של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 השחקניות בריטניה
 
 
01 אודרי הפבורן

  
אודרי הפבורן נולדה בשם אודרי קת'לין רסטון (Audrey Kathleen Ruston) בבריסל שבבלגיה והייתה בתו היחידה של הבנקאי האירי ג'וזף אנת'וני רסטון ושל הברונית ההולנדית אלה ון הימסטרה (Ella van Heemstra) - ברונית ממוצא צרפתי הקשורה בקשרי משפחה לבית המלוכה הבריטי. מאוחר יותר שינה אביה את שמו להפבורן ואודרי הפכה בעקבות שינוי זה לאודרי הפבורן רסטון. לאודרי הפבורן היו שני אחים חורגים - אלכסנדר ואיאן קוורלס פון אפורד (מנישואיה הקודמים של אימה לאציל הולנדי). הפבורן למדה בבתי ספר פרטיים באנגליה ובהולנד. אביה עזב את אמה עוד בהיותה צעירה, לאחר גירושיהם בשנת 1935, ובהמשך חייה תיארה הפבורן אירוע זה כאירוע מכונן טראומטי ביותר עבורה. לאחר הגירושין עברה הפבורן לגור עם אימה בארנהם שבהולנד, עד הכיבוש הגרמני במלחמת העולם השנייה. מחשש לחייה בשל היותה אזרחית אנגליה, שינתה את שמה ל"אדה פון הימסטרה" באמצעות זיוף תעודותיה ותעודות אמה. לאחר הפלישה לנורמנדי הרעו הגרמנים שבהולנד את יחסם לאוכלוסייה המקומית, ובשנת 1944 סבלה האוכלוסייה מרעב כבד ומחוסר אמצעי חימום. בשל תת תזונתה חלתה הפבורן והייתה מרותקת למיטתה זמן רב. היא סיפרה כי נהגה לקרוא הרבה על מנת להסיח דעתה מהרעב. כאשר הבריאה נהגה לרקוד בלט ברחובות ולאסוף כסף עבור המחתרת ההולנדית.

ויקיפדיה
סברינה 
 

המפרי בוגארט מגלם מולטי-מיליונר, המחזר אחרי אודרי הפבורן, בתו הענייה והיפה של נהגו הבריטי. אבל ליבה נתון לאחיו הפלייבוי המגונדר, ויליאם הולדן. שני האחים מתחרים על ליבה של העלמה הבריטית הענוגה. מי מהם יזכה בליבה? בילי ויילדר, מענקי הבמאים שהיו להוליווד, מגולל מעשייה רומנטית שובת-לב.
חופשה ברומא 
 
נסיכה שנמאס לה מנסיכותה והיא בורחת אל רחובות רומא, שם היא פוגשת עיתונאי שמבין מייד שבידיו נפל הסקופ הגדול של חייו. אבל מה שמתחיל כקשר ציני – פק רוצה את הסקופ שלו והפבורן הנאווה לא יודעת שנפלה למלכודת – הופך לסיפור אהבה מקסים, כשהם רוכבים יחד על טוסטוסו ברחבי רומא הפוטוגנית.
ארוחת בוקר בטיפאני

בחורה נמרצת ומניפולטיבית שחיה ממתנות של גברים ומחפשת בעל עשיר, מגיעה לבניין דירות בניו יורק ופוגשת שכן צעיר (ג'ורג' פפרד, צוות לעניין) ש"מוחזק" בידי אישה מבוגרת ומשתוקק להיות סופר. יחסי החברות והמשיכה ביניהם מאיימים להפר את האיזון של חייהם השבירים.
סיפורה של נזירה 
 
נזירה בלגית קתולית בשנות ה-30 וה-40, מתקשה ללכת בתלם ושומרת על עצמאות מחשבתית. למרות התנגדותה של אם המנזר, היא עושה הכל כדי להגיע לקונגו הבלגית על מנת לשרת כאחות רחמנייה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, היא חוזרת למולדתה, אך מתקשה לשמור על הניטרליות שנדרשת ממנה על פי צו האפיפיור.
מלחמה ושלום 
 

גרסתו האמריקאית של קינג וידור (סטלה דאלאס, ההמון) לרומן האפי הכביר של טולסטוי. הפקה מרשימה, מרובת משתתפים ונוטפת דולרים שמספקת עוד הזדמנות לצפות בעיני השקד החולמניות של האלילה אודרי הפבורן (סברינה, ארוחת בוקר בטיפאני) בתפקיד נאטאשה רוסטוב.
 
02 קייט וינסלט

  
קייט וינסלט נולדה בעיר רדינג שבאנגליה למשפחה של שחקנים. וינסלט גדלה על פי הזרם הפרוטסטנטי בנצרות אנגליקניות. בגיל 11 היא למדה דרמה בבית ספר לתיאטרון. קריירת המשחק שלה החלה בטלוויזיה בתוכנית מדע בדיוני של ה-BBC בשנת 1991, והופעת אורח בסדרת הדרמה Casualty. הופעתה החשובה הראשונה בקולנוע הייתה ב-1994 בתפקיד ראשי בסרט "יצורים שמימיים". ב-1995 עשתה מבחן-בד לסרטו של אנג לי "על תבונה ורגישות", היא הרשימה את כוכבת הסרט אמה תומפסון וגילמה את דמותה של מריאן דשווד. וינסלט זכתה על תפקידה זה בפרס האקדמיה הבריטית, ובמועמדות לאוסקר כשחקנית משנה. בהמשך הופיעה בדרמות תקופתיות נוספות, בתפקיד סו בריידהד ב"ג'וד" (על פי הרומן "ג'וד האלמוני" מאת תומאס הרדי), ובתפקיד אופליה ב"המלט" בבימויו של קנת בראנה. בשנת 1997 הופיעה וינסלט לצידו של לאונרדו דקפריו בסרט טיטניק, תפקיד שהפך אותה לכוכבת קולנוע, והופעתה זו זיכתה אותה במועמדות נוספת לאוסקר בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר. 11 שנים לאחר מכן, בשנת 2008, חזרה להופיע לצידו של דקפריו, הפעם בסרט "חלון פנורמי". עד עתה זכתה וינסלט לשש מועמדויות לפרס האוסקר ול-7 מועמדויות נוספות לפרס גלובוס הזהב. ב-2001 הייתה מועמדת לאוסקר כשגילמה את דמותה של אייריס מרדוק הצעירה בסרט "אייריס וג'ון".

ויקיפדיה
נער קריאה 
 

בשנות החמישים בגרמניה, מייקל ברג, נער גרמני בן 15, פוגש בהאנה מינץ, כרטיסנית בחשמלית, אישה בשנות השלושים לחייה. הוא מתאהב בה והשניים נסחפים לרומן סודי וסוער - הוא מגלה באמצעותה את המיניות והיא מגלה באמצעותו את חוויית הקריאה - מייקל מגלה כי האנה אוהבת שמקריאים לה סיפורים.
ילדים קטנים 
 
ארבע אמהות מנהלות דיאלוגים ערים בגן השעשועים תוך כדי שמירה על עולליהן. שלוש קשקשניות ואחת אאוטסיידרית בשם שרה. כשבגן מופיע אב צעיר וחתיך, מתערבת שרה עם חברותיה שתצליח להשיג ממנו את הטלפון. האירוע מוביל להתפתחויות מפתיעות ביותר.
טיטאניק

אפוס קולנועי ענק המתאר את שעותיה האחרונות של הטיטניק דרך סיפור אהבה חוצה מעמדות בין ג`ק (די קפריו) ורוז (וינסלט). ג`ק הוא נער פשוט מהמעמד הנמוך שיעשה הכל כדי להגיע לאגף של המעמד הגבוה בספינה. כשהזיק ניצת בינו לבין רוז המלכותית, דבר לא יפריד ביניהם - אף לא קרחון ענק שיכול לאוניית הפאר.
למצוא את ארץ לעולם לא 
 
השנה היא 1904, המקום-לונדון, וג'יימס בארי, מנסה להעלות לראשונה על הבמה מחזה בשם "פיטר פן או הילד שמסרב לגדול". בארי כתב את המחזה בעקבות הידידות האמיצה שפיתח עם שכניו בני דיוויס, ג'ורג', ג'ק, מייקל ופיטר. אביהם של הנערים נטש אותם, אמם סילביה גוססת, ובארי מצא עצמו הופך לתחליף-אב.
חלון פנורמי 
 

באמריקה של שנות החמישים, מנסים בני הזוג אפריל ופרנק ווילר להימלט מהשגרה המנוונת של הפרברים ולהנהיג את חייהם למסלול מספק. ההצלחה לחדור לנפשן של הדמויות נזקפת לזכות צמד השחקנים הראשיים שבאמצעים עדינים מגישים לנו דיוקן מלא, מורכב ולא תמיד מחמיא של משבר אישי וזוגי ושל המאבק המתמיד.
 
03 ג'ולי אנדרוז

  
נולדה כג'וליה אליזבת ולס. הוריה, אד וברברה וולס התגרשו כשהייתה בת ארבע ואמה התחתנה בשנית באותה שנה עם טד אנדרוז שהיה לאביה המאמץ. בעקבות האימוץ שונה שמה מוולס לאנדרוז. אביה החורג ואימה היו שניהם אנשים מוזיקליים: האב היה זמר טנור ואימה נגנית פסנתר. כשהייתה בת ארבע, גילה אביה את קולה המרהיב והבלתי רגיל של אנדרוז שהשתרע על פני ארבע אוקטבות ואת השמיעה האבסולוטית שלה, והחל לתת לה שיעורים בפיתוח קול ושירה. תחילה התאמנה כחצי שעה ביום ומאוחר יותר הגיעה לשש שעות ביום, ארבעה ימים בשבוע. באותה שנה החלה גם ללמוד ריקוד בלט מדודתה שהייתה מנהלת בית ספר לריקוד. מיד לאחר גילוי כישרונה, החלה אנדרוז להופיע במופע הוודוויל של אימה ואביה החורג (האב שר והאם ניגנה). היא הדהימה את הקהל עם קולה המרהיב כששרה אופרה בדיוק רב ובשלמות, והפכה במהרה לכוכבת המופע.

ויקיפדיה
מרי פופינס 
 

סיפורה של האומנת מחוללת הפלאים, שעובד על-ידי אולפני וולט דיסני, מספרו של פ.ל. טראוורס, הוא הסרט המצליח ביותר של האולפנים. גם הביקורת וגם הקופה אוהבים אותו, עד עצם היום הזה. האומנת המושלמת מביאה אושר גדול למשפחת באנקס, בלונדון של 1910 אף על פי שהיא ויקטוריאנית מאוד באופיה ובסיגנונה.
צלילי המוזיקה 
 
ג'ולי אנדרוז בקלאסיקה הכי קלאסית על האומנת הכי חביבה בעולם. הברון פון טראפ מנהל את ביתו שבזלצבורג כיאה לקפטן הפועל מגשר הפיקוד. אבל כשהוא מתאלמן ואומנת חדשה מגיעה לטפל בשבעת ילדיו, הכל משתנה. מריה מביאה הרבה נינוחות ומיליוני שירים לילדים המדוכאים, ובסוף אפילו הברון-הקפטן מחייך.
אמילי הופכת אמריקאית

ג'ולי אנדרוז וג'יימס גארנר מככבים בסרט המלחמה הרומנטי הזה, על אחד מאותם אלפי חיילים אמריקאים שנשלחו לאנגליה במלחמת העולם השנייה. גארנר הוא צ'רלי, חייל לא ממש מצפוני ולא ממש מוסרי שרוצה לנצל את המצב בצורה הטובה ביותר, אבל התאהבותו באנגלייה אחת ושליחתו למשימה מסוכנת יטרפו את כל הקלפים.
ויקטור / ויקטוריה 
 
ויקטוריה גרנט (ג'ולי אנדרוז, יומני הנסיכה), זמרת מובטלת, פוגשת דראג קווין מוחצן שזה עתה פוטר מעבודתו. הוא משכנע אותה להתחזות לגבר שלבוש בבגדי אישה כדי להעלות מופע במועדון. היא נענית והתרגיל מצליח, אך כשגנגסטר בשם קינג מרשנד (מייקל נורי, למצוא את פורסטר) מתאהב בה - העניינים מסתבכים.
יומני הנסיכה 
 

נערה צעירה וביישנית מסן פרנסיסקו מתבשרת יום אחד שהיא בעצם נסיכה אמיתית – יורשת העצר בנסיכות אירופאית קטנה. מתברר שהמלכה היא סבתה, וזו מחליטה לתת לה שיעורים בהתנהגות הולמת, כיאה למעמדה החדש. הנסיכה לא ממהרת לנטוש את חייה הרגילים ומתעמתת עם הסבתא.
 
04 אמה תומפסון

  
אמה תומפסון (באנגלית: Emma Thompson; נולדה ב-15 באפריל 1959) היא שחקנית קולנוע ותסריטאית אנגליה, זוכת פרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר, פרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר בסרט דרמטי ופרס אמי על הופעת האורח הטובה ביותר בסדרה קומית. תומפסון נולדה בשכונת פדינגטון שבלונדון, למשפחה של שחקנים. אביה היה השחקן אריק תומפסון ואמה - השחקנית פילידיה לאו. גם אחותה, סופי תומפסון, היא שחקנית. תומפסון למדה ספרות אנגלית בניונהם קולג' בקיימברידג' והייתה חברה במועדון "Footlights". אחרי האוניברסיטה זכתה להכרה כשהופיעה לצדו של קנת בראנה בסדרת טלוויזיה דרמטית של ה-BBC, "תהפוכות מלחמה" (Fortunes of War), המבוססת על ספר של אוליביה מנינג. תומפסון ובראנה התחתנו באוגוסט 1989, וגילמו יחד דמויות של בני-זוג בסרטים "רצח מן העבר", "הנרי החמישי" ו"מהומה רבה על לא דבר". הם התגרשו באוקטובר 1995, ותומפסון נישאה לשחקן גרג וייז ונולדה להם בת בשנת 1999.

ויקיפדיה
שארית היום 
 

הופקינס הוא ג'יימס סטיבנס משרת נאמן, שמרן, אנטיפט ומהוקצע שמשרת את אדונו ביעילות כמעט רובוטית. תומפסון היא מיס קנטון, שמגיעה לאחוזה כדי למלא את תפקיד סוכנת הבית, שמנסה לחדור את השריון העבה שבנה סביבו סטיבנס. הקשר ביניהם מהווה את הציר המרכזי של הדרמה הזו שביים ג'יימס אייבורי.
אחוזת הווארד 
 
מערכות יחסים מורכבות על רקע החיכוכים בין המעמדות השונים באנגליה האדווארדיאנית. אמה תומפסון היא מרגרט שלייגל – בת למשפחה בורגנית נאורה שחוברת לאישה חולה, בת המעמד הבורגני הוויקטוריאני העשיר, שבז לכל השאר. אחותה הצעירה, אותה מגלמת הלנה בונהאם קרטר חוברת דווקא למשפחה ממעמד הפועלים.
על תבונה ורגישות

עם מות אב המשפחה נאלצות אם ושלוש בנותיה לעזוב את אחוזתן ולנדוד למעון צנוע בהרבה. הבכורה כבדת הראש מוצאת עצמה מאוהבת באחיה של גיסתה ואילו אחותה הצעירה והשובבה יותר מתאהבת בצעיר קל דעת. העלילה הזו, עפ"י ספרה של ג'יין אוסטין שעובד לתסריט בידיה של אמה תומפסון, שזכתה בפרס האוסקר לתסריט.
מהומה רבה על לא דבר
 
דון פדרו ואנשי חילו שבים עטורי נצחון משדה הקרב ומקדישים עצמם להנאות האהבה, האכילה והסביאה. שניים מבכירי הלוחמים נקלעים לפרשיות אהבים: בטרם יבוא הרומן בין קלאודיו והירו לסופו המשמח הם יאלצו לחוות יאוש, בגידה והונאה. בנדיק ובאטריס יצאו למלחמת מילים בטרם יגלו את אהבתם ויפלו זה לזרועותיה של זו.
נני מקפי 
 

שבעה ילדים הותירה אשתו של הקברן בראון בידי בעלה והלכה לעולמה. קשה מלאכת גידול הילדים. 17 אומנות עברו בבית המשפחה, וכולן ניגפו בידי הזאטוטים. עתה מוקש גדול עומד בפני המשפחה: אם לא יינשא האב, תקצץ דודה מרושעת את תמיכתה במשפחה.  באחד הערבים, מתדפקת על הדלת האומנת מקפי.
 
05 ויוויאן ליי

  
ויוויאן לֵי (אנגלית: Vivien Leigh‏; 5 בנובמבר 1913 - 8 ביולי 1967) הייתה שחקנית קולנוע ותיאטרון אנגליה. תפקידיה החשובים ביותר היו על בימת התיאטרון, אך לפרסום הרב ביותר זכתה לי כאשר הועדפה על־פני כל כוכבות הוליווד לתפקיד סקרלט או'הרה בסרט "חלף עם הרוח" (1939), שעל תפקידה בו זכתה בפרס האוסקר. היא שבה וזכתה בפרס האוסקר על גילום דמותה של בלאנש דובואה בסרט "חשמלית ושמה תשוקה" (1951). לי, שיופיה היה לה לעתים למכשול בבולמו התייחסות רצינית לכישוריה כשחקנית, התמודדה לאורך הקריירה עם דמויות מגוונות ושונות, החל בדמויות חדות הלשון בקומדיות של נואל קווארד ושל ג'ורג' ברנרד שו, וכלה בדמויות מטרגדיות שייקספיריות, כמו אופליה בהמלט וליידי מקבת' במקבת'. קריירת המשחק של לי ניצבה לעתים בצילו של בעלה, השחקן והבמאי לורנס אוליבייה, שרבים מתפקידיה הקולנועיים והבימתיים הבולטים היו תחת הדרכתו כבמאי, אך צל אפל יותר הטילה על חייה מחלת המניה-דיפרסיה שממנה סבלה. המחלה גרמה לתנודות תכופות וקיצוניות במצב רוחה, והוציאה ללי שם של שחקנית הפכפכה. מחלת השחפת ממנה סבלה, ושהובילה למותה, החלישה עוד יותר את יכולתה לעמוד בדרישות מקצועה.

ויקיפדיה
חשמלית שמה תשוקה 
 

בלאנש דובואה יפהפיה דרומית שברירית, המגיעה לביקור בבית אחותה ההרה, סטלה. שם היא פוגשת את בעלה של האחות, סטנלי קובלסקי איש גס ואלים, שמסרב להאמין לתדמית של בלאנש ומנסה להבין מה עומד מאחורי הביקור שלה. העניינים מסתבכים כשחברו למשחק הקלפים, מיטש מתאהב בבלאנש המסתורית.
חלף עם הרוח 
 
דומה שאין סרט אופייני יותר להוליווד מסרט זה. יש בו כוכבים הגדולים מן המציאות, הון עתק, שהוצא על תפאורות, תלבושות וסצינות המוניות והתוצאה היא בדיוק ראוותני, ששומר על רעננותו לאורך השנים ואיננו מתיישן. סיפורם של סקארלט אוהארה, רט באטלר ושאר בני אטלנטה, בירת ג`ורג`יה, בימי מלחמת האזרחים.
האביב הרומאי של גב' סטון

ויויאן ליי משרה את כישרונה הרב על דמות אישה מזדקנת שמתאהבת בבחור שרמנטי הצעיר ממנה בהרבה. שחקנית תיאטרון מתאלמנת ומבלה את זמנה בדירת פאר המשקיפה על המדרגות הספרדיות ברומא. קונטסה שדכנית מכירה לה את פאולו החתיך והאש ניצתת.
גשר ווטרלו
 
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נזכר רוי, אותו מגלם רוברט טיילור (טייסי האבדון) בסיפור האהבה הנושן שלו עם רקדנית בלט, מתקופת המלחמה הראשונה של 1914. הוא נאלץ לחזור לחזית והיא קיבלה מסר שגוי כי נהרג בקרב, מה שמוביל אותה להידרדר לזנות.
ספינת השוטים 
 

דרמה שמתרחשת על אוניית נוסעים גרמנית ב-1933, בדרכה ממקסיקו לארץ האם שלה. האונייה מהווה מעין מיקרוקוסמוס של החברה המערבית בין שתי מלחמות. בין הדמויות המופיעות כאן: חוזה פרר כנציג הנאציזם, ויויאן לי בתפקידה האחרון לפני מותה, כגרושה אמריקאית פלרטטנית שמכבה תדירות את אש מחזריה ועוד.
 
06 ג'ולי כריסטי

  
ג'ולי כריסטי נולדה במדינת אסאם, מזרח הודו, כשאז עוד הייתה חלק מן האימפריה הבריטית. אחת משני ילדיהם של רוזמרי ראמסדן ופרנק ג'ון כריסטי, שניהל מטע תה. היא למדה במנזר בהודו (שמשם הורחקה) ואחר כך בבית ספר למשחק בלונדון. כל זאת לפני הפריצה הגדולה שלה, ב- 1961 בסדרת המדע בדיוני של ה- BBC, שנקראה "A for Andromeda". תפקידה הגדול הראשון בקולנוע היה כְּ‏ליז בסרטו של ג'ון שלזינגר "בילי בדאי" משנת 1963. שלזינגר, שליהק אותה לתפקיד רק לאחר ששחקנית עזבה, ביים אותה גם בתפקיד הפריצה שלה, כדוגמנית הלא מוסרית דיאנה סקוט ב"דרלינג" (1965), תפקיד שהמפיקים הציעו במקור לשירלי מקליין. למרות שלמעשה כריסטי הייתה אלמונית לפני "דרלינג", היא נבחרה לגלם את דמותה של לארה אנטיפובה בסרטו רחב היריעה של דייוויד לין, "ד"ר ז'יוואגו", עיבוד קולנועי לספרו של זוכה פרס נובל בוריס פסטרנק. הסרט שיצא לאקרנים בדצמבר 1965 היה לאחד הסרטים המצליחים בתולדות הקולנוע, ולסרט שג'ולי כריסטי הכי מזוהה איתו.

ויקיפדיה
דרלינג
 

דוגמנית יפה ומפונקת פורשת את מסכת חייה: נישואין מטופשים, חיי אהבה קלילים, התערבבות בג'ט-סט, הריון, הפלה ולבסוף נישואין למען בצע כסף. בין הגברים שנופלים שדודים - תסריטאי טלוויזיוני, פלייבוי כריזמטי ויורש עצר אריסטוקרטי. כי בסרטים כמו בסרטים. פרס האוסקר לג'ולי כריסטי המופלאה.
דוקטור ז'יוואגו 
 
האפוס עטור האוסקרים עוקב אחר חייו מלאי התהפוכות של רופא ומשורר הומניסט ברוסיה של מהפכות ומלחמת אזרחים עקובה מדם. על רקע השינויים הפוליטיים של המהפכה הבולשביקית, מלחמת העולם הראשונה והקרב על השלטון בין ה"לבנים" ל"אדומים", פורח לו סיפור אהבה רווי פתוס בין הד"ר ללארה היפה.
הרחק ממנה

זוג פנסיונרים עושה את המעבר מקשר עמוק של 44 שנים, למצב של זרות, כשהאישה מתחילה להראות סימנים מתקדמים של אלצהיימר. כשלבסוף היא מחליטה לעבור למוסד טיפולי, בעלה נאלץ לעמוד מול העובדה שאשתו לא שייכת לו יותר, במיוחד אחרי שהיא מוצאת ישיש אחר במעונה החדש.
המקשר
 
נער בן 13, בן למשפחה בורגנית, מגיע לחווילת חברו כדי לבלות את חופשת הקיץ. הוא הופך להיות איש סודה של בת מארחיו, כשהוא מסכים להעביר את מכתבי האהבה האסורים שלה אל מאהבה, איכר בגילומו של אלן בייטס (רוז). קיץ זה מסמל את קץ עידן התמימות, וחושף בפניו את מהותם של האהבה הטהורה ושל האיסורים החברתיים.
אל תביט עכשיו 
 

זוג מאבד את בתם בטביעה. השניים עוברים לוונציה, שבין סמטאותיה מתחילים לצוץ רמזים לנוכחותה של הבת המתה. שתי אחיות מקומיות, האחת בעלת חוש שישי, טוענות לתיקשור וההורים מתחבטים בין אמונה לספקנות, בין הנטייה לחפור באבל לצורך להמשיך הלאה.
 
07 הלן מירן

  
הלן מירן נולדה בלונדון בשם אילינה וסיליבנה מירונוף. אביה היה שייך למשפחת אצולה רוסית, שהיגר לאנגליה בעקבות המהפכה הרוסית, ואמה אנגליה. היא החלה להופיע על במה כשלמדה בבית ספר לבנות סט ברנרד בווסטקליף און סי באסקס. ב-1965 גילמה את דמותה של קלאופטרה בתיאטרון הלאומי לנוער (National Youth Theatre). בגיל 20 הצטרפה ל"רויאל שייקספיר קומפני" והצטיינה בתפקידים שייקספירים ביניהם קרסידה במחזה טרוילוס וקרסידה וליידי מקבת בהפקה של טרוור נאן. ב-1972 השתתפה בתיאטרון נסיוני של פיטר ברוק, ויצאה עם הקבוצה למסע הופעות באפריקה ובאמריקה. הופעת הבכורה שלה בקולנוע הייתה ב-1967 בסרט Herostratus. וב-1968 שיחקה בחלום ליל קיץ בתפקיד הרמיה. ב-1969 הופיע בסרט איטלקי Colpo rovente, ואחרי כן בסרט Age Of Consent לצידו של ג'יימס מייסון. ב-1979 הופיעה בסרט השנוי במחלוקת "קליגולה" על חייו של הקיסר קליגולה, בצוות השחקנים היו מגדולי שחקני הבמה הבריטית כמו ג'ון גילגוד, פיטר או'טול ומלקולם מקדואל.

ויקיפדיה
המלכה
 

הלן מירן מפגיזה בדרמה האינטימית של סטיבן פרירס שהקנתה לה את האוסקר לשחקנית הטובה ביותר. מירן מגלמת את דמותה של אליזבת ה-II, בהתמודדות שלה עם תגובתו המפתיעה של העם למותה בטרם עת של הנסיכה דיאנה. טוני בלייר מגיע לארמון בלמורל כדי להסביר לה שעליה לצאת באבל פומבי על מנת לא לאבד את הכתר.
טירופו של המלך ג'ורג' 
 
בשנת 1788, מקבל השתן של המלך ג’ורג’ השלישי גוונים כחלחלים. משליט סימפטי ואהוד הוא הופך לאדם בלתי נסבל: הוא מתעורר בשעות בלתי שפויות, מנבל את פיו, תוקף את גבירות הארמון וכל גינוניו מתעוותים. מצב זה מוביל למערכת של תככים נגדו שמובילים ראש הממשלה ויורש העצר, כשמסביבו רוחשים רופאים אופורטוניסטים.
הטבח, הגנב, אשתו והמאהב
סרטו השערורייתי של פיטר גרינאוויי מתרחש כולו במסעדת גורמה, סביב משולש רומנטי אפל שהופך למסוכן מרגע לרגע. כיאה לבמאי יוצא דופן זה, הכול נע בין עיצוב מזהיר ומדוקדק לברוטאליות קשה מנשוא, בין אינטלקטואליות לקניבליזם. יצירת מופת מסוגננת ואכזרית עם השחקנים: הלן מירן, מייקל גמבון וטים רות'.
תשוקתה של איאן ראנד
 
הלן מירן מגלמת את דמותה של הסופרת והפילוסופית איין ראנד,  הסרט מתמקד בקשר האישי-רומנטי שניהלה ראנד עם אחד מתלמידיה-מעריציה-שותפיה לתורה האובייקטיביסטית, נת'ניאל ברנדן. הרומן היה חלק מהסדר ידוע מראש לו היו שותפים אשתו של בראנדן (זו שכתבה את הספר עליו מבוסס הסרט) ובעלה של ראנד.
קאל 
 

דרמה המתחוללת על רקע העימות האירי. ג'ון לינץ'  מככב כקאל, צעיר בשולי ה-IRA, שנאלץ לנהוג במכונית במהלך פעולה של האירגון בה נהרג שוטר פרוטסטנטי. האלמנה, אותה מגלמת מירן, היא ספרנית קתולית שחיה בבית הורי בעלה, לא רחוק משכונת מגוריו של קאל. אכול רגשות אשם ובניסיון למצוא מפלט, קאל משיג עבודה אצל החמים שלה.
 
08 דבורה קר

  
דבורה קר (באנגלית: Deborah Kerr), נולדה כדבורה ג'ין קר-טרימר (Deborah Jane Kerr-Trimmer), ‏ (30 בספטמבר 1921 - 16 באוקטובר 2007) הייתה שחקנית תיאטרון, טלוויזיה וקולנוע סקוטית. היא זכתה בפרס Sarah Siddons בשיקגו עבור הופעתה כלורה ריינולדס ב-Tea and Sympathy, תפקיד אותו שיחקה בברודוויי, קיבלה את פרס גלובוס הזהב עבור הופעתה בסרט הקולנוע המלך ואני והוענקו לה גם פרס אוסקר של כבוד, פרס באפט"א ופרסים בפסטיבל הקולנוע בקאן. היא הייתה מועמדת שש פעמים לפרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר, אולם מעולם לא זכתה. אבל, ב-1994 האקדמיה האמריקאית לקולנוע העניקה לה פרס על מפעל חיים בנימוק שהיא תמיד ייצגה: "שלמות, משמעת ואלגנטיות." בין סרטיה הידועים ביותר נמנים: המלך ואני, "רומן בלתי נשכח", מעתה ועד עולם, Heaven Knows, Mr. Allison ו"שולחנות נפרדים". למרות שההגייה הסקוטית של שם משפחתה קרובה יותר לקריאה הפונטית (והוא מבוטא /kɛr/), הרי כשהיא נהפכה לשחקנית הוליוודית היה ברור ששם משפחתה צריך להיות מבוטא כ"car". על מנת להימנע מבלבול בהגייה, לואיס מאייר ממטרו גולדווין מאייר כינה אותה "קר על משקל כוכב."

ויקיפדיה
אנשי השקיעה
 

לאיידה ולבנה הצעיר יש תוכניות חדשות. נמאס להם לחיות חיי נדודים עם עדר כבשים. הם רוצים להתיישב, לקנות בית קטן ונאה ולחיות כמו כולם. אבל פאדי, אבי המשפחה, מסרב לעשות את השינוי הזה בחייו. המרחבים הפתוחים והארץ המשתרעת הם ביתו האמיתי. מלודרמה משפחתית מערבונית למרות שהיא מתרחשת באוסטרליה.
המלך ואני 
 
אנה הפשוטה היא מורה הנשכרת ללמד את ילדיו של מלך סיאם. המלך הקשוח משתדל לעשות עליה רושם ובין השניים מתפתחים יחסי אהבה - שנאה כיאה לכל זוג בטלוויזיה המודרנית. אבל לסיפור הקלאסי על "אנה ומלך סיאם" יש הרבה מה ללמד את הדור הצעיר.
מעתה ועד עולם

גרסתו של הבמאי פרד זינמן לרומן המפורסם של ג’יימס ג’ונס, על חיי הצבא האמריקני לפני מתקפת היפנים על פרל הארבור. הסרט הוא מתקפה עזה על הממסד הצבאי ומתאר עימות בין הפרט למסגרת, המנסה ללכוד אותו ולטשטש את אופיו. יש בו סצינות מיטה, שהיו נועזות בזמנו והתסריט בנוי במסגרת של שלושה סיפורים מקבילים.
שולחנות נפרדים
 
דרמה מרגשת של דלברט מאן (מרטי) על ארבעה אנשים בודדים החוסים בבית מלון ומוצאים נחמה ביחד. ארבעה כוכבי על של התקופה מעניקים הופעות וירטואוזיות: דייויד ניבן (שזכה באוסקר), ברט לאנקסטר (הברדלס), ריטה הייוורת' (גילדה) ודבורה קר (קוו ואדיס).
קוו ואדיס 
 

לאחר שלוש שנים בשדה הקרב חוזר גנרל מרכוס ויניקוס לרומא ומתאהב בליג'יה. ליג'יה היא נוצרייה אדוקה ועל אף שאומצה וגודלה על ידי גנרל רומאי אין לה עניין בקשר עם לוחם. ויניקוס מבקש מהקיסר נירון שיעניק לו את ליג'יה כמחווה, והקיסר מסכים בינתיים מתעצם זעמו של נירון על הנוצרים, ובמזימה נואשת שורף את רומא ומאשים את הנוצרים.
 
09 אמילי ווטסון

  
ווטסון נולדה ברובע איזלינגטון שבלונדון לאב ארכיטקט ואם מורה לאנגלית. היא גדלה כאנגליקנית. למדה בבית הספר למשחק "דרמה סטודיו לונדון", ובעלת תואר BA באנגלית ותואר MA של כבוד מטעם אוניברסיטת בריסטול. ווטסון נשואה לג'ק ווטרס אותו פגשה ב-1995 ברויאל שייקספיר קומפני. בסתיו 2005 נולדה בתם המשותפת, ג'ולייט. ווטסון החלה את קריירת המשחק שלה בתיאטרון. בין ההצגות ששיחקה בהן היו "שעת הילדים" (עם התיאטרון המלכותי הלאומי), "שלוש אחיות", "מהומה רבה על לא דבר" ו-"The Lady From The Sea". היא הופיעה גם בהפקות של "רויאל שייקספיר קומפני" כגון בהצגות "אילוף הסוררת", "סוף טוב הכל טוב" ובמחזה " The Changeling" מאת תומאס מידלטון וויליאם ראולי. ב-1996 אמילי ווטסון הייתה שחקנית אלמונית כשבחר בה לארס פון טרייר לתפקיד הראשי בסרטו השנוי במחלוקת "לשבור את הגלים". טרייר בחר בווטסון אחרי שהלנה בונהם קרטר, שהייתה בחירתו הראשונה, סרבה לקבל את התפקיד שכלל סצינות עירום וארוטיות בוטות. המבקרים הרעיפו שבחים על משחקה של ווטסון בדמותה של בסי מקניל. היא זכתה לפרסי חוג המבקרים של לוס אנג'לס, לונדון וניו יורק, וכן במועמדות לאוסקר כשחקנית הטובה ביותר.

ויקיפדיה
הילארי וג'קי
 

סיפורן האמיתי של האחיות ג'קלין והילארי דו-פרה, שליוו אחת את השנייה בהתפתחות הקריירה המוזיקלית שלהן. הילארי החלילנית פרחה ראשונה והביאה על עצמה את קנאתה של ג'קי, הצ'לנית. אימונים מפרכים הפכו את ג'קי למוזיקאית הטובה יותר והמצליחה יותר, אבל נסיבות חיים מדרדרים אותה לכיוונים עצובים.
לשבור את הגלים 
 
סיפור אהבה בין בס החיה בכפר דייגים שבצפון סקוטלנד, ובעלה הטרי יאן הנאלצים להיפרד כשהוא חוזר לעבודתו בקידוח נפט. בס מוצאת את המפלט לגעגועיה לאהובה בשיחות עם אלוהים ותפילות לשובו של יאן. האהבה של בס עומדת במבחנים חוזרים ונשנים כאשר יאן חוזר פצוע לכפר ורק שפיותה תוכל לגסיסתו.
האפר של אנג'לה

הסרט מגולל 15 שנה בחיי בני משפחת מק'קורט. הוא נפתח בשנות ה- 30 כאשר המשפחה עוזבת את אמריקה בעקבות מות בתם התינוקת, ושבה בחוסר כל לאירלנד, אל העיר העגמומית לימריק. בני משפחתה הקתולים של האם מקבלים את פניה בקרירות משום שנישאה לפרוטסטנטי, והצרות ממשיכות ליפול על ראשה.
פארק גוספורד
 
חבורה של אנשים המתכנסת בטירה אנגלית בסוף שבוע אחד ב-1932. במהלך סוף השבוע יירצח בעל האחוזה  והבלש המקומי והמגוחך ינסה לגלות מי הרוצח. מבעד לכללי ההתנהגות האריסטוקרטיים ולחלוקות המעמדיות מתרחש עולם אפל של יצרים, תשוקות ונקמות, אבל לאו דווקא הבלש הוא שיבין את מה שהתרחש כאן.
ההצעה 
 

מערבון אוסטרלי לירי ובו זמנית קודר, שכתב הזמר הגותי הגדול ניק קייב, שמן הסתם אחראי גם על הצד המוזיקלי. הסיפור המתרחש בתקופה הקולוניאלית, נע סביב המצוד אחר רוצח סדרתי אימתני בימים האחרונים של כיבוש איזור הספר האוסטרלי. כוכבים רבים מעטרים את סרטו המסוגנן של ג'ון הילקוט.
 
10 מגי סמית

  
סמית' נולדה באילפורד במחוז אסקס שבאנגליה. תחילת קריירת המשחק שלה בתיאטרון Oxford Playhouse, בשנת 1952 הופיעה בתפקיד ויולה במחזה השייקספירי הלילה השנים-עשר. בקולנוע, הופיעה לראשונה בשנת 1956 בסרט Child in the House. ב-1969 זכתה בפרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר על משחקה בסרט "פריחתה של מיס ג'ין ברודי". ב-1978 זכתה באוסקר נוסף בקטגוריית שחקנית המשנה על הסרט "מלון בקליפורניה", שזיכה אותה גם בפרס גלובוס הזהב. סמית' הייתה מועמדת לאוסקר בארבעה סרטים נוספים. עבור "מסעותי עם דודתי" (1973) הייתה מועמדת בקטגוריית השחקנית הראשית, ועבור "אותלו" (1966), "זיכרונות אהבה מפירנצה" (1987) ו"פארק גוספורד" (2002) כשחקנית משנה. בתחילת שנות ה-2000 התפרסמה בתפקיד מינרווה מקגונגל בסדרת סרטי הארי פוטר. על הבמה הופיעה מגי סמית' במחזה של אלן בנט Lady in the Van, ובתפקיד פיטר פן במחזה לפי ספרו של ג'יימס מתיו ברי. בשנת 1990 זכתה בפרס טוני על הופעתה במחזה Lettice and Lovage. ב-2003, זכתה סמית' בפרס אמי על השתתפותה בסרט הטלוויזיה "הבית באומבריה".

ויקיפדיה
האביב של מיס ג'יין ברודי
 

השחקנית הבריטית הנפלאה, מגי סמית' (גוספורד פארק), קיבלה את פרס BAFTA ואת האוסקר על התפקיד הראשי בסרטו של רונלד נים (תיק אודסה, הרפתקה בפוסידון). מורה בעלת השקפות עולם אקסצנטריות בבית ספר לבנות בסקוטלנד של שנות ה-30, מסתבכת בפרשייה לא נעימה כשאורח חייה נחשף לעיני אחת התלמידות.
זכרונות אהבה מפירנצה 
 
עיבוד לרומן מאת א. מ. פורסטר בשם "חדר עם נוף". שתי נשים אנגליות, לוסי הצעירה ושרלוט, בתולה זקנה המשמשת כבת לוויה ללוסי, מגיעות לפירנצה. בפירנצה הן פוגשות אב ובנו, שני טיפוסים בני המעמד הנמוך. בין הבן ללוסי נרקמת מערכת יחסים המסתיימת בנישואיהם. הסרט שופע הומור מעודן ומצולם ביופי נדיר.
אותלו

גרסה עגמומית ואפלה עוד יותר לטרגדיה השייקספירית על המפקד השחור שמתמלא קנאה ורכושנות כלפי אשתו, בעקבות הארס ששותל בו עוזרו ה"נאמן", יאגו. גדול השחקנים השייקספירים, לורנס אוליבייה, בתפקיד הראשי ולצדו מגי סמית' הצעירה. השניים היו מועמדים על הופעתם לפרס האוסקר.
מלון בקליפורניה
 
השחקנית האנגלייה הנפלאה מגי סמית' (פארק גוספורד) זכתה בשני הפרסים היוקרתיים, אוסקר וגלובוס הזהב, על הופעתה ככוכבת קולנוע בריטית בקומדיה על פי מחזהו של ניל סיימון (הזוג המוזר). ארבעה סטים של אורחים מגיעים להשתכן בבית מלון בבוורלי הילס בעת חלוקת פרסי האוסקר. זו לא הולכת להיות חופשה חלקה.
רצח על הנילוס 
 

הבלש הבלגי המפורסם של אגאתה כריסטי, מר הרקול פוארו, יוצא לחופשה במצרים, אבל נאלץ לפתור את רציחתה של יורשת עשירה. סרטו של ג'ון גילרמין (קינג קונג) מציב שורה של שחקנים מעולים: פיטר יוסטינוב בתפקיד הראשי ולצדו בטי דיוויס המופלאה (הכל אודות חוה), אנג'לה לנדסבורי (רצח במשיכת קולמוס) ומגי סמית.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות