של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> קולנוע >> 10 הבמאים של שנות ה-60
 
 
01 מייק ניקולס
הבוגר 
 

"גברת רובינסון, האם את מנסה לפתות אותי?", אחד ממשפטי הקולנוע הקלאסיים של כל הזמנים, הוא רק אחד הרגעים הנהדרים הזכורים מסרט זה, שסימל עבור רבים הן את מהפכת ילדי הפרחים של סוף שנות השישים, והן את שקיעתה של הוליווד השמרנית ותחילתה של הוליווד החתרנית והצעירה.
מי מפחד מוירג'יניה וולף?
 
סיפור יחסי האהבה-שנאה של בני זוג בגיל העמידה עומד במרכז מחזהו של אדוארד אלבי. מייק ניקולס, עד הסרט הזה במאי תיאטרון מצליח, מעלה ביצירתו הפילמאית הראשונה דרמה אפקטיבית ורבת עוצמה הנוגעת במרכזי העצבים של הצופה וגם אם כיום אין היא נראית סנסציונית כמו לפני שלושה עשורים, צצות בה איכויות שלא ניתן לפקפק בהן.
מילכוד 22

אחד מסרטי המחאה האנטי-מלחמתיים הידועים ביותר, על פי רומן מאת ג'וזף הלר. טייס מפציץ במלחמת העולם השנייה מנסה בכל כוחו להשתחרר מן הצבא ומטירוף המלחמה. אבל לפעמים הטירוף הוא הדרך השפויה היחידה להילחם במצב המשוגע. פארודיה מבריקה על המנטליות הצבאית ועל כלל החברה הבירוקרטית.
סרטו הראשון כבמאי קולנוע היה הדרמה עטורת השבחים "מי מפחד מוירג'יניה וולף?" (1966), עיבוד למחזהו הנודע של אדוארד אלבי. הסרט היה להצלחה קופתית מרשימה וזכה בחמישה פרסי אוסקר (מתוך 13 מועמדויות). שנה אחר כך זכה באוסקר, כבמאי הטוב ביותר, על סרט הפולחן "הבוגר", שהפך את דסטין הופמן לכוכב. מאוחר יותר הוא ביים יצירות קלאסיות נוספות, כדוגמת: "מלכוד 22" (1970), על פי ג'וזף הלר, "כלוב הציפורים" (1996) ו"קרוב יותר". גם בקולנוע הפגין ניקולס רב-גוניות כשביים דרמות מצליחות כ"סילקווד" ו"בנוגע להנרי" לצד קומדיות כ"צביטה בלב" ו"גלויות מהחיים" ואף סרטי מדע בדיוני ופנטזיה כ"זאב" ו"מאיזה כוכב אתה?". השחקנים האהובים עליו הם ג'ק ניקולסון, מריל סטריפ, הריסון פורד ואמה תומפסון, אותם הירבה ללהק לסרטיו. ובנוסף, 16 שחקנים שונים אותם ביים ניקולס בסרטיו קיבלו מועמדות לפרס האוסקר.

ויקיפדיה
 
02 ג'ון שלזינגר
קאובוי של חצות
 

דרמה אורבנית חברתית דחוסה שזכתה בפרס האוסקר ב-1969. שוטף כלים צעיר ומטופש מטקסס מגיע לניו יורק מתוך כוונה לכבוש את העיר הגדולה ושוקע בבדידות מנוונת ממנה מציל אותו הידיד היחיד שהצליח להשיג – צעיר חולני ועלוב. משחק מדהים של וויט והופמן. שיר הנושא של נילסן קורע את הלב עד היום.
דרלינג
 
דוגמנית יפה ומפונקת פורשת את מסכת חייה: נישואין מטופשים, חיי אהבה קלילים, התערבבות בג'ט-סט, הריון, הפלה ולבסוף נישואין למען בצע כסף. בין הגברים שנופלים שדודים - תסריטאי טלוויזיוני, פלייבוי כריזמטי ויורש עצר אריסטוקרטי. כי בסרטים כמו בסרטים. פרס האוסקר לג'ולי כריסטי המופלאה.
הרחק מן ההמון הסואן

בת-שבע אברדין יורשת בית אחוזה, נודרת לקיים עצמה במו ידיה ומנהלת קשרים רומנטיים עם שלושה גברים שהופכים את חייה על פיהם. השלושה הם חייל מחוספס ואלים בגילומו של טרנס סטאמפ, בעל אדמות עשיר שלא מוכן לוותר על רווקותו אותו מגלם פיטר פינץ' והשחקן אלן בייטס כרועה צאן רומנטי שמציע לה להינשא.
ג'ון שלזינגר נולד בלונדון למשפחה יהודית. בתום לימודיו בקולג' הלך לעבוד כשחקן בטלוויזיה (1953), ובהמשך בסרטי קולנוע, אולם מהר מאוד הבין שעתידו נמצא מאחורי המצלמה, והוא החל לביים. תחילה לטלוויזיה, אך בראשית שנות השישים נטש לחלוטין את הטלוויזיה והתמסר לבימוי סרטי קולנוע. סרטו הראשון נקרא "A Kind of Loving", בו הופיע השחקן אלן בייטס. אחר כך ביים את הסרטים "בילי בדאי" ו"דארלינג", שבשניהם הופיעה ג'ולי כריסטי. שלושת סרטיו הראשונים הללו מתארים את אורח החיים העירוני באנגליה. סרטו הבא היה "הרחק מן ההמון הסוער", עיבוד לספר באותו השם של תומאס הרדי. לאחר מכן ביים את סרטו עטור השבחים "קאובוי של חצות" (1969), שזכה באוסקר בפרס הסרט והבימוי.

ויקיפדיה
 
03 דיוויד לין
דוקטור ז'יוואגו
 

האפוס עטור האוסקרים עוקב אחר חייו מלאי התהפוכות של רופא ומשורר הומניסט ברוסיה של מהפכות ומלחמת אזרחים עקובה מדם. על רקע השינויים הפוליטיים של המהפכה הבולשביקית, מלחמת העולם הראשונה והקרב על השלטון בין ה"לבנים" ל"אדומים", פורח לו סיפור אהבה רווי פתוס בין הד"ר ללארה היפה.
לורנס איש ערב
 
פיטר או’טול בתפקיד שהכניס אותו לנצח כטי.אי. לורנס, קצין בריטי, שבמו ידיו שיחרר את הערבים מאזיקי הטורקים. סאגה קלאסית של דייויד לין, שנכנסה כמעט אל כל רשימות הסרטים הגדולים של כל הזמנים, וזכתה בפרסים לרוב. למרות הזכייה בשבעה אוסקרים, כולל לבמאי הטוב ביותר ולסרט הטוב ביותר, פיטר או’טול היה רק מועמד.
בתו של ראיין

רוזי נשואה למורה, אבל נשבית בקסמו של קצין בריטי. הרומן ביניהם מתואר בקנה מידה אפי כראוי לאשף האפוסים, דייויד לין ואז השנאה הלאומית של האירים לכובש הבריטי מופנית כלפי האישה המאוהבת על שהעזה לחצות את הקווים, והיא מואשמת בבגידה. הצלם פרדי יאנג זכה באוסקר, כמו גם שחקן המשנה ג'ון מילס שמגלם שוטה כפר מציצן.
בשנת 1955 ביים את הדרמה הרומנטית "ימי קיץ" בכיכובה של קתרין הפבורן, שצולם כולו בוונציה. הסרט, שזכה להצלחה קופתית רבה, הביא את לין לביים סרטים שוברי קופות ורבי תקציב. כששלושת הסרטים שביים מאז, "הגשר על נהר קוואי", "לורנס איש ערב" ו"ד"ר ז'יוואגו" זיכו אותו בשני פרסי אוסקר ושלל פרסים אחרים, וכמו כן זכו להצלחה חובקת עולם. לאחר מכן ביים את הדרמה בתו של ריאן, שעסקה במלחמת העולם הראשונה ומאז לא ביים אף סרט קולנוע במשך 14 שנים, עד שב-1984 יצא לאקרנים שירת הברבור שלו, "המעבר להודו", על פי ספרו של א.מ. פורסטר, במין נסיון לשחזר את ימיו הגדולים בסוף שנות החמישים וראשית שנות השישים. הביקורות התלהבו, והסרט גרף 11 מועמדויות לאוסקר, אולם לא זכה בקטגוריות החשובות. באותה שנה קיבל את תואר האבירות ממלכת בריטניה. הוא החל לעבוד על עיבוד קולנועי לספרו של ג'וזף קונרד, "נוסטרומו", אולם מחלת הסרטן הכריעה אותו והוא נפטר בגיל 83.

ויקיפדיה
 
04 רוברט וייז
צלילי המוסיקה 
 

ג'ולי אנדרוז בקלאסיקה הכי קלאסית על האומנת הכי חביבה בעולם. הברון פון טראפ מנהל את ביתו שבזלצבורג כיאה לקפטן הפועל מגשר הפיקוד. אבל כשהוא מתאלמן ואומנת חדשה מגיעה לטפל בשבעת ילדיו, הכל משתנה. מריה מביאה הרבה נינוחות ומיליוני שירים לילדים המדוכאים, ובסוף אפילו הברון-הקפטן מחייך.
סיפור הפרברים
 
עיבוד מודרני לסיפורם של רומיאו ויוליה. מריה וטוני מאוהבים עד עמקי נשמתם אבל משני עברי הגדר האתנית. מריה היא פורטוריקנית ואילו טוני שייך לכנופיית האירים שמתנגשים תדירות עם כנופיית פוארטו-ריקו. ניסיונם להתגבר על מחסום השנאה מעלה חרס והשכונה הניו-יורקית הופכת לשדה קרב עם תוצאות טרגיות.
היאנג צ'ה הגועש

בעיצומה של המהפכה בסין, בשנת 1926, מוצב ג'ייק הולמן כמכונאי צבאי בספינת המלחמה "סאן פאבלו". אופיו והתנהגותו הצינית והבדלנית מתנגשים עד מהרה בהלך הרוח בספינה, המושפע מהמקומיים הסיניים. הוא מגלה כי הזרים אינם חביבים על הסינים, מה שמעורר חיכוכים חוזרים ונשנים על התנועה בנהר.
רוברט וייז (באנגלית: Robert Wise;‏ 10 בספטמבר 1914 - 14 בספטמבר 2005), במאי קולנוע ומפיק אמריקאי, אשר זכה בשלושה פרסי אוסקר ובפרס מפעל חיים ע"ש אירווינג ת'ולברג. הוא עבד בתחום הקולנוע משנות ה-30 עד שנות ה-90. וייז נולד בוינצ'סטר, אינדיאנה. הוא התחיל את הקריירה הקולנועית שלו ב"RKO" כעורך מוזיקה וסאונד, אך מאוחר יותר הפך למועמד לאוסקר על עריכת הסרט "האזרח קיין" ב-1941. בנוסף זכה באוסקר על הסרט צלילי המוזיקה. הסרט היה מועמד לעשרה פרסי אוסקר, וזכה בחמישה, כולל פרס הבמאי הטוב ביותר ופרס הסרט הטוב ביותר. בעבר היה וייז נשיא של איגוד הבמאים האמריקני ושל האקדמיה האמריקאית לקולנוע. יש לו כוכב בשדרת הכוכבים של הוליווד. לאחר שעבר התקף לב בביתו, מיהר וייז לבית החולים, ושם הוא מת מאי ספיקת לב. הוא נפטר ב-14 בספטמבר 2005, ארבעה ימים אחרי יום הולדתו.

ויקיפדיה
 
05 סטנלי קריימר
משפטי נירנברג  
 

הסרט ממחיז את אחד מהמשפטים הרבים שנערכו לפושעים נאציים כמה שנים לאחר תום מלחמת העולם השנייה. המשפטים הללו התקיימו בשנת 1948 בעיר נירנברג שבגרמניה ונוהלו בידי צוות שופטים רב לאומי. ספנסר טרייסי הוא שופט אמריקני הניצב בפני הכרעות קשות בנוגע למידת אחריותם של הנאשמים למעשי הפשע של הרייך השלישי.
נחש מי בא לסעוד
 
התפרצות של מתח בין גזעי ודיעות קדומות בדרמה המוסרנית של סטנלי קרמר מ-1967 שהפכה לקלאסיקה. נערה לבנה מבית טוב מזעזעת את אביה כאשר היא מחליטה להינשא לגבר שחור (אפילו שהוא רופא). עם קתרין הפבורן (אוסקר על תפקידה), ספנסר טרייסי וסידני פואטייה.
ספינת השוטים

דרמה שמתרחשת על אוניית נוסעים גרמנית ב-1933, בדרכה ממקסיקו לארץ האם שלה. האונייה מהווה מעין מיקרוקוסמוס של החברה המערבית בין שתי מלחמות. בין הדמויות המופיעות כאן: חוזה פרר כנציג הנאציזם, ויויאן לי כגרושה אמריקאית פלרטטנית שמכבה תדירות את אש מחזריה, סימון סיניורה בתפקיד אשת אצולה, אוסקר וורנר בתפקיד הרופא.
לאחר "המרד על הקיין" עזב קריימר את אולפני קולומביה וחידש את פעילות אולפן הסרטים שלו, אך הפעם גם ביים את הסרטים. הוא ביים אז את "הגאווה והתשוקה" ו"לא כזר" שהיו עמוסי כוכבים. למזלו של קריימר, הוא הצליח להימנע מלהיכנס ל"רשימה השחורה" של הוליווד שהשפיעה על רבים אחרים מהתעשיית הקולנוע. הוא ביים את הסרטים הנועזים, על החוף, משפט הקופים ויום הדין בנירנברג. הסרטים הללו היו אמיצים ועסקו בנושאים חשובים. כאנטיגוניזם לסרטים אלו, הוא ביים בשנת 1963 את "מטורף, מטורף, מטורף העולם" - קומדיה פרועה בכיכובו של ספנסר טרייסי. ארבע שנים אחר כך הוא ביים את "נחש מי בא לסעוד?". סרט זה היה שיתוף הפעולה האחרון בין קתרין הפבורן וספנסר טרייסי, וזכה להצלחה קופתית מרשימה, וזכה בשני פרסי אוסקר.

ויקיפדיה
 
06 נורמן ג'ואיסון
כחום הלילה  
 

סידני פואטייה מככב בדרמת הפשע, מהראשונות שנכנסו לעומק הבעיה הגזעית בארצות הברית. שוטרי תחנה במיסיסיפי עוצרים את וירג'יל טיבס בחשד לרצח, כשהלה הגיע מפילדלפיה לבקר את אמו. מהר מאוד הם למדים שמדובר בבלש משטרתי מוערך ומבינים את גודל טעותם. יתרה מכך, הם משתכנעים להיעזר בו לצורך החקירה.
הרוסים באים, הרוסים באים
 
צוללת סובייטית תמימה נוחתת בעיירה קטנה לחופיה של מסצ'יוסטס, ונתקעת באדמה. הקפטן שולח כמה אנשים לראות כיצד יכולים אנשי העיירה לעזור לו עם סירה מספיק חזקה כדי למשוך את הצוללת בחזרה למים העמוקים. אלא שתושבי העיירה הפרנואידים מאמינים שהם עדים לפלישה סובייטית ותגובתם מסכנת את כולם במלחמת עולם שלישית!!
השוד המושלם

חוקרת ביטוח מגיעה לבנק שעבר שוד מזהיר על מנת להתחקות אחר הפושעים הפוטנציאליים. בתפקיד הראשי פיי דאנוויי, שודד הבנק הערמומי הוא לא אחר מסטיב מקווין הסופר שרמנטי. והוא עושה לה את זה. סרטו של נורמן ג'ויסון שזכה בפרס האוסקר ובגלובוס הזהב על פס הקול המצויין של מישל לה גראנד.
הקריירה של נורמן ג'ואיסון כבמאי החלה עם הקומדיה "ארבעים קילו של צרות" (1962) בכיכובו של טוני קרטיס, שני סרטי קומדיה נוספים בכיכובה של דוריס דיי, "הריגוש של כל זה" (1963) ו-"אל תשלח לי פרחים" (1964) היו תחת חוזה מול אולפני יוניברסל. אחרי הסרט "אמנות של אהבה" (1965), ג'ואיסון היה נחוש בדעתו לברוח מן הז'אנר הרומנטי וגם להתמודד עם פרויקטים תובעניים יותר. סרט הפריצה שלו התברר בסרט "סינסינטי קיד" (1965) בכיכובו של סטיב מקווין אשר נחשב כיום לאחד הסרטים הטובים ביותר שנעשו על הימורים וגם ג'ואיסון רואה בו את אחד הסרטים המועדפים שלו היות והיה זה אתגרו הראשון, סרטו הבא "הרוסים באים, הרוסים באים" (1966) כבר זכה לשבחים ואוסקרים וביקורות מעולות, הסרט עסק בסאטירה סביב המלחמה הקרה בין רוסיה לאמריקה.

ויקיפדיה
 
07 ארתור פן
בוני וקלייד  
 

סיפורם של בוני פארקר וקלייד בארו משמש תירוץ נפלא לאמירה מורכבת, על אמריקה ועל הז’אנר ההוליוודי. ארתור פן מתעד בחינניות ובקסם רב את הולדת הגנגסטריזם, בשנות השלושים, כשהוא משלב מרכיבים מהמערבון ומהמלודרמה ההוליוודית. ארוטיקה מודחקת ואלימות משמשים בערבוביה, בתוך עולם של רומנטיקה פסטוראלית.
יוצרת הניסים
 
סרטו של ארתור פן ע"פי מחזהו של ויליאם גיבסון המתאר את הפגישה הראשונה בין הלן קלר ומורתה ובת לוויתה אן סאליבן. גם בנקרופט וגם דיוק זכו שתיהן לאוסקרים על סרט זה. הסרט זכה גם לגרסאת כיסוי כשבה מגלמת דיוק את דמותה של סאליבן. חזק ומרגש בסצנות החזקות.
המסעדה של אליס

אחד מסרטי הסיקסטיז החשובים שתיעדו את קולו של הדור ההוא. מסעו של מוסיקאי צעיר בחיפוש אחר זהות הופך לאודיסיאה ברוח ערכי החופש האמריקניים. קלאסיקה שביים ארתור פן (בוני וקלייד).
פן פרץ אל השורה הראשונה של הבמאים האמריקאים ביצירת המופת "בוני וקלייד" (1967). הסרט היה שיקוף נאמן של רוח התקופה ועסק בזוג השודדים הנודע, בוני פארקר (פיי דאנאווי בתפקיד שהפך אותה לכוכבת) וקלייד בארו (וורן ביטי), שהטילו את חיתתם על דרום-מערב ארצות הברית בתקופת השפל הגדול. הסרט התמקד בצעירים החיים בשולי החברה, כביכול על זמן שאול, בתקופה של שינויי תרבות ושל משבר חברתי. אף שהיצירה כללה שחזור נאמן לשנות ה-30, היא הייתה למעשה אמירה נוקבת על זמנה. הסרט הפך למודל מכונן של "תרבות הנגד" של שנות ה-60, ונחשב כאבן דרך בקולנוע האמריקני. בעשור השנים לאחר "בוני וקלייד" נעשו בהשראתו סרטים נוספים בעלי מודעות פוליטית ואמירה חברתית נוקבת. שחקני הסרט היו צעירים מוכשרים בשיא כוחם. לצד ביטי ודאנאווי בתפקידים הראשיים, לוהק גם ג'ין הקמן, שנמנה עם בעלי הפנים המוכרות ביותר בקולנוע האמריקני של שנות ה-70. הסרט זכה להצלחה גדולה בארצות הברית ובעולם כולו, אף שכלל את אחת הסצנות האלימות ביותר שצולמו עד אז בקולנוע המסחרי והממוסד.

ויקיפדיה
 
08 ריצ'ארד ברוקס
בדם קר  
 

סיפורם של שני חברים, לא יוצלחים בנפרד אבל צמד אלים כשהם יחד, שפורצים לבית של חוואי עשיר. כאשר הם מגלים שאין בבית די כסף, הם הורגים את כל המשפחה, כדי שלא יזהו אותם. חלקו הראשון של הסרט נע סביב בריחתם מהחוק, ומחציתו השנייה – בתפיסתם ובהעמדתם לדין.
אלמר גאנטרי
 
השחקן ברט לאנקסטר, השחקנית שירלי ג'ונס והבמאי\תסריטאי ריצ'ארד ברוקס זכו כולם בפרסי אוסקר על העיבוד הזה לרומן מאת סינקלייר לואיס. איש מכירות מתחבר לנזירה אוונגליסטית בשנות ה-20 , והשניים יוצאים למכור קצת אמונה נוצרית בריאה לאמריקאים. בדרך הם מתעשרים וגם נאלצים לעמוד מול פיתויים והאשמות קשות.
המקצוענים

מרדף במדבריות אריזונה. ארבעה מקצוענים נשכרים ע"י איל הון, על מנת לחטוף את אשתו, שהיא כעת אהובתו של מנהיג מהפיכה מקסיקני. המקצועיות שלהם נפגמת, ברגע שבו מציק להם המצפון - וממכונות הם הופכים לאנשים מקצוענים פחות, אך אנושיים ושלמים יותר.
ריצ'ארד ברוקס, במאי, תסריטאי ומפיק מועמד וזוכה בפרסי אוסקר רבים, תאריך לידה: 18/05/1912, נפטר בתאריך: 11/03/1992. ביים את הסרטים: איש בעל העדשה הקטלנית (1982), דרמה, מתח, קומדיה. בשן חורקת (1975) הרפתקאות, מערבון, פעולה. בדם קר (1967) דרמה, היסטוריה, פשע. המקצוענים (1966) מערבון, פעולה. ציפור הנעורים המתוקה (1962) דרמה. אלמר גנטרי (1960) דרמה. חתולה על גג פח לוהט (1958) דרמה. אחים קרמזוב (1958) דרמה. זרע הפורענות (1955) דרמה.

ויקיפדיה
 
09 סטנלי קובריק
דוקטור סטריינג'לאב   
 

קולונל אמריקאי מופרע מחליט להפציץ את ברית המועצות, בטענה שהקומוניסטים הולכים להרוס את העולם. הנשיא האמריקאי נפגש עם יועציו ועם השגריר הסובייטי, שמאיים שאם ברית המועצות תידחק לפינה ותותקף, היא תגיב בשימוש ב"נשק יום הדין", שיעצור את כל החיים על פני כדור הארץ.
2001: אודיסאה בחלל
 
שני סיפורי מדע בדיוני משולבים: הראשון תיאור פלסטי של מציאות קודמת לאנושות ונראית על ידה בכוח הדמיון והשני תאור אלגורי של חיפוש אחר עתיד אפשרי שבהווה נראה דמיוני. משל פילוסופי מרתק, מעורר מחשבה ומהפנט חזותית, על משמעות קיומו של האדם ביקום שלא איבד מעוצמתו הויזואלית במהלך שלושים השנים שעברו מאז יצאתו למסכים.
ספרטאקוס

ספקטקל אפי על העת העתיקה. סיפורו של העבד ספרטקוס שנדון למוות לאחר שנשך חייל רומאי. סוחר גלדיאטורים חס עליו ומגייס אותו לצוות שלו. ספרטקוס נלקח לבית ספר לגלדיאטורים ומשם לזירה, וכל העת נחשפת גם הדקדנטיות של רומא העתיקה. הצלחתו של הגלדיאטור החדש בזירה הולכת צעד אחד יותר מדי.
"ספרטקוס" הוא סרטו היחיד של קובריק שבו לא היה לקובריק חלק בכתיבת התסריט, לא הייתה לו זכות לעריכה סופית, לא הייתה לו שליטה בהפקה, ודעתו אף לא נשאלה במהלך הליהוק. בגדול, זו הייתה הפקתו של דאגלס. "ספרטקוס" זכה בארבעה פרסי אוסקר, אחד מהם לפיטר יוסטינוב על תפקידו כסוחר העבדים בטיאטוס. זוהי הזכייה היחידה אי פעם של שחקן בהפקתו של קובריק. בשנת 1962, קובריק עבר לאנגליה כדי לצלם את הסרט "לוליטה", ובה נשאר לשארית חייו. התמריץ המקורי היה לצלם את "לוליטה" בארץ עם חוקי צנזורה רפים יותר. יחד עם זאת, קובריק נאלץ להשאר באנגליה כדי לצלם את "דוקטור סטריינג'לאב" כיוון שפיטר סלרס לא הורשה לעזוב את אנגליה בזמן הליכי הגירושין שלו, והפקת "2001: אודיסיאה בחלל" דרשה במה אקוסטית גדולה שלא הייתה בנמצא באמריקה. היה זה לאחר צילומם של שני הסרטים הראשונים באנגליה, ובתחילת הפקת "2001: אודיסיאה בחלל" החליט קובריק להתיישב באנגליה באופן קבוע.

ויקיפדיה
 
10 אוטו פרמינגר
הקרדינל   
 

תהליך הפיכתו של אדם מכומר קתולי פשוט לקרדינל, הוא מסע מפרך רצוף מבחנים נפשיים ופיזיים – מגזענות קלו-קלוקס-קלאנית בג'ורג'יה, דרך היתקלויות עם נאצים באוסטריה ועד התעמתות עם אחותו המנהלת רומן עם גבר יהודי ויולדת לו מחוץ לנישואין. מלודרמה על דרכו של איש מאמין בדרך האש הגיהינומית של העולם הארצי.
אקסודוס
 
ימיה הראשונים של מדינת ישראל. פול ניומן הוא ארי בן-כנען, לוחם עשוי ללא חת, ואווה מארי סיינט היא האשה שאיתו, לפחות חלק מהזמן. הסיפור מתחיל באוניית מעפילים, שנתקלת בהתנגדות הבריטים לכך שתעגון בחופי הארץ, וממשיך בהכרזת העצמאות ובעקבותיה – המלחמה. דם, דמעות, אהבה והקרבה חברו יחדיו בסיפור ארוך.
באני לייק נעדרת

לורנס אוליבייה בתפקיד הבלש המשטרתי שיוצא לחקור את טענותיה של אישה לפיהן בתה הקטנה נחטפה. ככל שהחקירה מתקדמת, נראה כאילו הילדה מעולם לא הייתה קיימת!!! מותחן אימה מעולה מאת הבמאי אוטו פרמינגר (אקסודוס), שחוקר את נבכי הנפש האנושית ואת האפשרות שכל אחד מאתנו עשוי להימצא על סף פסיכוזה בכל רגע נתון.
אוטו לודוויג פְּרֶמִינְגֶר (Otto Ludwig Preminger;‏ 5 בדצמבר 1906 - 23 באפריל 1986) היה במאי קולנוע יהודי-אמריקאי יליד אוסטרו-הונגריה, אשר ביים למעלה מ-35 סרטים באורך מלא לאורך כחמישים שנות יצירה. פרמינגר נודע בסרטי מסתורין בסגנון הפילם נואר, כגון "לורה" (1944), "Fallen Angel"‏ (1945). בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 ביים מספר עיבודים לקולנוע של רומנים רבי מכר ומחזות. חלק מעבודותיו פרצו גבולות בכל הקשור להיתרי הצנזורה של אותם הימים, כיוון שעסקו בנושאים אשר היו בבחינת טאבו בהוליווד, כגון התמכרות לסמים (האיש בעל זרוע הזהב, 1955), אונס (אנטומיה של רצח – Anatomy of a Murder‏, 1959), והומוסקסואליות (Advise & Consent‏, 1962). פרמינגר היה מועמד פעמיים לפרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר. הוא אף שיחק במספר סרטים. בישראל התפרסם פרמינגר בעיקר בתור המפיק והבמאי של סרט הקולנוע "אקסודוס". הסרט, שזכה להצלחה עולמית, צולם בישראל ועסק בהעפלה ובמאבק להקמת מדינת ישראל מנקודת מבט אוהדת למפעל הציוני.
ויקיפדיה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות