של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 הבמאים של שנות ה-90
 
 
01 סטיבן ספילברג
רשימת שינדלר 
 

אוסקר שינדלר, העסיק יהודים במפעל התחמושת שלו. עם פרוץ המלחמה הוא נדהם לגלות שיהודים נאספים בגיטאות ונשלחים למחנות ריכוז למטרה אחת: מוות. הוא מחליט לסכן את חייו שלו ולנסות להציל מספר רב ככל הניתן של יהודים.
להציל את טוראי ריאן 
 
סיפור נחיתת החיילים האמריקאים בחוף אומהה בנורמנדי, אותה פלישה עקובה מדם שתביא לסיום מלחמת העולם האיומה. מיד לאחר הנחיתה הקשה מצטווים החיילים לצאת למשימה חדשה בה עליהם להציל טוראי בשם ראיין.
הוק 

פיטר פן (רובין וויליאמס) גדל ונהפך לפיטר באנינג, עורך דין לענייני מיזוג חברות. הוא התחתן עם נכדתה של וונדי ונראה כי כל זכר של חייו הקודמים כילד שאינו רוצה לגדול – נעלם. אולם קפטן הוק הרשע (דסטין הופמן) חטף את ילדיו ופיטר שב לארץ לעולם לא.
לאחר כישלון "1941" ביים ספילברג מספר להיטי ענק, אשר ביססו את מעמדו כמוביל בין במאי הוליווד מבחינת הפופולריות והרווחיות של סרטיו. "שודדי התיבה האבודה" (הראשון בסדרת סרטי אינדיאנה ג'ונס), אי.טי., ו"פולטרגייסט" מילאו את אולמות הקולנוע בשנות השמונים, וכך עשה "פארק היורה" בשנות התשעים. אלו סרטים שנעשו על פי טעם הקהל ולפי נוסחה. ספילברג הינו במיטבו בסרטים אלו, המהווים בידור הוליוודי טהור, בעלי עלילה מהירה, אפקטים מרשימים, ופונים אל טווח גילאים רחב. ניסיונותיו של ספילברג ליצור סרטים בעלי עומק, החלו עם "הצבע ארגמן", ו"אימפריית השמש", אשר פנו לקהל מבוגר יותר ועסקו בנושאים חברתיים קשים, כגון היחס אל האוכלוסייה האפרו-אמריקנית. שני סרטיו המשמעותיים ביותר מבחינה זו הם "רשימת שינדלר" שבו הציג ספילברג את סיפורו של אוסקר שינדלר, תוך שחזור של החיים בגטו, והשמדת היהודים במחנה אושוויץ, ו"להציל את טוראי רייאן" אשר כלל סצנת פתיחה מרשימה וארוכה ששחזרה באופן מרשים את הפלישה לנורמנדי במלחמת העולם השנייה. שני סרטים אלו זיכו אותו בפרס האוסקר לבמאי הטוב ביותר (הראשון עבור הבמאי לאחר למעלה מ-20 שנות יצירה ולאחר 5 מועמדויות לבמאי הטוב ביותר ו-7 מועמדויות לסרט הטוב ביותר), אך נותרו יצירות שנויות במחלוקת מבחינה קולנועית וערכית.

ויקיפדיה
 
02 ג'יימס קמרון
טיטאניק 
 

סיפור אהבה בין מעמדי בין צעירה אריסטוקרטית לצייר נווד על סיפונה של אוניית הפאר טיטניק. שיחזור מדויק ועתיר אפקטים של המפגש הטראגי עם הקרחון, שהוביל למותם של 1500 בני אדם וניפוץ האשליות בדבר יכולתם של בני האדם לייצר אונייה חסינה בפני טביעה.
שליחות קטלנית II: יום הדין
 
אמצע שנות התשעים. ג'ון קונור, המנהיג העתידי של המורדים האנושיים כנגד המכונות, הוא פרחח שמבלה את זמנו ברכיבה על אופנוע ומשחקי וידאו. כאשר אנדרואיד מגיע מן העתיד בטענה שג'ון עצמו שלח אותו, מבין הנער שאמו, שבינתיים אושפזה במוסד לחולי נפש, דיברה אמת כל השנים.
שקרים אמיתיים

עקרת בית משועממת מגלה לפתע כי בעלה המופנם והמרובע הוא בעצם סוכן ביון רב מעללים ומסתבכת יחד עמו במאבק נגד קבוצה של מחבלים ערבים שמשתלטים על טילים עם ראשי נפץ גרעיניים. הרבה אקשן והומור מגובה בהופעה סקסית של ג'יימי לי קרטיס, שילוב של פרודיה על סרטי ג'יימס בונד.
ג'יימס קמרון נולד בקפוסקסינג שבמחוז אונטריו שבקנדה. אביו פיליפ היה מהנדס חשמל ואימו שירלי הייתה אמנית. הוא גדל בצ'יפאווה שבאונטריו, ובשנת 1971 עבר עם משפחתו לברי שבקליפורניה, שם למד פיזיקה באוניברסיטת פולרטון, אבל תשוקתו ליצירת סרטים משכה אותו למאגר הסרטים של האוניברסיטה בכל הזדמנות. לאחר שראה את הסרט "מלחמת הכוכבים", קמרון התפטר מעבודתו כנהג משאית ועשה את דרכו לתעשיית הקולנוע. קמרון התחיל את דרכו בתעשיית הקולנוע כתסריטאי, ורק מאוחר יותר עבר לבימוי ואפקטים בסרט "הבריחה מניו יורק". כאשר עבד עם המפיק רוג'ר קורמן, קמרון השיג את תפקיד הבימוי הראשון שלו ב-1981 בסרט "פיראניה 2" שצולם באיי קיימן לצורך צילום הסצנות התת-מימיות, וברומא שבאיטליה לצורך רוב סצנות הפנים. הוא נשכר במקור לתפקד כבמאי האפקטים המיוחדים, ונטל את הפיקוד כאשר הבמאי המקורי עזב.

ויקיפדיה
 
03 קוונטין טרנטינו
ספרות זולה 
 

סרטו השני משלב בהצלחה ארבעה קווי עלילה, שבמהלכם מצטלבות דרכיהם של גיבורי הסרט: צמד רוצחים שכירים, זוג שודדים זוטרים, מתאגרף כושל, בוס מאפיונר ורעייתו הצעירה ועוד. טרנטינו יוצר קולנוע תזזיתי המודע למורשת ההוליוודית ובה בעת הוא גם נאמן לקצב שנות ה-90 ולתרבות הרחוב.
כלבי אשמורת
 
סרט הפשע השערורייתי והאלים של קוונטין טרנטינו, פיצ'ר ראשון לאחד הבמאים המשפיעים בקולנוע האמריקאי בסוף המאה ה-20. עלילת שוד, מסופרת מכמה זוויות, משלבת נרטיב ראשומוני, דיאלוגים שנונים, והשפעות של סרטי גנגסטרים מהונג-קונג.
ארבעה חדרים

ארבעה סיפורים המתרחשים בבית מלון, כשהמקשר ביניהם הוא דמותו הגמלונית של הבלבוי, בכיכובו של טים רות'. בין היתר מדונה מנהלת חינגת מכשפות אצל הבמאי רוברטו רודריגז – שני ילדיו של אנטוניו בנדראס מעלים את החדר באש וגם אצבע קטנה אחת בסרטו של טרנטינו עשויה למצוא את דרכה לפח האשפה.
טרנטינו נולד בנוקסוויל שבטנסי לשחקן ומוזיקאי טוני טרנטינו, שמוצאו איטלקי, ולאשתו, קוני מק'יו, שמוצאה בחציו אירי ובחציו אינדיאני משבט הצ'רוקי. זמן מה לאחר לידתו התחתנה אמו של טרנטינו מחדש עם המוזיקאי קורט זסטופיל, עמו פיתח טרנטינו קשרי חיבה עמוקים. המשפחה נדדה במקומות מגורים שונים בקליפורניה. טרנטינו לא סיים את חוק לימודיו בבית הספר התיכון, ובגיל 16 פרש מן הלימודים על מנת ללמוד משחק בלהקת תיאטרון נודדת. בגיל 22 כתב טרנטינו את תסריטו הראשון "קפיטן פיצ'פאז ושודדי האנצ'ובי". בשנת 1984 החל לעבוד בחנות להשכרת וידאו, שם התיידד עם הבמאי והתסריטאי רוג'ר אברי שעבד אף הוא באותה החנות. הוא המשיך ללמוד משחק, אך החל להתרכז יותר ויותר בתסריטאות. בשנת 1987 יצר סרט סטודנטים בלתי גמור בשם "חתונתו של חברי הטוב ביותר". כאשר עבד בחנות השכרת הווידאו, כתב טרנטינו תסריט בשם "רוצחים מלידה". הוא מכר את התסריט לחברה להפצת תסריטים עבור 1,500$ והבטחה להפצת תסריט עתידי, שיהיה לימים לסרט "כלבי אשמורת".

ויקיפדיה
 
04 מרטין סקורסזה
עידן התמימות
 
יצירתה הקלאסית של הסופרת אדית וורטון, המשקפת את החיים בחברה הגבוהה והסנובית של שלהי המאה ה-19. סיפורו של ניולאנד ארצ`ר, עורך דין נאה ומשגשג, הנקרע בין שתי הנשים בחייו: ארוסתו, צעירה יפה, תמימה וחסרת ניסיון, ודודניתה היפהפיה והסמכותית ששבה מאירופה לאחר כישלון נישואיה
לאציל פולני בוגדני.
החברה הטובים
 
הסרט מבוסס על סיפורו האמיתי של הנרי היל, גנגסטר שהפך לעד מדינה. הסיפור עובד לספר ולתסריט ע"י ניקולס פילג’י, שמכיר את העולם הזה מ"בפנים". סרטו של סקורסזה, נעזר בקריינות כפולה (של הגיבור ושל אשתו) שמעניקה לסיפור כולו זווית ראיה אישית וחמה של האיש שהיה לגנגסטר בגיל 11 טיפס כמעט עד לשלב הגבוה ביותר ב"משפחה".
פסגת הפחד

מקס קיידי אנס פסיכופאט  שמשתחרר מבית הכלא יוצא למסע נקם אכזרי בפרקליט סם בואדן שהסתיר ראיות שהיו עשויות למנוע את מאסרו. נסיונו הראשון של סקורסיזה לטפל בז’אנר האימים והנושא הכמעט קבוע שלו בעשורים האחרונים-"האחר" שמאיים על שלמות התא המשפחתי האמריקני.
ב-1990 חזר סקורסזה לטריטוריות הישנות והידועות שלו עם "החבר'ה הטובים", סרט מאפיה, שאהוב במיוחד על מעריציו האדוקים. שוב משחק דה נירו את המטורף שמערער את סביבתו. גם רבים משחקני הסופרנוס העתידיים משחקים בסרט הזה. הוריו של סקורסזה מבליחים אף הם להופעות אורח קצרות, והסרט, שמציג שוב את חזונו הוויזואלי יוצא הדופן של סקורסזה, הפך לקלאסיקה מיידית ולאחד מסרטי המאפיה הטובים שנעשו. שנה מאוחר יותר עשה סקורסזה חידוש ל"פסגת הפחד" של ג'יי לי תומפסון, עם דה נירו בתפקיד הראשי, של אסיר משוחרר שיוצא לנקום בעורך דינו (ניק נולטה). היה זה סרטו הקופתי ביותר של סקורסזה עד לשנה זו. ב-1993 יצר את "עידן התמימות", שזכה להצלחה רבה, הן אמנותית והן מסחרית. ב-1995 יצר את "קזינו", שמיחזר, פחות או יותר, את ההישגים של "החבר'ה הטובים". סרטו הבא "קונדון" מ-1997, היה שיפור משמעותי, אך נכשל בקופות. ב-1999 יצר, את "לגעת במוות", שהיווה המשך רעיוני ל"נהג מונית". את התסריט כתב פול שרדר, וניקולס קייג' היה השחקן הראשי. אך זה לא עזר לסרט להצליח בקופות.

ויקיפדיה
 
05 וודי אלן
אפרודיטה הגדולה
 
וודי אלן מציג: מירה סורבינו בתפקיד לינדה אש, הזונה טובת הלב, בעלת הקול הצפצפני, ששבתה את לב כולם וזיכתה את סורבינו בפרס האוסקר לשחקנית המשנה. כתב ספורט ניו יורקי יוצא לחפש את אמו של בנו המאומץ ומגלה את לינדה. מתוך רצון לעזור לה בחיים הוא מנסה להוציא אותה מהזנות ולמצוא לה שידוך. מתכון ברור לסקרובול.
קליעים מעל ברודוויי
 
מחזאי צעיר בעל אידיאלים גבוהים, זוכה להזדמנות חייו כאשר מאפיונר מסכים להשקיע בהעלאת מחזהו החדש, בתנאי שהמחזאי יעניק לזוגתו את התפקיד הראשי. החזרות מתחילות כשבאולם משקיף אחד מ"בחוריו" של המאפיונר, שאט אט מתחיל לחשוף צדדים אומנותיים באישיותו ומשתלט על ההצגה...
בעלים ונשים

וודי אלן חושף בסרט זה יותר משמץ של אמת אוטוביוגרפית על חייו עם מיה פארו. הסרט עוסק בצורה צינית וכואבת במשבר אמצע החיים של שני זוגות חברים. ג'ק וסאלי, זוג נשוי לכאורה באושר, יוצאים ערב אחד בהצהרה מפתיעה ובלתי צפויה על כוונתם להיפרד, לתדהמתם של גיים וג'ודי, זוג חבריהם הטובים ביותר.
וודי אלן נולד בברוקלין שבניו יורק. הוריו, מרטין ונטי, חיו בפלאטבוש, שם למד בבית-ספר יהודי במשך שמונה שנים. לאחר מכן למד בבית-ספר ציבורי (Public School 99) ואחר כך בתיכון מידווד, שם הרשים את חבריו (שכינוהו "רד", Red, בשל שערו הג'ינג'י) בכשרונו המדהים במשחק קלפים (כישרון שהוצג בסרטו "סקופ"). כדי לגייס כסף הוא החל לכתוב בדיחות עבור סוכנות דייוויד או. אלבר, שמכרה אותן לבעלי-טור בעיתונים. בגיל 16 החל לכתוב לכוכבים כמו סיד סיזר והחל לכנות את עצמו "וודי אלן". לאחר התיכון פנה לאוניברסיטת ניו יורק ולמד שם קורס באמנויות התקשורת, אולם עד מהרה נשר מהלימודים. הוא ציין כי את מיטב השכלתו רכש מחוץ לתחום הלימודים הפורמליים. מעולם לא סיים את התואר שהתחיל באוניברסיטה, אך הקדיש זמן רב לקריאת ספרות וספרי פילוסופיה. בגיל 19 נישא להרלין רוזן והחל לכתוב תסריטים לתוכניות הטלוויזיה "המופע של אד סאליוון", "The Tonight Show", ואחרים. ב-1957 זכה בפרס האמי הראשון שלו; באותה תקופה התגרש מהרלין.

ויקיפדיה
 
06 רוברט זמקיס
פורסט גאמפ
 
קורותיו של צעיר מפגר שמהלך חייו הוביל אותו לנקודות מפתח בהיסטוריה התרבותית והפוליטית של ארה"ב במחצית השנייה של המאה העשרים: הוא נפגש עם נשיאים (קנדי, ניקסון), זכה לעיטור גבורה במלחמת וייטנאם ואפילו היה עד לפריצת פרשיית ווטרגייט. סרט גורף אוסקרים שהוא גם דוגמא לכוחו המניפולטיבי העצום של הקולנוע.
מוות נאה לה
 
קומדיה ארסית הלוקחת את רעיון הניתוחים הפלסטיים והנרקיסיזם של כוכבי הוליווד צעד אחד (גדול) קדימה. כוכבת הוליוודית מתבגרת חוטפת את ארוסה המנתח הפלסטי של חברתה לעצמה. כעבור שנים החברה לשעבר מתכננת את נקמתה, בעוד הכוכבת מבצעת הסכם נוסח פאוסט עם מכשפה על מנת לקבל תרכיז של נעורי נצח.
קונטאקט

אחד מסרטי המדע הבדיוני האינטליגנטיים של השנים האחרונות הוא מעמת שאלות כמו דת מול מדע ופרט מול חברה ומשאיר את הצופה מלא תקווה וגם קצת מהורהר לקראת סוף האלף. ג’ודי פוסטר היא אלינור ארוויי, מדענית המנסה להגשים את חלום חייה ולהיות הראשונה שתיצור קשר עם ציויליזציה מהחלל החיצון.
לאחר שני סרטי ההמשך של "בחזרה לעתיד", ביים זמקיס בשנת 1992 את הקומדיה השחורה "המוות נאה לה" בכיכובן של מריל סטריפ וגולדי הון. הסרט התקבל בביקורות מעורבות, אך זכה גם הוא להצלחה מסחרית, עם הכנסות של כ- 149 מיליון דולר בעולם. שנתיים לאחר מכן ביים את סרטו המצליח ביותר - "פורסט גאמפ" בכיכובו של טום הנקס. הסרט, שהציג את מסלול חייו הבלתי שגרתי של אדם מוגבל שכלית, שחלף בנקודות זמן משמעותיות בהיסטוריה של ארצות הברית היה לקונצנזוס, כמעט חסר תקדים, אצל מבקרי הקולנוע ואצל קהל הצופים. הסרט קיבל 13 מועמדויות לפרס האוסקר, ומתוכם זכה בשש קטגוריות, ביניהן לסרט ולבמאי הטובים ביותר. הכנסות הסרט בארצות הברית הגיעו לכ- 330 מיליוני דולרים רק בתחומי ארצות הברית וסך הכול הכנסות של כ- 677 מיליון דולרים. לאחר הפסקה של שלוש שנים, חזר זמקיס בשנת 1997 עם דרמת המדע בדיוני "קונטקט" בכיכובם של ג'ודי פוסטר ומתיו מקונוהיי. תקציב הסרט עמד על כ- 90 מיליון דולרים, והכנסותיו הצליחו לכסות בקושי את ההוצאות הגבוהות.

ויקיפדיה
 
07 אנתוני מינגלה
הפצוע האנגלי
 
דרמה אפית מלאת תשוקה המספרת שני סיפורי אהבה כובשים, עפ"י ספרו של מייקל אונדאטייה. פצוע אנגלי שוכב גוסס במנזר נטוש בשלהי מלחה"ע השניה באיטליה. מטפלת בו אחות רחמניה קנדית. פניו חרוכות וזהותו העלומה מושכות אליו את האחות המוקסמת מדמותו האניגמטית. אט אט נפרש סיפורו ומתבהרת זהותו.
הכשרון של מר ריפלי
 
טום ריפלי (מאט דיימון) הוא צעיר ממעמד נמוך המתחזה לחבר של בנו של בעל ספנות עשיר. האב, שאינו מכיר את כל חבריו של הבן הסורר המתבטל באיטליה, שולח את ריפלי, בשכר, להחזיר את הבן לניו-יורק. באיטליה ריפלי מתידד עם הבן דיקי (ג’וד לאו) וחברתו מארג’ שרווד (גווינת פאלטרו) ונהנה ממטעמי החברה הגבוהה.
אוהב אותך בטירוף

הסרט שביים אנתוני ב-1991, "אוהב אותך בטירוף" ("Truly, Madly, Deeply"), לא נכשל, אלא זכה לביקורות טובות. נושאו של הסרט העדין והמרגש הזה היה ההתאבלות; הוא הציג את סיפורה של אלמנה (ג'ולייט סטיוונסון), שרוחו של בעלה המת (אלן ריקמן) חוזרת לחייה.
אנתוני מינגלה (באנגלית: Anthony Minghella; ‏6 בינואר 1954 - 18 במרץ 2008) היה מפיק, תסריטאי, מחזאי ובמאי קולנוע אנגלי. מינגלה זכה בפרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר בשנת 1996 על בימויו בסרט "הפצוע האנגלי". מינגלה נולד בעיירה רייד שבאי וייט, בנם של גלוריה ואדוארד מינגלה בעלי חברת גלידה. למד ב"מכללת סט. ג'ונס" ולאחר מכן ב"אוניברסיטת האל", שם אף סיים את לימודיו בהצלחה יתרה. מינגלה היה נשוי לכרואוגרפית ההונג קונגית שרלין צ'ואה, למינגלה ולצ'ואה נולדו בת בשם חנה אשר שימשה עוזרת הפקה בסרטו "הכישרון של מר ריפלי" ובן בשם מקס, שחקן קולנוע שהשתתף בסרטים "אגורא" ו"בית ספר לאומנות". בבוקר ה-18 במרץ 2008 נפטר מינגלה בבית החולים "Charring Cross" שבהאמרסמית', מערב לונדון כתוצאה מדימום פנימי לאחר ניתוח להוצאת גידול סרטני מצווארו.

ויקיפדיה
 
08 ג'ונתן דמי
שתיקת הכבשים
 
קלריס (פוסטר) היא צוערת בFBI בעלת רקע בפסיכולוגיה, יתומה מאבא בעל עבר בFBI ובעלת אמביציה עצומה להכנס לנעליו. כשיום אחד קורא לה המפקד שלה, ג`ק קראפורד (גלן) למשרדו, מתפתחת ההזדמנות שלה להוכיח את עצמה. היא נקראת לראיין את ד"ר חניבעל ה"הקניבל" לקטר (הופקינס) - אחד הרוצחים המזוויעים ביותר שקמו.
פילדלפיה
 
אנדרו, משפטן צעיר ומבריק, מפוטר מחברת הפרקליטים היוקרתית שמעסיקה אותו אחרי שמתברר כי הוא נושא את נגיף האיידס. אנדרו טוען כי העילה לפיטורין היא מחלתו. החברה טוענת שמדובר בחוסר התאמה. דרך משרדיהם של כמה וכמה עורכי דין הוא עובר עד שהוא מוצא את האדם שייצג אותו. עו"ד שחור המסכים לאחר ספק לייצגו.
חמדת

העלילה מתרחש בארה"ב של המאה הקודמת, 8 שנים לאחר מלחמת האזרחים. סתה, שחורה שנמלטה מחיי עבדות לפני מספר שנים, מתגוררת כעת עם בתה באוהיו. הבית של השתיים רדוף ע"י רוחה של בת אחרת של סתה שנרצחה לפני שהגיעה לשנת חייה השניה. עכשיו מגיע אל חייהן של השתיים פול די, מי שסבל בעבר מעבדות ביחד עם סתה.
דמי החל את הקריירה שלו בתחילת שנות ה-70 כשעבד על סרט ניצול בשביל רוג'ר קורמן, בשנת 1974 עבר דמי לבימוי עצמאי וביים את סרטו הראשון "כלא לוהט". סרטיו של דמי בתחילת דרכו, ובהם "אמא מטריפה" ו"חבוק קטלני", קיבלו ביקורות אוהדות מצד המבקרים אך לא זכו להצלחה קופתית. סרטו זוכה שני פרסי האוסקר "מלווין והווארד" בכיכובה של מרי סטינבורגן שיצא לאקרנים ב-1980, פרץ לדמי את מחסום האלמוניות והקנה לו מעמד של במאי מתחיל ומוערך מאוד בהוליווד.הצלחת הסרט הובילה את דמי לביים את דרמת המלחמה "נשים בעורף" בכיכובם של גולדי הון, קורט ראסל וקריסטין לטי (קיבלה מועמדות אוסקר), ואת סרט הקאלט האלים "משהו פראי". דמי חתם את עבודתו בשנות ה-80 עם קומדיית הפשע "נשואה למאפיה", לסרט ליהק דמי צוות שחקנים שכלל את מישל פייפר, מת'יו מודין וודין סטוקוול (זכה למועמדות אוסקר על תפקידו). דמי היה מועמד לפרס אינדפנדנט ספיריט עבור הסרט "לשחות לקמבודיה" אותו ביים אודות המצב הפוליטי בקמבודיה.

ויקיפדיה
 
09 לאסה הלסטרם
תקנות בית השיכר
 
זהו סיפור נוסח דיקנס על הומר וולס, נער יתום הגדל בבית יתומים במיין, בראשית שנות הארבעים. מנהל בית היתומים, המכור לאתר, מבצע בו הפלות לא חוקיות, ורואה בהומר את יורשו. אלא שהומר מסרב לקחת חלק בהפלות ומבקש לבחור בעצמו את דרכו בחיים, וכאשר מגיעים למקום בחור צעיר וחברתו כדי לבצע הפלה – הומר עוזב איתם.
משהו לדבר עליו
 
קומדיה משפחתית על בתו של בעל אורוות רכיבה בדרום העמוק, שמחליטה לעזוב את בעלה הבוגדני ובכך מעוררת את כל ההדחקות במשפחתה, כולל בין הוריה. האמנציפציה הנשית הפתאומית הזו עוזרת לה לעמוד לראשונה גם מול אביה הפטרוני.
מה עובר על גילברט

גילברט חי בעיירה אמריקאית קטנה, עם אמו הענקית, המסתגרת בבית, אח צעיר הסובל מפגיעה מוחית (בו הוא מטפל במסירות), אחות מבוגרת שמחייכת רק כשיש צרות, ואחות צעירה שעסוקה בלהשתזף. יום אחד מגיעה לעיירה קבוצת מטיילים וביניהם נערה יפהפייה בת גילו. לפתע עולמו משתנה.
לארש סוון "לאסה" הָלְסְטְרֶם (בשבדית: Lars Sven "Lasse" Hallström; נולד ב- 2 ביוני 1946) הוא במאי קולנוע שבדי. הלסטרם נולד בסטוקהולם. אמו הייתה הסופרת השבדית קרין ליברג (1907-2000). הוא החל את דרכו ביצירת וידאו קליפים, וביים את רוב הקליפים של להקת אבבא, בהם עיצב סגנון חדשני בתחום. לאחר ההצלחה הבינלאומית של הסרט "My Life as a Dog", שעליו גם היה מועמד לפרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר, החל הלסטרם לעבוד בקולנוע האמריקני, ואף היה מועמד לפרס האוסקר לבמאי הטוב ביותר בפעם השנייה, עבור הסרט "תקנות בית השיכר". להלסטרם שני ילדים - יוהאן (נולד ב-1976), מנישואיו הראשונים לשחקנית מָלוּ הלסטרם (1941-2005), וטוֹרָה (נולדה ב-1995), מאשתו הנוכחית, השחקנית לנה אולין.

ויקיפדיה
 
10 ג'יימס אייבורי
זכרונות מאחוזת הווארד
 
האחיות מרי והלן שלגל הן צעירות מתורבתות, אינטליגנטיות, ועפ"י מושגי תחילת המאה, גם מאוד משוחררות. בעקבות התוודעות למשפחת וילקוקס, מתאהבת הלן בצעיר הבנים, והרומן מסתיים בצורה כואבת נוכח הבדלי אישיות, הונאות ובוגדנות...
שארית היום
 
סטיבנס הוא שרת באחוזה האנגלית דארלינגטון היל. הוא עורך מסע באנגליה ובמהלכו הוא משחזר את שנות שרותו באחוזה עבור הבעלים הקודמים - לורד דארלינגטון ששימש כמתווך ביצירת ברית עם גרמניה הנאצית. סטיבנס - השרת המושלם העדיף את מחויבותו המקצועית על פני אהבתה של מיס קנטון, סוכנת הבית ששרתה עימו בעבר.
מר ברידג' וגברת ברידג'

פתולוגיות משפחתיות בקרב קהילת הלבנים מן המעמד הבינוני-גבוה של המערב התיכון בשנות העשרים והשלושים. פול ניומן ואשתו בחיים ג'ואן וודוורד  מגלמים בעל ואישה עם חמישה ילדים. הוא עורך דין יבש ופטרוני, היא עקרת בית שמנסה להפיח מעט נעימות בחייה המשמימים.
ג'יימס פרנסיס אייבורי (באנגלית: James Francis Ivory, נולד ב-7 ביוני 1928) הוא במאי קולנוע, נודע במיוחד כשותף בחברת מרצ'נט ואייבורי הפקות יחד עם המפיק איסמעיל מרצ'נט והתסריטאית רות פראוור-ג'אבוולה. היה מועמד לשלושה פרסי אוסקר לבמאי הטוב ביותר, על סרטיו זכרונות מאחוזת הווארד, שארית היום וזכרונות אהבה מפירנצה. אייבורי נולד בברקלי, קליפורניה וגדל באורגון, שם למד אדריכלות ואמנות. סרטו הראשון היה "ארבע לפנות בוקר", סרט קצר שהופק ב-1953 במסגרת לימודי הקולנוע שלו באוניברסיטת דרום קליפורניה. ב-1957 קיבל תואר מוסמך מאוניברסיטה זו. סרט הגמר שלו, סרט תיעודי שצילם בונציה, זכה לשבחי הביקורת. ב-1961 צילם סרט תיעודי נוסף, הפעם בהודו, בשם The Delhi Way (יצא לאקרנים ב-1964) והכיר את איסמעיל מרצ'נט.

ויקיפדיה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות