנדרסת על ידי אישיותה הדומיננטית של אמה. לפני התמוטטות עצבים צפויה, היא מקבלת טיפול פסיכיאטרי המשיב לה את בטחונה העצמי והופך אותה מברווזון מכוער לאישה יפה ומושכת, המסוגלת להתמודד עם פרשיית אהבים מסובכת. את המוזיקה כתב מקס שטיינר מגדולי המלחינים של התקופה הקלאסית.
הלהבה והחץ
 
מיצג חרבות הוליוודי קלאסי עם ברט לאנקסטר בתפקיד דארדו – קשת מצטיין באיטליה של המאה ה-12, שאיבד את אשתו לרוזן אולריך "הנץ", כמה שנים לפני תחילת העלילה. דארדו מסרב להצטרף למורדים כנגד השלטון הגרמני בהרים, עד שגם בנו יחידו נלקח ממנו והוא מחזיר מלחמה! לאנקסטר מוכיח את כישוריו האתלטיים.
נצחון אפל 
 

בוגארט בתפקיד משנה בדרכו לכוכבות, מגלם סייס, המאוהב בגיבורה, אשת החברה הגבוהה, מלונג-איילנד, שגידול ממאיר התגלה במוחה. הוא מעורר אצלה רצון לנהל את מעט הזמן שנותר לה לחיות, כשהיא נעזרת בעצותיו, עד לסוף המר. קוריוז מיוחד בסרט הוא רונלד רייגן, שהיה אז שחקן, גם הוא מאוהב בדיוויס המתייסרת.
 
05 ג'יימס הורנר

  
הורנר נולד בלוס אנג'לס, קליפורניה, בנם של ג'ואן (לבית פרנקל) ושל הארי הורנר, שהיה ארט דיירקטור בתעשיית הקולנוע ולעתים במאי קולנוע. הוא החל לנגן על פסנתר בהיותו בן חמש. הורנר שהה בשנותיו המוקדמות בלונדון, שם הוא למד בקולג' המלכותי למוזיקה. ממוריו הבולטים היה ג'רג' ליגטי. הוא קיבל תואר ראשון במוזיקה מאוניברסיטת דרום קליפורניה, ולאחר מכן קיבל תואר שני והחל לעבוד על הדוקטורט שלו באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס שם הוא למד ביחד עם פול ציהארה ואחרים. לאחר מספר עבודות הלחנה עבור מכון הסרטים האמריקאי במהלך שנות השבעים, באה לקיצה קריירת ההוראה שלו בתאוריית המוזיקה באוניברסיטת לוס אנג'לס והורנר הפך להיות מלחין סרטים.

ויקיפדיה
טיטאניק 
 

אפוס קולנועי ענק המתאר את שעותיה האחרונות של הטיטניק דרך סיפור אהבה חוצה מעמדות בין ג`ק (די קפריו) ורוז (וינסלט). ג`ק הוא נער פשוט מהמעמד הנמוך שיעשה הכל כדי להגיע לאגף של המעמד הגבוה בספינה. כשהזיק ניצת בינו לבין רוז המלכותית, דבר לא יפריד ביניהם - אף לא קרחון ענק שיכול לאוניית הפאר.
לב אמיץ
 
ויליאם וואלאס, גיבור מיתולוגי מסקוטלנד של האה ה- 13 עומד במרכז סרטו השני כבמאי של מל גיבסון. הימים הם ימי שלטונו האכזרי של המלך אדוארד הראשון. אחרי שנות נדודים שב וואלאס להתנחל באחוזת אבותיו. הוצאה להורג של אשתו הופכת אותו למנהיג המרד באנגלים...
אוואטאר

ג'ייק, חייל נכה, מסכים לשתף פעולה עם הצבא והשלטונות בניסיונם להניס שבט עתיק וקסום החי על הירח פנדורה, הוא מגלה אנשים עם מסורת מפוארת וחיבור מיסטי אל הטבע. באמצעות אוואטאר בעל מראה פיזי דומה לזה של בני הנאבי, הוא מבלה במחיצתם ובעיקר במחיצתה של הנסיכה נייטירי.
נפלאות התבונה
 
ביוגרפיה של המתמטיקאי הגאון ג’ון פורבס נאש. בגיל צעיר, אחרי שכבר הספיק להגיע להישגים מדהימים בקריירה והיה על סף כוכבות בינלאומית, וזמן קצר אחרי שהתחתן עם אהבת חייו, התפרצה אצל נאש סכיזופרניה. סרטו של רון הווארד מנסה להיכנס אל נבכי ראשו של המתמטיקאי הגאון.
שם הורד 
 

אב כנסיה פראנציסקני נוסע בלוויית נזיר צעיר אל מנזר בצפון איטליה במטרה לחקור פרשיית רצח שהתרחשה במקום. הנרצחים כולם הם אנשי כמורה הקשורים בדרך זו או אחרת לספריית המנזר. במהלך שהותם במקום מתרחשות רציחות נוספות וצמד הבלשים נאלץ לחדור לעולם אפוף מסתורין שבו משמשים בערבוביה דחפים מיניים ודתיים.
 
06 מוריס ז'אר

  
בשנת 1961 חל שינוי משמעותי בקריירה המוזיקלית של ז'אר, כשמפיק הסרטים סם שפיגל ביקש ממנו לכתוב את הפסקול לסרט לורנס איש ערב, שזיכה את ז'אר בפרס האוסקר ובפרס גלובוס הזהב הראשונים שלו. אחריו באו "הרכבת" (1964) ו"גראן פרי" (1966), סרט המרוצים הפולחני לבמאי ג'ון פרנקנהיימר, וביניהם נחל עוד הצלחה גדולה בסרט דוקטור ז'יוואגו (1966), שכלל את הנעימה ללא מילים "הנושא של לארה" (שהייתה לנעימת השיר "אי שם אהובתי") וזיכה אותו בפרס האקדמיה השני שלו. הפסקול שלו לסרטו של דיוויד לין, "בתו של ראין" (1970), המתרחש באירלנד, נמנע לגמרי משימוש בסגנונות מוזיקה איריים מסורתיים, על פי דרישותיו של לין. את השיר "היו אלה ימים טובים" מתוך בתו של ראיין הקליטו בהמשך כוכבי מוזיקה כמו לייזה מינלי, שעשתה בו שימוש בתוכנית הטלוויזיה שלה, שזכתה לשבחי הביקורת, "לייזה עם Z" וזמרים אחרים במהלך שנות ה-70'. ז'אר תרם את המוזיקה לסרטו של לוקינו ויסקונטי "הארורים" (1969) ולסרטו של ג'ון יוסטון, "האיש שהיה רוצה להיות מלך" (1975).

ויקיפדיה
דוקטור ז'יוואגו 
 

הסרט עוקב אחר חייו מלאי התהפוכות של רופא ומשורר הומניסט ברוסיה של מהפכות ומלחמת אזרחים עקובה מדם. על רקע השינויים הפוליטיים של המהפכה הבולשביקית, מלחמת העולם הראשונה והקרב על השלטון בין ה"לבנים" ל"אדומים", פורח לו סיפור אהבה רווי פתוס בין הד"ר ללארה היפה.
לורנס איש ערב
 
קצין בריטי, שבמו ידיו שיחרר את הערבים מאזיקי הטורקים. סאגה קלאסית של דייויד לין, שנכנסה כמעט אל כל רשימות הסרטים הגדולים של כל הזמנים, וזכתה בפרסים לרוב. למרות הזכייה בשבעה אוסקרים, כולל לבמאי הטוב ביותר ולסרט הטוב ביותר, פיטר אוטול היה רק מועמד.
מעבר להודו

עיבוד לרומן של פורסטר, המטפל במפגש בין האנגלים לבין ההודים ובחוסר היכולת של שתי התרבויות הללו להבין זו את זו. גיבורת הסרט, אדלה קווטד, מגיעה להודו, כדי להתחתן עם ארוסה השופט. היא מואסת בגינוני הסנוביות הקולוניאליסטית ומבקשת להכיר את המציאות ההודית הממשית.
גורילות בערפל
 
זהו סיפורה של דיאן פוסי, חוקרת הגורילות השנויה במחלוקת, שנרצחה בדצמבר 1985 ברואנדה. פוסי, חוקרת אמריקאית נחושה וכריזמטית, נטשה ב-1967 את ביתה, את עבודתה, ואת ארוסה לטובת מחקר מדעי ובעיקר לטובת המאבק נגד הכחדת הגורילות, והפכה לאגדה ולדמות תקשורתית נערצת.
אהבה בין הכרמים 
 

חייל משוחרר פוגש על האוטובוס רווקה הרה בדרך לעזור לאביה השתלטן בעל הכרמים. הבחורה חוששת מאוד מתגובתו של האב להריונה, והצעיר הג'נטלמן מציע להתחזות לבעלה ואבי העובר שבבטנה. כשהם מתאהבים זה בזה על אמת, הם מוצאים עצמם במצב קשה לא פחות מול האב הבלתי נסבל.
 
07 הנרי מנציני

  
הנרי מנצ'יני, הוא שם שאוטומטית מתקשר לסרטי 'הפנתר הורוד', כמי שעשה את הפסקול ואת הנעימה המפורסמת לסדרת הסרטים המפורסמת בכיכובו של השחקן האהוב עלי כל כך – פיטר סלרס.
המוזיקה של מנצ'יני, מתאימה איכשהו בצורה מושלמת עם כל מה שסלרס עשה. סלרס היה שחקן ורסטילי, שהצהיר על עצמו פעמים רבות שהסיבה ליכולת המשחק שלו היא שפשוט אין אדם בתוך סלרס, אין לו ישות ואין לו זהות והוא פשוט לובש זהויות של הדמויות שלו. הוא היה קצת מחופף. קצת כמו שרינגו מככב בסצנה הכי טובה ב'הארד דייז נייט', סצנת הבוקר הדכאוני, בה הוא לא שיחק בכלל. הוא באמת היה בהאנגאובר. וכל מה שהוא היה צריך לעשות, זה להתנהג בטבעיות. אז המוזיקה של מנצ'יני היא קצת אותו הדבר. כשצריך ג'אז, הוא יספק ג'אז. כשצריך נעימת מיתרים מרגשת ונימוחה – הוא יספק אותה. קולות מההרים? אין בעיה, קיבלת. המוזיקה של מנצ'יני מעוררת לעתים קרובות אסוציאציות של שמאלץ וקיטש. איזו נוסטלגיה של זקנים, צבועה בוורוד ומלאה במסטיקים ורודים מסביב, גם בזמן אמת. זה כנראה בגלל שירים מונומטלים כמו Moon River ו-Tender Is The Night ,ושלא נדבר על נעימת הפנתר עצמה ונעימות אחרות בסדרת הסרטים הזו. אבל אתם יודעים, להתיחס למעבד והמלחין הגאון הזה כנוסטלגיה דביקה היא למעשה לעשות עוול לעצמנו. שכחו אותו, הוא לא צריך את ההערכה שלכם, אלוהים ירחם על נשמתו. זה פשוט הפסד אדיר לכם, לפספס אותו. קחו למשל את השיר המרגש Nothing To Lose, ששרה השחקנית\זמרת\פצצה סקסית Claudine Longet, בסרט 'המסיבה' (1968). זה יופי טהור ומענג וחתיכת שיר ג'אז מורכב ומסובך שמתחבא מאחורי מלודיה קטנה ונעימה. אני זוכר שניסיתי להוציא את האקורדים של השיר ושברתי את האצבעות בנסיון לנגן את האקורדים שלא נועדו לגיטרה.

ויקיפדיה
ארוחת בוקר בטיפאני 
 

בחורה נמרצת ומניפולטיבית שחיה ממתנות של גברים ומחפשת בעל עשיר, מגיעה לבניין דירות בניו יורק ופוגשת שכן צעיר (ג'ורג' פפרד, צוות לעניין) ש"מוחזק" בידי אישה מבוגרת ומשתוקק להיות סופר. יחסי החברות והמשיכה ביניהם מאיימים להפר את האיזון של חייהם השבירים.
ויקטור / ויקטוריה
 
ויקטוריה גרנט (ג'ולי אנדרוז, יומני הנסיכה), זמרת מובטלת, פוגשת דראג קווין מוחצן שזה עתה פוטר מעבודתו. הוא משכנע אותה להתחזות לגבר שלבוש בבגדי אישה כדי להעלות מופע במועדון. היא נענית והתרגיל מצליח, אך כשגנגסטר בשם קינג מרשנד (מייקל נורי, למצוא את פורסטר) מתאהב בה - העניינים מסתבכים.
ימי יין ושושנים

הופעות ממסמרות של שני כוכבי הסרט, ג'ק למון (חמים וטעים) ולי רמיק (אות משמיים), הופכים אותו לאחד מסרטי ההתמכרות החשובים שנעשו. במיוחד בגלל שהבמאי הוא בלייק אדוארדס (הפנתר הורוד, ויקטור-ויקטוריה). אלכוהוליסט מדרדר את אשתו לשתיה והתוצאות, כמצופה, די עגומות.
הפנתר הורוד
 
הסרט הראשון בסידרת הקומדיות של "הפנתר הוורוד", שהציג לעולם את דמותו של המפקח המבולבל והשלומיאל קלוזו. הסרט הראשון מתרכז יותר בדמותו של ה"פנטום", הגנב המתוחכם ויריבו של המפקח, אך כשהתברר שהדמות שייצר פיטר סלרס גנבה את ההצגה, היא הפכה לכוכב הסדרה.
10 
 

ג'ורג' וובר (דדלי מור, הגנה עצמית) בורח מכאבי הראש, הלב, והשיניים של לוס אנג'לס אל חופיה המוזהבים של אקפולקו. שם הוא פוגש בג'ני (בו דרק, טומי בוי), בתו היפה של רופא השיניים שלו שנמצאת בירח דבש. ג'ני רוצה להחזיר לג'ורג' טובה שעשה לה לפני שנים, אך שיטותיה גורמות לג'ורג' לחשוב על חייו מחדש.
 
08 ג'רי גולדשמיט

  
ג'רלד (ג'רי) קינג גולדסמית, פברואר 1929 - 21 ביולי 2004), היה מלחין סרטים אמריקאי יהודי, שנודע בעיקר כמלחין של פסקול סרטי "מסע בין כוכבים". ג'רי גולדסמית' החל את הקריירה הענפה שלו, הכוללת מאות סרטים וסדרות טלוויזיה, עוד בשנות ה-50 המוקדמות. הוא נולד בלוס אנג'לס ולמד מוזיקה עם יעקב גימבל והפסנתרן-מלחין-מוזיקאי מריו קסטלנואבו טדסקו. הוא התאהב בהלחנת מוזיקה לאחר צפייה בסרט 'Spellbound' ("בכבלי השיכחה"), ב-1945. את לימודיו עשה באוניברסיטת קליפורניה אצל מיקלוש רוז'ה זוכה האוסקר. ב-1950 התקבל לעבודה ובתחילה עבד כפקיד הקלדה ב-CBS אך בהמשך התקדם לעבודה בשידורי רדיו חיים, והלחין תסכיתים. בהמשך החל להלחין פסקולים לסדרות טלוויזיה ובהם ל"אזור הדמדומים"
(1959).

ויקיפדיה
אות משמיים 
 

שגריר אמריקאי ברומא מחליף, ללא ידיעת אשתו היולדת, את תינוקם המת בתינוק חי. כמה שנים לאחר מכן, מנענעים אירועים מבעיתים את משפחתו וגורמים לו להבין שהבן שאותו גידל הוא כנראה בנו של השטן... הסרט הראשון בסדרת סרטי האימה.
היאנג צ'ה הגועש
 
בעיצומה של המהפכה בסין, בשנת 1926, מוצב ג'ייק הולמן כמכונאי צבאי בספינת המלחמה "סאן פאבלו". אופיו והתנהגותו הצינית והבדלנית מתנגשים עד מהרה בהלך הרוח בספינה, המושפע מהמקומיים הסיניים. הוא מגלה כי הזרים אינם חביבים על הסינים, מה שמעורר חיכוכים חוזרים ונשנים על התנועה בנהר.
הפרפר

פושע קטן, הידוע בכינויו "הפרפר", נאשם ברצח שלא ביצע, ונשלח למאסר עולם בכלא דרום אמריקאי בלתי נסבל. לאחר קשיים וניסיונות בריחה כושלים רבים, מחליט הפרפר לשלב כוחות עם אסיר אחר, לואי דגה, בכדי לברוח מן הכלא הרקוב.
פולטרגייסט
 
סיפורה של משפחה אמריקאית טיפוסית הבוחרת לגור בשכונה בה האב, איש מכירות מצליח בענף הדלא ניידי, עשה את הונו. אלא שדיירי הבית אינם מודעים לכך שהבניין נבנה על קבר אינדיאני עתיק, והרוחות יוצאות לדרוש את עלבונן על חילול קודש זה.
אינסטינקט בסיסי 
 

ג'וני בוז, כוכב רוק לשעבר, נמצא מת במיטתו לכאורה לאחר קיום יחסי מין. החשד נופל מייד על חברתו קתרין טראמל. סופרת ספרי מתח עשירה. הבלש ניק קורן ממונה על חקירת הרצח וקתרין, שנראית מוכנה מאוד לשתף פעולה, מתגלה כבחורה מפתה שיודעת יותר ממה שהיא צריכה על עברו האפל.
 
09 מישל לגראן

  
לגראן נחשב בין חשובי המלחינים לסרטים. הוא חיבר יותר מ-200 פרטוטורות לסרטי קולנוע וטלוויזיה וכמה מחזות זמר והוציא למעלה מ-100 אלבומים. לגראן זכה בשלושה פרסי אוסקר (מתוך 13 מועמדויות) וחמישה פרסי גראמי והיה מועמד ל"אמי". מישל לגראן היה בן 22 כשאלבומו הראשון, I Love Paris, היה לאחד האלבומים האינסטרומנטליים הנמכרים ביותר שיצאו בזמן מן הזמנים. הוא פסנתרן וירטואוז, ג'אז וקלאסי, מעבד מוכשר ומנצח מצליח, המופיע עם תזמורות בכל העולם. בראשית שנות ה-50' היה לגראן אחד האירופאים הראשונים שעבדו עם נגני הג'אז האגדיים, בעלי החידושים, דיזי גילספי, מיילס דייויס, ג'ון קולטריין, סטן גץ וביל אוונס.

ויקיפדיה
קיץ שנת 42 
 

ב-1942 מגיע הרמי בן ה-15 עם הוריו לבלות את חופשת הקיץ באתר נופש בניו אינגלנד. בעוד חבריו מבדרים עצמם בפנטזיות זימה מתקדמות, מתאהב הרמי בכל נפשו באשתו בת ה-22 של טייס חיל האוויר האמריקאי. כשהבעל חוזר לחזית באירופה, הרמי עושה צעד אחד קטן בכיוונה.
השוד המושלם
 
חוקרת ביטוח מגיעה לבנק שעבר שוד מזהיר על מנת להתחקות אחר הפושעים הפוטנציאליים. בתפקיד הראשי פיי דאנוויי, שנה אחרי הפריצה הגדולה שלה ב"בוני וקלייד". שודד הבנק הערמומי הוא לא אחר מסטיב מקווין (הנער מסינסינטי) הסופר שרמנטי. והוא עושה לה את זה.
מעבר לחצות

שחקנית צרפתיה שובת לב, נואל פאג' היוצאת למסעה מעיר הדיג מרסיי אל עבר התהילה. בקצהו האחר של הגלובוס, קתרין אלכסנדר אישה צעירה, הנאבקת על הכרה והצלחה כעיתונאית בשיקגו. טייס המלחמה האמריקאי לארי דאגלס טייס ונער שעשועים טיפוסי מארצות הברית, מקיף את כדור הארץ ושובה ברשתו נשים, סיפורו של משולש.
מטריות שרבורג
 
גברת אמרי ובתה ז'נבייב מוכרות מטריות בבוטיק שלהן בשרבורג. ז'נבייב בת ה-17, מתאהבת בגִי, מכונאי רכב במוסך. גי גר עם הסנדקית שלו אליז ועם המטפלת המסורה שלה מדלן. ז'נבייב וגי מאוהבים מאוד ואף מתחילים לבנות תוכניות לעתיד שבהם כלולים: חתונה, ילדה שתקרא פרנסואז ותחנת דלק פרטית משלהם.
ינטל 
 

ינטל היא בתו של מלמד כפרי אדוק וצדיק המעניק לה ידע שהיה שמור לגברים בלבד. כאשר הולך האב לעולמו היא גוזזת את שערה, מתחזה לאברך ונקלטת בישיבה. שם היא מגלה את נשיותה המודחקת ומתאהבת באברך מבריק ויפה תואר.
 
10 אניו מוריקונה

  
מוריקונה התפרסם בעיקר בשל פסי קול שכתב לסרטים. הוא כתב מוזיקה ליותר מ-500 סרטים וסדרות טלוויזיה, בהם כ-30 מערבונים. מוריקונה זכה בתהילת עולם על המנגינה שהלחין לסרט "הטוב, הרע והמכוער" (1966). בשנים שלאחר מכן הוא זכור בשל המוזיקה שהלחין לסרט "המיסיון" (שם הסרט תורגם בשעתו לעברית כ"המשימה") (1986) בכיכובם של רוברט דה נירו וליאם ניסן), "ימים ברקיע" בבימויו של טרנס מאליק, "הבלתי משוחדים" של בריאן דה פלמה, "סינמה פרדיסו" ו"הדבר". ב-2009 הלחין את פסקול הסרט ממזרים חסרי כבוד של קוונטין טרנטינו. ב-2007 קיבל פרס אוסקר על מפעל חיים, על תרומתו למוזיקה בקולנוע. הוא המלחין השני בהיסטוריה של טקסי האוסקר שמקבל פרס על מפעל חיים. זהו פרס האוסקר הראשון למוריקונה, שהיה מועמד כבר חמש פעמים.

ויקיפדיה
סינמה פראדיסו 
 

סרט איטלקי מרגש ומאוד מצליח שבוחן את מעמד הקולנוע באיטליה לאורך השנים דרך סיפור ידידותם של מקרין זקן וילד קטן שלימים הופך לבמאי קולנוע. מלודרמה מרשימה, אפית באימפקט שלה, סנטימנטאלית אך לעולם לא מאוסה. יצירת מופת סוחפת שתיכנס לספרי ההיסטוריה.
ימים ברקיע
 
פועל תעשייה, אהובתו המתחזה לאחותו ואחותו הקטנה נמלטים משיקגו אל שדות החיטה הטקסניים. בעל החווה מתאהב בנערתו של הגיבור, והיא מצידה מסכימה להינשא לו בידיעה שהוא נוטה למות. כך יוכלו שלושתם לרשת את החווה. התכנון הזה מוביל, כמובן, לתוצאות טרגיות.
הבלתי משוחדים

מאבקם של המעטים בחומת השחיתות והפשע בשיקגו, בתקופת "היובש" בראשית שנות השלושים. אליוט נס, סוכן מיוחד מטעם משרד האוצר האמריקני, אוסף סביבו קבוצת נאמנים ויוצא עמה למאבק בפשע המאורגן. שון קונרי כשוטר אירי גונב את ההצגה בתפקיד שזיכה אותו בפרס האוסקר.
המשימה
 
סרט זה, העוסק גם הוא בטבח עם. הפעם מדובר באינדיאנים, בני שבט גואראני, שבמאה ה-18 חדרו אליהם מיסיונרים של מסדר הישועים הקתולי, והעבירו אותם על דתם. בעקבות פשרה פוליטית, בין מלכי ספרד ופורטוגל, נאלצו המסיונרים לפנות את האזור ולשטחים אלה חדר הצבא הפורטוגזי, שביצע טבח באינדיאנים.
הטוב הרע והמכוער 
 

קלאסיקת המערבונים בכיכובו של קלינט איסטווד (הטוב) שמחפש אחר אוצר של זהב גנוב תוך כדי מאבק בשני אויביו המרים – הרע (שהוא רע) והמכוער (שהוא פושע מקסיקני). כל האמצעים כשרים, גם אם המחיר הוא פגישה בחפים מפשע. סצינת הסיום היא מהמפורסמות בתולדות הקולנוע.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות