של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 השחקניות הוליווד
 
 
 
01 מריל סטריפ

  
סטריפ נבחנה לאודישנים לתפקיד הנשי בסרטו של הבמאי דינו דה-לורנטיס, "קינג קונג". דה-לורנטיס התלונן לבנו באיטלקית על שהביא אותה, והיא להפתעתו השיבה לו באיטלקית שוטפת. את הופעת הבכורה שלה, היא עשתה בסרטו של פרד זינמן - "ג'וליה" (1977), סרט שהביא לה חשיפה והכרה בתעשיית הקולנוע האמריקאית. ב-1978 היא לוהקה לסרט "צייד הצבאים" שבו שהיא שיחקה ליד ארוסה, ג'ון קאזאלה, שהתגלה אצלו מחלת הסרטן. סטריפ הודתה שהיא לקחה את התפקיד כדי להיות עם ארוסה. על הסרט היא הייתה מועמדת לראשונה לפרס אוסקר. משם המשיכה סטריפ למיני-סדרה בשם "שואה: סיפורה של משפחת וייס" (1978), שזיכתה אותה בפרס ה"אמי". ב-1979 היא שיחקה בסרט "מנהטן" של וודי אלן. לטענתה לא נתנו לה מרחב פעולה מספיק ביישום הדמות והיא לא הורשתה לחרוג מהתסריט. שנה אחר כך היא זכתה באוסקר על משחקה בסרט "קרמר נגד קרמר". בסרט זה היא הורשתה לעצב את דמותה. אחרי שהיא השתתתפה בכמה תפקידים בתור שחקנית משנה סטריפ שודרגה לתפקידים ראשיים. היא קיבלה את התפקיד הנשי הראשי בסרט "אהובת הקצין הצרפתי" שבו שיחקה לצד ג'רמי איירונס. היא קיבלה ביקורות טובות על הופעתה ובנוסף היא קיבלה פרס גלובוס הזהב ופרס באפט"א. היא זכתה באוסקר שני על תפקידה ב"בחירתה של סופי" (1982), עיבוד לספרו של ויליאם סטיירון העוסק בנושא השואה.

ויקיפדיה
אהובת הקצין הצרפתי 
 

דרמה המתרחשת במקביל באנגליה של המאה ה-19 ועל סט של סרט עכשווי, על ביולוג מאורס המתאהב באישה דחויה חברתית. בסרט הנע בשני מישורים משתקפת מערכת היחסים ההיסטורית במערכת היחסים שבין שני השחקנים המודרנים, ומשפיעה עליה.
בחירתה של סופי 
 
ניו יורק 1947. צעיר דרומי, שחולם על קריירה של סופר, שוכר חדר בברוקלין. בחדר הסמוך מתגוררים סופי, פולניה ניצולת שואה ומאהבה - אינטלקטואל ממוצא יהודי. השניים מנהלים מערכת יחסים מוזרה, הנעה בין אהבה טהורה להשכלה הדדית. סופי מגוללת בפני הסופר הצעיר את סיפור חייה הטראומטי ומלא הסבל.
זכרונות מאפריקה

בליקסן (בגילומה של מריל סטריפ) נישאה לדוכס ברור בליקסן (קלאוס מריה ברנדאואר) כדי לקבל את תוארו, ויצאה איתו לאפריקה להקים מטע קפה. מלכתחילה הבעל יוצא למסעות ציד ובוגד בה ללא הרף. הברונית הבודדה נקשרת בהדרגה לאחד מציידי הפילים המקומיים (רוברט רדפורד).
השעות 
 
העלילה עוקבת אחר שלוש נשים: האחת היא וירג'יניה וולף בתקופה שבין כתיבת "מרת דאלוויי" ועד התאבדותה. השניה היא לורה בראון, עקרת בית בקליפורניה של שנות החמישים, שקוראת את הרומן של וולף ומרגישה שהעולם חונק אותה. השלישית היא קלריסה ווהן, עורכת ספרותית בניו יורק של ימינו, הנקראת על שם הגיבורה.
השטן לובשת פראדה 
 

מריל סטריפ מככבת כמלכה אמיתית בתפקיד מירנדה פריסטלי, העורכת הראשית הדומיננטית של מגזין אופנה מהדרגה הראשונה. למשרדה השוקק נכנסת אסיסטנטית צעירה וחסרת ניסיון, בגילומה של אן האת'אוויי שמתחילה שינוי הדרגתי בסטייל האישי ובסגנון החיים. הטרנספורמציה הזו עלולה לעלות לה בחבריה.
 
02 קתרין הפבורן

  
הפבורן הופיעה בסרטים של גדולי הבמאים של זמנה: ג'ורג' קיוקור ("צלע האדם" - 1949), ג'ון פורד ("מרי, מלכת סקוטלנד" - 1936), הווארד הוקס ("צער בעלי חיים" - 1938), וינסנט מינלי ("מתחת לזרם" - 1946) ועוד רבים וטובים. עם סרטיה המפורסמים נמנים: "אשת השנה" - 1942, "סיפור פילדלפיה" - 1940, "פאט ומייק" - 1952, ו"מלכה אפריקאית" - 1951. הפבורן היא האישה היחידה שזכתה בארבעה פרסי אוסקר: 1933 - "תהילת בוקר", 1967 - "נחש מי בא לסעוד", 1968 - "אריה בחורף", 1981 - "האגם המוזהב". הפבורן זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן (1962, עבור "מסע ארוך אל תוך הלילה", בפרס ה"אמי" (1975) ובאוסקר הבריטי (ה"באפטה"), אך בפרס "גלובוס הזהב" לא זכתה מעולם, על אף 7 המועמדויות שלה לפרס זה. זכתה בפרס על מפעל חיים מטעם איגוד השחקנים האמריקני, ב-1980. שלושת סרטיה האחרונים נעשו כולם ב-1994 (ומתוכם שני סרטי טלוויזיה).

ויקיפדיה
מלכה אפריקאית 
 

הפבורן ובוגארט נתיני האימפריה הבריטית במזרח אפריקה הגרמנית, עת פורצת מלחמת העולם הראשונה. השניים בורחים על סיפונו של האיש, קפטן מעוך ומחוספס. היא, לעומתו, נזירה צדקנית ומוסרנית אך בעלת עניין פטריוטי לשכנע אותו להתנקש באוניית מלחמה גרמנית. השניים יוצאים לדרך על הנהר ורבים עד שמתאהבים.
אשת השנה 
 
קאתרין הפבורן וספנסר טרייסי משחקים יחדיו כששניהם מגלמים עיתונאים – היא כתבת פוליטית בכירה ובעלת שם, הוא כתב ספורט – שכנגד כל הסיכויים מוצאים עניין זה בזה. אלא שככל שהזמן עובר הוא מרגיש זנוח ע"י האישה ששמה את הקריירה שלה לפני חיי הנישואין שלהם.
מסע ארוך אל תוך הלילה

עיבודו המבריק של סידני לומט למחזהו האוטוביוגרפי של יוג'ין או'ניל, על משפחה בלתי מתפקדת שבה האם מכורה למורפיום, האבא שתיין והאח הגדול הוא כישלון. ארבעת השחקנים נותנים הופעה מהפנטת שזיכתה את כולם בפרסים בפסטיבל קאן: קת'רין הפבורן הבלתי מנוצחת, ראלף ריצ'רדסון,  דין סטוקוול וג'ייסון רובארדס.
האגם המוזהב
 
קת'רין הפבורן (סיפור פילדלפיה) והנרי פונדה (ענבי זעם) הם זוג ישישים המבלים חופשה בביתם שעל שפת האגם, הרחק מן ההמון הסוער. ביקור חטוף של בתם הבאה לחגוג את יום הולדתו של האב, מכניס ממד חדש לחיים המונוטוניים שלהם. דיאלוגים שנונים, המספקים לשחקנים אפשרות לבטא את יכולותיהם.
סיפורי פילדלפיה 
 

מעשה בבת עשירים (הפבורן), גרושה שעומדת להתחתן מחדש. אל מקום החתונה מגיע כתב עיתון (סטיוארט) לצורך סיקור האירוע, מלווה בצלמת מפולפלת. בעוד הוא הולך ומתאהב ביורשת, מופיע השכן, שהוא במקרה גם האקס (גרנט) והשמחה גדולה.
 
03 בטי דיוויס

  
נולדה בלואול מסצ'וסטס. לאחר הופעות בברודוויי, עברה להוליווד שם שיחקה בכמה סרטים זניחים עבור אולפני קולומביה, עד אשר חתמה על חוזה באולפני האחים וורנר, שם קיבלה תפקידים בהם יכלה להפגין את יכולות המשחק שלה. בהמשך קיבלה את פרס האוסקר על "איזבל" (1938), אך רק בשנות ה-40 ביססה עצמה כאחת השחקניות הבולטות והמוערכות של זמנה. היא הקדישה רבות לגילום דמויותיה, ונודעה כפרפקציוניסטית הנאבקת עם מנהלי האולפנים והבמאים על רעיונותיה ורצונותיה. בשל כך זכתה למידה יוצאת דופן של שליטה בקריירה, יחסית לתקופתה. הופיעה במגוון של ז'אנרים: ממלודרמות פשע עכשוויות לצד סרטי ביוגרפיות היסטוריים ולעתים גם בקומדיות. בכל הסרטים הללו ידעה לגלם את הבחורה החזקה, כשהיא מגלמת דמויות באופן רב עוצמה ואף אינטנסיבי, וכמו כן נודעה בשל נכונותה לגלם דמויות שאינן זוהרות ואינן סימפטיות. הצלחתה הרבה ביותר הייתה בדרמות רומנטיות, אשר זיכו אותה בתיאורים לגלגניים כ"אשת פני הפוקר", בשל אופן משחקה הייחודי שנתן רצינות רבה לכל אחד מתפקידיה. דייוויס שנאה את הכינוי הזה. עוד סימן היכר לדייוויס הייתה הסיגריה שתמיד נמצאת בהישג יד כשהיא על המסך, דבר שהביא לחיקויים רבים.

ויקיפדיה
הכל אודות חווה 
 

סרט קלאסי ומענג, העוסק בתעשיית הבידור עצמה, עם בטי דייויס באחד מתפקידיה הגדולים. מעריצה צעירה מתגלגלת אל סף דלתה של שחקנית מזדקנת, ולאט אך ביסודיות חותרת לקחת את מקומה ולרשת את חייה, כולל התהילה. ג’וזף ל. מנקייביץ’ משרטט פורטרט אכזרי ומצחיק של עולם התיאטרון.
ג'זאבל 
 
בטי דייויס, שזכתה באוסקר על הופעתה, מגלמת דמות של נערה דרומית הנקלעת לתסבוכת רומנטית עקב הקפריזות והנוירוזות שלה. התסריט מצוין וכמוהו צוות השחקנים, ובמיוחד בטי דייויס, שהתמחתה בגילום דמויות לא מתקתקות ותפקידים ששחקניות אחרות אולי היו דוחות.
שועלים קטנים

בטי דייויס עושה בית ספר לגברים הסובבים אותה במאבק על הירושה והכבוד. בעולם בו מעמדך נמדד על פי עוצמה והון פרטי בבנק, בטי לומדת את כללי המשחק ונכנסת לפעולה על מנת לנצח ולהפיל את יריביה. אחרי שנכשלה בניסיון להצטרף לעסק המשפחתי ולקבל מאחיה חלק מהירושה, היא עוברת לחזית שנייה, בעלה ובתה.
המכתב
 
מלודרמת נואר מסוגננת ומאיימת בכיכובה של אחת הגדולות של הוליווד הקלאסית, בטי דייויס, שהגיעה לצילומים כשבידיה כבר שני פסלוני אוסקר משנים קודמות. כמו ברוב הופעותיה (ויש הטוענים שזו הטובה ביותר), גם כאן היא אפלה וזוממת בתור רוצחת שתעשה הכל כדי להוציא מידיה של אשתו של הנרצח, מכתב מפליל.
מה קרה לבייבי ג'יין 
 

סיפור יריבותן של שתי אחיות, בייבי ג'יין הילדה-כוכב שאורה דעך עם ההתבגרות, ובלאנש, כוכבת הוליוודית שנפגעה בתאונה מסתורית ועכשיו מרותקת לכסא גלגלים. בייבי ג'יין הפסיכופטית מטפלת באחותה הפגועה וממש שונאת אותה.
 
04 ג'סיקה לאנג

  
ב-1976, המפיק האגדי דינו דה-לורנטיס ליהק אותה לגרסה המחודשת ללהיט "קינג קונג", בו התחילה וכמעט סיימה את הקריירה. הביקורות העוינות והכישלון הקופתי היו הרסניות, אולם היא זכתה בפרס גלובוס הזהב על תפקידה בקטגוריית 'הופעת הבכורה הטובה ביותר'. לאחר מכן כיכבה בסרט המוזיקלי המצליח של בוב פוסי "כל הג'אז הזה", זוכה ארבעה פרסי האוסקר. המבקרים שמו לב אליה כשכיכבה, לצד ג'ק ניקולסון, ב"הדוור מצלצל פעמיים" (1981), גרסה מחודשת נוספת לסרט קלאסי. הופעתה בסרטה הבא, "פרנסס" (1982), בו גילמה את דמותה של השחקנית האמריקנית, פרנסס פארמר, הביאה לה ביקורות מצוינות, ומועמדות ראשונה לפרס האוסקר. באותה שנה הייתה מועמדת גם על תפקיד המשנה שלה בקומדיה המוערכת "טוטסי", ובכך הייתה לאחת השחקניות היחידות בתולדות הפרס שהייתה מועמדת פעמיים באותה שנה, עליו גם זכתה, כשגילמה את הבחורה בה דסטין הופמן מתאהב בעת שהוא מחופש לאישה. היא המשיכה לתת הופעות מרשימות במהלך שנות השמונים והתשעים בסרטים כדוגמת "קאנטרי" (1985), "חלומות מתוקים" (1985), בו גילמה את זמרת הקאנטרי, פטסי קליין, "תיבת נגינה" (1989), שביים הבמאי הצרפתי קוסטה גברס, כשעל שלושתם קיבלה מועמדות לפרס האוסקר, ו"שמיים כחולים" (1994), עליו זכתה בפרס האוסקר השני שלה, הפעם כשחקנית ראשית. היא גילמה בסרט אישה מעורערת בנפשה, הנשואה למהנדס גרעין בצבא ארצות הברית, כששלטונות הצבא עושים שימוש באישיותה במהלך ניסיון להסתיר ניסוי גרעיני.

ויקיפדיה
שמיים כחולים 
 

קרלי מרשל, אישה מעורערת בנפשה, נשואה להאנק (טומי לי ג'ונס, באטמן לנצח), איש צבא מחוספס, הממונה על ניסויים גרעיניים באמריקה של שנות החמישים. בנוסף לבעיות שעושה לו אשתו עקב מחלתה, האנק גם מוצא את עצמו מתנגד בחריפות לניסויים שעליהם הוא אחראי.
פרנסס
 
ניצחון גדול של השחקנית הנפלאה ג'סיקה לאנג (טוטסי) וניצחון בכלל לא גדול לדמות אותה היא מגלמת – שחקנית הקולנוע פראנסיס פארמר, שנראתה על הבד בשנות ה-30, ונעלמה במערבולת של אשפוזים כפויים במוסדות לחולי נפש, רק מפני שהעיזה להיות פרובוקטיבית מדי. ביוגרפיה שבוחנת את יחסיה עם אמה השתלטנית.
תיבת הנגינה

קוסטה גבראס (Z, נבגד), איש של קולנוע פוליטי, גזענות ומתח חוזר לטריטוריות המוכרות לו. דרמת בית משפט בה פרקליטה מוכשרת מגינה על אביה הקשיש המואשם בפשעי מלחמה וסיוע לנאצים. לצורך ההגנה חופרת הבת בעברו של האב ומגלה דברים שאולי היה עדיף לה לא לדעת.
הדוור מצלצל פעמיים
 
גירסה מחודשת לפילם-נואר הקלאסי מ-1946, בעיבודו המהוקצע של התסריטאי דיוויד מאמט (העוקץ הספרדי). נווד מוצא עבודה במסעדת דרכים, ומתאהב נואשות באשת הבוס שלו. עם ג’ק ניקולסון וג’סיקה לאנג. ארה"ב 1981.
רוב רוי 
 

דרמה היסטורית סוחפת, בכיכובם של ליאם ניסן, ג'סיקה לאנג, ג'ון הרט וטים רות' בתפקיד קווירי ראוותני במיוחד. רוב רוי הוא מנהיג של שבט בהיילנדס הסקוטיים, אי שם במאה ה-18. לאחר שנגנב ממנו כסף שניתן כהלוואה מבן אצולה אנגלי נבזי, הוא מוצא עצמו נאלץ להגן על משפחתו ועל השבט כולו מפני תוקפנות הפולשים האנגלים.
 
05 ג'יין פונדה

  
בשנת 1971 זכתה פונדה בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר, על משחקה לצד דונלד סאתרלנד בסרט "נערת הטלפון והבלש", שבו שיחקה פרוצה המסתבכת בתעלומת רצח. סאתרלנד היה לתקופה קצרה בן זוגה של פונדה. יש הרואים בהופעתה בסרט זה את אחת הטובות בקריירה שלה. בין השנים 1971 עד 1977 לא זכתה להצלחה קולנועית. נראה כי היא "סומנה" על ידי האולפנים כסיכון קופתי בשל הכעס שעוררו דעותיה והתנהגותה במהלך ההתנגדות למלחמת וייטנאם. פונדה עצמה סבורה כי המדובר בעניין מורכב מזה, וכי בתקופה זו הפנתה את תשומת לבה לפעילות פוליטית, על חשבון הקריירה הקולנועית שלה. בשנת 1977 הופיעה בסרט "דיק וג'יין עושים את זה" לצד ג'ורג' סיגל (הסרט צולם מחדש בשנת 2005 בכיכובו של ג'ים קארי ולצידו טיאה ליאוני). קומדיית בלש זו הייתה הצלחה קופתית שהחזירה את הקריירה של פונדה למסלולה. לאחר שיקום הקריירה שלה הופיעה פונדה בסדרת סרטים בעלי דגש פוליטי. בשנת 1977 הופיעה בסרט "ג'וליה" שבו שיחקה את הסופרת והפעילה הפוליטית ליליאן הלמן. בשנת 1978 הופיעה לצידו של ג'ק למון בסרט "הסינדרום הסיני" שהתריע בפני תקלות בכורים גרעיניים". בשנה זו זכתה שוב בפרס האוסקר בשל תפקידה כאשה המתלבטת בין המחויבות לבעלה ברוס דרן, השב הלום קרב ממלחמת וייטנאם, ובין האהבה לג'ון ווייט הנכה, בסרט "השיבה הביתה". את העשור סיימה בהופעתה לצידו של רוברט רדפורד בסרט "הפרש החשמלי" (1979), שהיה אף הוא סרט רווי ביקורת חברתית, העוסק במסחור החברה האמריקנית ושקיעת המערב.

ויקיפדיה
נערת הטלפון והבלש 
 

סרטו המעולה של הבמאי אלן ג’יי פאקולה (בחזקת חף מפשע, תיק שקנאי) מפגיש את הבלש דונאלד סאתרלנד (המבט, פלישת חוטפי הגופות) עם נערת הטלפון ג’יין פונדה (הם יורים גם בסוסים, ברברלה) באחד מתפקידיה הטובים ביותר. מותחן עוכר שלווה.
השיבה הביתה
 
ברוס דרן כקצין בקבע יוצא אל חזית וייטנאם ומשאיר את רעייתו החסודה בבסיס. הרעיה, שאותה מגלמת מתנגדת המלחמה הקולנית ג'יין פונדה, מתגייסת לסייע בשיקומם של פצועים המלחמה. ההתאהבות הצפויה בקטוע שתי רגליים (ג'ון וויט) מתרחשת, והפתרון המורכב צריך להימצא עם שובו של הבעל.
הם יורים גם בסוסים

תחרות ריקוד אינסופית, שבסופה פתרון אישי למשבר הכלכלי הגדול
(1932 היא השנה שבה מתרחש הסרט). העלילה מתרחשת כולה באולם הריקודים והדמויות הן אוסף של חלכאים ונדכאים שמנסים עד כלות להשיג את הפרס כדי להציל עצמם מעוני מחפיר.
קאט באלו
 
אלילת המין, המאבק האזרחי וקלטות הכושר הגופני ג’יין פונדה מככבת במערבון קומי משובח במיוחד על אישה היוצאת למסע נקמה עם השלכות מפתיעות. לי מרוין (הפגיעה בול, מחץ הדלתא) זכה באוסקר על תפקידו הנפלא כאקדוחן שיכור אך מלא חן.
הסינדרום הסיני 
 

מותחן אפקטיבי ועתיר כוכבים (מייקל דגלאס, ג'יין פונדה וג'ק למון) שהביא את נושא הלוחמה הגרעינית למרכז סדר היום הציבורי. קימברלי וולס היא כתבת טלוויזיה שמגלה במקרה פרשיית גרעין חמורה. בדרך לפרסום המידע הרגיש עומדים אנשים שיעשו הכל כדי למנוע ממנו להתפרסם.
 
06 סיסי ספייסק

  
ספייסק נולדה במזרח מדינת טקסס לאב ממוצא צ'כי ולאם ילידת טקסס. לאחר סיום לימודיה התיכוניים הגיע למסקנה שהחיים קצרים מדיי מכדי לבזבז אותם על לימודים בקולג', ולכן עברה לניו יורק במטרה לפתח קריירת משחק. ספייסק החלה את דרכה כזמרת קאנטרי . היא הקליטה סינגל אחד, תחת השם "ריינבו". בעזרתו של בן דודה, השחקן ריפ טורן, נרשמה למכון לי סטרסברג לתיאטרון ולקולנוע. תפקידה הראשון בקולנוע היה בסרט "Prime Cut" משנת 1972, בו הופיע גם ג'ין הקמן. סרט שעסק בסחר בנשים ובמכירתם לעבדות. תפקידה המשמעותי הראשון היה בסרט המסע\פשע של טרנס מאליק, "שביל הזעם" (1973), בו כיכבה לצד מרטין שין. על סט הסרט פגשה את הבמאי ג'ק פיש והם התחתנו באפריל 1974. תפקיד הפריצה שלה היה בסרטו של בריאן דה פלמה, "קארי" (1976), עיבוד לספרו של סטיבן קינג. בסרט היא גילמה את הדמות הנושאת את שם הסרט, קארי, באופן סנטימנטלי נערה בעייתית עם כוחות טלקינזיס. תפקיד זה הביא לה מועמדות ראשונה לפרס האוסקר. ארבע שנים אחר כך היא גם זכתה באוסקר על תפקידה ב"בתו של כורה פחם" (1980), סרטו של מייקל אפטד שהיא דרמת ביוגרפיה מוזיקלית, בה ספייסק גילמה את זמרת הקאנטרי לורטה לין.

ויקיפדיה
בתו של כורה הפחם 
 

ביוגרפיה קולנועית של גדולת זמרות הקאנטרי, לורטה לין. לורטה ומשפחתה חיים בעוני ואומללות, בעיירת כורים נידחת, בקנטאקי. בגיל 14 היא נישאת לצעיר פרוע. עד גיל 20 יש לזוג ארבעה ילדים. בעלה השאפתן הופך אותה, בעקשנות, מעקרת בית קטנה לגדולת זמרות הקאנטרי.
הנהר
 
טום ומור גרבי (גיבסון וספייסק) נלחמים על אדמתם כאשר השלטונות המקומיים מחליטים להציף את האזור כולו. כשהמאהב לשעבר של מור, ג'ון וייד (גלן), הופך לאחראי על רכישת הנכס, המתח עולה ומגיע לשיאו בעימות הרסני על גדות הנהר המוצף.
בחדר המיטות

סרט רגיש ונוגע ללב, העוסק בהתמודדות של זוג נשוי עם השכול. רות (ספייסק) היא מורה למוסיקה ומנצחת על קהילת בנות, הנשואה למאט (ווילקינסון) הרופא המקומי. בנם היחיד חוזר לחופשת הקיץ שלו ומנהל רומן עם אם חד הורית (טומיי) המבוגרת ממנו, ונמצאת בהליכי גרושין מבעלה האלים.
פשעים שבלב
 
שלוש אחיות מאוד שונות זו מזו, מנהלות דינמיקה קשה המעלה באוב את העבר הכואב, לאחר שהאחות הצעירה והלא מאופסת ירתה בבעלה. קיטון היא הרווקה המבוגרת הבודדה והמעט תמהונית ולאנג מגלמת את דמות האחות המשוחררת, חסרת העכבות.
שלוש נשים 
 

סרטו של רוברט אלטמן שעוסק בזהויות נשיות - תוך שאישיותה של אחת מתחלפת בזו של חברתה. שלי דובאל בתפקיד הראשי מוכיחה את מיומנותה, ולצידה סיסי ספייסק כבחורת כפר ביישנית ששואבת ממנה השראה, ולא רק במובנים הנורמליים.
 
07 שירלי מקליין

  
את הופעת הבכורה שלה בסרט קולנוע ערכה תחת בימויו הקפדני של אלפרד היצ'קוק בקומדיה השחורה "מי רצח את הארי?" (1955). סרטה השני, בהמשך השנה, הייתה הקומדיה "אמנים ודוגמניות". שנה אחר כך הופיעה כנסיכה אאודה בסרט ההרפתקאות זוכה פרס האוסקר "מסביב לעולם בשמונים יום" על פי ספרו רב המכר של ז'ול וורן. אחר כך הופיעה במערבון "חוואי הכבשים", בדרמה "כישוף חם" לצד אנטוני קווין, בקומדיה הרומנטית "כל נערה יודעת" (1959) עליו זכתה בפרס גלובוס הזהב כשחקנית קומית-מוזיקלית, בדרמה "קריירה" ובסרטה המשמעותי ביותר שלה בשנות החמישים, "אחדים באו במרוצה", סרטו של וינסנט מינלי משנת 1959 שזכה לחמש מועמדויות לאוסקר, ובניהן מועמדות ראשונה למקליין, כשחקנית ראשית. במהלך שנות השישים המשיכה לככב בקומדיות הוליוודיות מצליחות. זה החל מהקומדיה המוזיקלית "קאן-קאן", עיבוד קולנועי למחזמר הבימתי משנות העשרים של קול פורטר. מיד אחר כך כיכבה ב"הדירה" קומדיה סאטירית זוכת האוסקר של בילי ויילדר. סרט זה הניב למקליין מועמדות שנייה לפרס האוסקר, מתוך עשרת המועמדויות להן הוגש הסרט הסרט. בנוסף זכתה מקליין על תפקיד זה בפרס גלובוס הזהב השני שלה ובפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל ונציה 1960.

ויקיפדיה
תנאים של חיבה 
 

אם לשלושה ילדים, עם בעל אקדמאי, אגוצנטרי ולא ממש נאמן, ואמא (שירלי מקליין) חמה, אוהבת, וחסרת גבולות. בעוד האם מגלה אהבה מאוחרת בחסותו של אסטרונאוט כריזמטי הגר בבית השכן, הבת הולכת ומתרחקת מבעלה הקרנן. ואל תוך כל המערבולת הרגשית שבתוכה כולם חיים נכנס אלמנט חדש וסופני.
הדירה
 
קומדיה צינית של בילי ווילדר הבוחנת את חיי המין של האמריקאים. ג’ק למון הוא פקיד צעיר המשאיל את דירתו למנהלים שונים ממקום עבודתו, כדי שהדירה תשמש למפגשי אהבים עם פילגשותיהם. הכל למען קידומו בעבודה. אך התוכנית משתבשת כאשר הוא מתאהב בפילגשו הצעירה של הבוס שלו.
צ'אריטי המתוקה

המחזמר המדהים של בוב פוסי (קברט) המבוסס על ההצגה של ניל סיימון (הזוג המוזר) מברודוויי ועל יצירת המופת של פדריקו פליני, "לילות כביריה". שירלי מקליין באחד מתפקידיה פורצי הדרך היא צ'ריטי התמימה שחולמת על בן זוג מושלם ועל אהבה רומנטית ותמיד נופלת בפח של כל הגברים הלא נכונים.
אירמה לה דוס
 
קומדיה רומנטית מתובלת בציניות ויילדרית טיפוסית. בילי ויילדר מוותר על המוזיקה והשירים, מלבד קטע מוזיקלי אחד של מרגוט מונו, המתנגן בפסקול הסרט, ומגיש גרסא מושחזת אודות סיפור אהבה בין אירמה הפרוצה, הפריזאית בעל לב הזהב וסרסורה הקנאי, נסטור, שהיה בעברו שוטר קשוח.
מאדאם סוזאצקה 
 

מאנק הוא פסנתרן מחונן בן 15 בלונדון המודרנית, שהוריו הם זוג הודים גרושים. דרך בית הספר הוא משיג לעצמו שיעורי פסנתר עם הגברת סוזאצקה (שירלי מקליין) מורה משקיענית, נחושה ומטורפת. היא מתייחסת למאנק בתור ההשקעה החדשה שלה, ומלמדת אותו חוץ מנגינה בפסנתר גם איך לחיות, מאחר שלדבריה הכל קשור.
 
08 ג'ודי פוסטר

  
את פרסומה הבינלאומי הראשון קיבלה פוסטר בגיל 14, עם קבלת תפקיד הילדה הזונה איריס, בסרט נהג מונית (1976) של מרטין סקורסזה. על תפקיד זה הייתה מועמדת לאוסקר שחקנית המשנה. במשך שנים השתתפה פוסטר בסרטים נוספים, כגון:"הנערה מהבית במורד השדירה" (1976), "באגסי מלון" (1976), "אמא ליום אחד" (1977), "נערות מתבגרות" (1980), "מלון ניו המפשייר" (1984) לצידו של רוב לאו, סרט הטלוויזיה "אישה במבחן" (1984) של קלוד שברול, "נל" (1994) שהקנה לה מועמדות לאוסקר. תפקידה הבולט הבא הגיע ב-1988 בסרט הנאשמים, שבו שיחקה תפקיד אישה העוברת אונס קבוצתי ומתעמתת עם תוקפיה בבית המשפט. התפקיד הקנה לה את פרס האוסקר הראשון שלה, כשחקנית ראשית. ב-1991 קיבלה את פרס האוסקר השני והאחרון שלה עד היום, על משחקה בסרטו של ג'ונתן דמי, שתיקת הכבשים, שבו גילמה את דמותה של קלריס סטרלינג, קצינת FBI החוקרת מקרה של רוצח סדרתי בעזרת פסיכיאטר כלוא. באותה שנה ביימה פוסטר את סרטה הראשון, איש קטן ושמו טייט (Little Man Tate), שבו שיחקה בתפקיד הראשי בתור אם חד הורית לילד מחונן. הסרט לא הצליח, אך מיצב את פוסטר בתודעה כמי שהיא יותר משחקנית בלבד, וכדמות דומיננטית בהוליווד.

ויקיפדיה
הנאשמים 
 

ג'ודי פוסטר מגלמת את שרה טוביאס, היוצאת באחד הלילות לבר השכונתי ומוצאת עצמה נאבקת בשלושה גברים אלימים האונסים אותה באכזריות על שולחן הביליארד. האונס הקשה מגיע לכותרות ופותח דיון מוסרי סביב שאלת "אשמתה" של שרה שנאנסה בגלל שלבשה בגדים פרובוקטיביים והשתמשה בסמים.
שתיקת הכבשים

קלריס היא צוערת בFBI בעלת רקע בפסיכולוגיה, יתומה מאבא בעל עבר בFBI ובעלת אמביציה עצומה להכנס לנעליו. כשיום אחד קורא לה המפקד שלה, ג`ק קראפורד (גלן) למשרדו, מתפתחת ההזדמנות שלה להוכיח את עצמה. היא נקראת לראיין את ד"ר חניבעל ה"הקניבל" לקטר (הופקינס) - אחד הרוצחים המזוויעים ביותר שקמו.
נל

ליאם ניסן יוצא לטיול ביער ומגלה בדרך מקרה את ג'ודי פוסטר מתנדנדת על עץ. ג'ודי היא אישה צעירה החיה לבדה, שפיתחה דיאלקט פרטי משלה ומעולם לא נתקלה בבני אדם אחרים. ד"ר ליאם מתקשה להחליט כיצד לנהוג בה כאשר תיחשף לעולם התרבותי וכיצד ימנע מהעולם ה"תרבותי" לאשפז אותה בכפייה.
נהג מונית
 
ניו-יורק כגיהנום עלי אדמות. צעיר מהמערב התיכון, ששוחרר מהצבא לאחר תקופה ארוכה בוייטנאם, מוצא עבודה כנהג מונית. המפגש היחיד שלו עם העולם החיצון, הוא דרך חלאת האדם, שהוא מוביל במוניתו ברחובות ניו-יורק, בשעות הלילה. לאט, לאט מתערערת שפיותו, ומשאת נפשו היחידה היא טיהור הכרך.
קונטאקט 
 

ד"ר אלינור ארוואיי מאזינה לגלי רדיו מאז גיל 8. היא אומנם התחילה מקולות על כדור הארץ, אך במהרה כבר חיפשה יותר רחוק. למרות שכשרונה מאפשר לה לעסוק בתחומים מתקדמים ומתוקצבים היטב של חקר גלי רדיו, היא מתעקשת לחפש ולחפש שידורים מחוץ לכדור שלנו. האם יש גורמים המשדרים מאחורי מאדים או צדק?
 
09 אליזבת טיילור

  
בגיל 9 הופיעה טיילור בסרטה הראשון עבור אולפני יוניברסל. אולפנים אלו לא העריכו את כישוריה, ואיפשרו לה לחתום על חוזה עם חברת MGM. חברה זו ליהקה את טיילור לתפקיד הראשי בשובר הקופות הקלאסי "לאסי חוזרת הביתה" (1943), שהיווה את פריצתה בעולם הקולנוע. לאחר מספר סרטים נוספים היא הופיעה לראשונה בתפקיד הראשי כ"ולווט בראון", נערה העוסקת באילוף סוסים בסרט "נשיונל ולווט" (1944). הסרט זכה להצלחה גדולה ואיפשר לטיילור לחתום עם MGM על חוזה ארוך טווח. טיילור המשיכה להופיע בסרטים, במקביל ללימודיה בבית הספר התיכון. בשנים אלו הופיעה במספר המשכים לסדרת "לאסי", וכן שיחקה בסרט "ג'יין אייר" (1944), ובלהיטים כגון "אבי הכלה" (1950) (כבתו של ספנסר טרייסי, סרט שהיה להצלחה והוליד סרט המשך בשנת 1951 בשם "הרווח הקטן של אבא"), או "נשים קטנות" (1949). בסרטים אלו שיחקה דמות חיובית של מתבגרת חביבה וספורטיבית. בשנת 1950 סיימה את לימודיה בבית הספר התיכון, ובשנה זו נישאה בפעם הראשונה, ליורש אימפריית המיליונים של מלונות הילטון, קונרד הילטון. היו אלו נישואי בוסר שהסתיימו לאחר מספר חודשים, והיו אך הראשונים בשורה ארוכה של זיווגים כושלים, ולעתים טראגיים.

ויקיפדיה
מי מפחד מוירג'יניה וולף? 
 

סרטו הראשון של מייק ניקולס (מלאכים באמריקה) מהפנט בעוצמת הדיאלוגים שלו (על פי מחזה של אדוארד אלבי), במשחק הכובש של ארבעת שחקניו (אוסקר לאליזבת טיילור), ובעבודת המצלמה הנהדרת (אוסקר לצלם הסקל ווקסלר). מאזן האימה המתיש-גרוטסקי ועם זאת נוגע ללב, שבין מרתה לג'ורג', זוג נשוי ומזדקן.
קליאופטרה

סיפורה הטראגי של אחת הדמויות הנשיות המיתיות ביותר בתולדות האנושות, קליאופטרה ה-7, מלכת מצרים. בניסיון להשיג אוטונומיה מוחלטת, מחליטה המלכה לנצל את התהפוכות השונות שעוברת האימפריה הרומית, בעיקר סביב פיתויים של מנהיגי המעצמה, יוליוס קיסר ומרקוס אנטוניוס.
חתולה על גג פח לוהט

בריק ומגי נשואים באושר מדומה. תאונה שגורמת לשיתוקו הזמני של הבעל מוציאה את השלדים מהארון, כשמגי החשקנית מנסה לדובב את בעלה לאהוב אותה באמת, אך ללא הועיל. לבריק יש מחשבות אחרות וגם הרבה מאוד רגשות אשם. תשוקה והרס, מיניות והדחקתה, והכל בדרום העמוק המחניק.
אילוף הסוררת
 
השיעור המר אותו מלמד פטרוקיו את קתרינה כלתו בקומדיה המפורסמת של שיקספיר. טיילור וברטון, זוג נשוי ומתוקשר בעת עשיית הסרט שורפים את המסך עם האנרגיה הבוקעת מהם. צוות שחקני המשנה, המוסיקה של נינו רוטה, הצילום המרהיב והבימוי הדינמי של זפירלי הופכים את המחזה התאטרלי לחגיגה קולנועית.
לפתע בקיץ שעבר 
 

סרטו של ג'וזף מנקייביץ (הכל אודות חווה, ברנשים וחתיכות) על-פי מחזהו הנודע של טנסי וויליאמס (חשמלית ושמה תשוקה) חושף סודות מן העבר בקרב משפחה דרומית אחת בניו-אורלינס של שנות ה-30. הכל מתחיל כשאחייניתה של אלמנה עשירה מתאשפזת בבית חולים פסיכיאטרי.
 
10 סוזאן סרנדון

  
נולדה כסוזן אביגייל טומלין בניו יורק, גדלה במשפחה קתולית גדולה בעלת 9 ילדים. בתום לימודיה התיכוניים הלכה ללמוד משחק באוניברסיטה קתולית בוושינגטון הבירה. ב-1969 הלכה לאודישן לתפקיד הראשי בסרט "ג'ו", עם בעלה דאז, כריס סרנדון. היא אומנם לא נבחרה לתפקיד, אך גילמה תפקיד משמעותי בסרט, כבתו ההיפית של איש עסקים בכיר הנעדרה מן הבית. סרנדון לא נצלה את הצלחת סרטה הראשון, ובהמשך הופיעה בכמה סרטי טלוויזיה זניחים עד אשר הגיעה תפקידה המשמעותי הראשון, בקומדיה השנונה ועתירת התשבוחת של בילי ויילדר, "כותרת ראשית" (1974). בסרט היא גילמה את התפקיד הנשי הראשי, לצד שני השחקנים הגדולים ג'ק למון ווולטר מתאו. שנה אחר כך הופיעה על מסכי הקולנוע בדרמה של ג'ורג' רוי היל "ואלדו פפר הגדול" לצד רוברט רדפורד ובסרט הפולחן "מופע הקולנוע של רוקי", בה גילמה את ג'נט וייס. מכאן הייתה סרנדון לכוכבת גדולה בהוליווד, והופיעה בסרטים כמו "אטלנטיק סיטי" (מועמדות ראשונה לפרס האוסקר, 1980), "המכשפות מאיסטוויק" ו"מעריצה צמודה" (שניהם מ-1986), בו הכירה את טים רובינס שכיכב לצידה בסרט, ואיתו הייתה במערכת יחסים רומנטית (ללא נישואים) מאז ועד 2009. יש להם שני ילדים משותפים. ב-1991 היא כיכבה בתפקידה הידוע מכל, בסרט הפולחן של רידלי סקוט "תלמה ולואיז". היא גילמה את לואיז, מלצרית בשנות הארבעים לחייה, היוצאת למסע פרוע ברחבי ארצות הברית יחד עם חברתה תלמה (ג'ינה דייוויס). על תפקידה זה היא קיבלה מועמדות שנייה לפרס האוסקר.

ויקיפדיה
תלמה ולואיז 
 

תלמה (דיוויס) ולואיז (סרנדון) משאירות את הבני זוג שלהן ובורחות אל מרחבי המדבר הפתוח - המטרה עצמאות וחופש!!!! הבריחה הופכת לבריחה גם מהמשטרה לאחר שהן מחסלות גבר שניסה לאנוס את תלמה באחת מהתחנות שלהן. האל סלוקומב הוא השוטר שמנהל את המרדף אחריהן, כשהוא מאמין בחפותן.
גבר מת מהלך

סרטו עטור הפרסים והשבחים של טים רובינס (מיסטיק ריבר) על נידון למוות (שון פן, 21 גרם), שמנצל את ימיו האחרונים לעוד כמה מניפולציות על נזירה חסודה (סוזן סרנדון, תלמה ולואיז) שמנסה לעזור לו. סרט סופר-נוצרי המבוסס על ספרה של הנזירה הלן פרז'אן.
השמן של לורנצו

הלהיט סוחט הדמעות של ג'ורג' מילר (מקס הזועם). חייהם המשותפים של ניק נולטה (נסיך הגאות והשפל) וסוזן סרנדון (איגבי) מתערערים כשמתברר שבנם בן ה-6 חולה במחלה חשוכת מרפא. הם יוצאים לבדם במסע אחר תקווה. מבוסס על מקרה אמיתי. עם פיטר יוסטינוב (ספרטקוס).
הלקוח
 
מארק סווי, ילד נבון, חוזה בהתאבדותו של ג'רום קליפורד, עו"ד מבטיח מלואיזיאנה, אשר אחד מלקוחותיו הוא בארי "הלהב" מודאנו, רוצח שכיר של המאפיה. לפני שהוא לוקח את חייו הוא מספר למארק היכן קבורה גופתו של הסנטור בויד בויאט. מארק מבין שהוא צריך עורך דין, ומוצא את רג'י לאב (סוזן סרנדון).
אטלנטיק סיטי 
 

סרטו היפה והנוגע ללב של לואי מאל (להתראות ילדים) על גנגסטר מזדקן (ברט לנקסטר) שמחפש הזדמנות אחרונה להתעשר. יפהפייה צעירה (סוזן סרנדון), שהיא התגלמות כל הפנטזיות שלו (ושל רבים), חוברת אליו למאבק כנגד שלטון המאפיה ומאפשרת לו, לראשונה בחייו, להיות הדמות ההירואית שרצה להיות.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות