של רוברט י.  |  This is Kafa Style  |  כביש מספר ארבע  |  עשרת הגדולים  |  100 שירי אהבה  |  תרגומים  |  הורוסקופ שבועי  |  

התחברות לחברים


דף הבית >> עשרת הגדולים >> מוסיקה >> אלבומים >> 10 אלבומי שנות ה-70 ישראל זמרות
 
 
01 חוה אלברשטיין  כמו צמח בר
כמו צמח בר

מילים
מחר, אני אהיה כה רחוקה
אל תחפשו אותי
מי שידע למחול ימחל לי על אהבתי,
הזמן ישקיט הכל אני הולכת לדרכי
חופים הם לפעמים

מילים
חופים הם לפעמים געגועים לנחל
ראיתי פעם חוף
שנחל עזבו
עם לב שבור של חול ואבן
ימי בנימינה

מילים
מה קרה לילד שדיבר אל כוכבים
שהמתיק סודות עם סביונים ושחפים
שספר כל נמש חרש ובחול נרדם -
מה קרה לו יום אחד שקם ונעלם?
שירים

אדבר איתך
אחרי מותי
אמרה האשה
את תלכי בשדה
השכם השכם בבוקר
חופים הם לפעמים
ימי בנימינה
כמו צמח בר
לכל איש יש שם
פגישה לאין קץ
שיר ליל שבת
שלכתלעיקר הצלחתה בשנות השבעים זכתה הודות לאלבומים שהוציאה בסגנון פולק ושירי ארץ ישראל מאת יוצרים נודעים, כמו סשה ארגוב, משה וילנסקי, תרצה אתר, דפנה אילת, נעמי שמר, נחום הימן, נורית הירש, אהוד מנור, נתן יונתן, רחל שפירא, מוני אמריליו, מתי כספי, חנן יובל, לאה נאור, יורם טהר-לב ועוד, ועם עיבודים של אלכס וייס ואחרים. שירים כמו "חיוכים", "ויויו גם", "את חרותי", "שיר סיום", "כמו עשב בניסן", "את תלכי בשדה", "נחל התנינים", "כפל", "שיר משמר" (שכתב נתן אלתרמן לבתו תרצה אתר) ועוד רבים היו ללהיטים גדולים, והפכו את אלברשטיין לזמרת מצליחה. כמה מהבלדות הידועות והמרגשות ביותר שהקליטה בתקופה זו קשורות להיסטוריה של מדינת ישראל, חלקם למלחמות ולשכול. השיר "מרדף", (מילים: ירון לונדון) שנכתב על המרדפים בבקעה בזמן מלחמת ההתשה, "בשביל אל הבריכות" (מילים: יורם טהר לב) המדבר על אהבה של זוג צעירים הנגדעת במלחמה והשיר "לו יהי" של נעמי שמר, שנכתב ובוצע בעת מלחמת יום כיפור והפך לשיר המזוהה ביותר עם המלחמה. השיר "החיטה צומחת שוב" נכתב על חללי אותה מלחמה מקיבוץ בית השיטה הוקלט על ידי אלברשטיין לאלבומה נמל-בית בשנת 1983, תקופת מלחמת לבנון (הראשונה). הביצוע של אלברשטיין לשיר "לכל איש יש שם" של זלדה (מתוך האלבום- כמו צמח בר/ 1975) מזוהה עם טקס קריאת שמות הנספים בשואה. עוד משיריה המפורסמים הם "החול יזכור" של נתן יונתן, המבכה את "הנעורים שבאו פתע אל סופם" והפך עם השנים להיות מזוהה עם שכול.

ויקיפדיה
 
02 רותי נבון  רותי נבון
גשם בעיתו

מילים
גשם בעיתו, כמה עצב בא איתו
הכל עצר, הכל עמד, רק הגשם בא לו בזמן. לו לא אכפת
שבלילות שם קר מאוד
בין האצבעות

מילים
בין האצבעות בין המבטים
בין המקומות שלנו
המסומנים באהבה
בין החלומות בין השושנים
חשמל בכפות ידיך

מילים
חשמל זורם בכפות ידיך
אהוב אותי חלש
אהוב אותי בכפות ידיך
ככה לאט נואש
שירים

Gone Too Far
Whoever She Was
אולי מחר
אנחנו רק שניים
בין האצבעות
גשם בעיתו
חשמל בכפות ידיך
ככה גם אני
נצח ישראל לא ישקר
רוצה ולא מוצאת


עם שחרורה מהצבא היא השתתפה במחזמר אל תקרא לי שחור (1972), שעסק באפליית האפרו-אמריקאים בארצות הברית, לצידם של עוזי פוקס, דודו זר, אברהם פררה ועוד. הפקה זו נחלה הצלחה רבה, ונבון ביצעה בה את השירים "שלגיה" ו"מי רצח את בסי סמית" ובלטה בשירים כמו "יום יבוא" ו"קליפסו בשחור לבן". בעקבות הפקה זו נבון זכתה לפופולריות רבה והחלה לפתח קריירה עצמאית. ב-1973 היא הקליטה את "בין האצבעות" שהלחין עבורה צביקה פיק במיוחד. היא גם ביצעה איתו את הדואט "הרקדן האוטומטי". באותה השנה היא הייתה אמורה להופיע בפסטיבל הזמר והפזמון ולבצע את השיר "נצח ישראל לא ישקר" העוסק בגיבוריו של ארגון ניל"י. זמן קצר לפני הפסטיבל נפצעה נבון בתאונת דרכים ולא זכתה להופיע בפסטיבל. את השיר ביצעו באותו הערב שתי השלישיות שהיו אמורות ללוות אותה שוקולד מנטה מסטיק ואף אוזן גרון, אך בתקליט של הפסטיבל נבון היא המבצעת הראשית. לאחר הפסטיבל ניסתה נבון את מזלה בארצות הברית, אך חזרה במהרה לישראל. היא המשיכה להקליט בארץ שירים שהפכו ללהיטי ענק כמו "גשם בעיתו" ו"חשמל בכפות ידיך", והשתתפה בפסטיבל שירי ירושלים בשיר "על חומותיך ירושלים" שהלחינה נורית הירש למילים מתוך המקורות.

ויקיפדיה
 
03 אהובה עוזרי  היכן החייל?
היכן החייל שלי

מילים
מכתבים הוא לא שלח
ד"ש בכלל הוא לא מסר
אנא עזרו, עזרו לי ידידי
מכתבים הוא לא שלח
לאן אלך

מילים
סירה אני בלי משוטים
נסחפת נסחפת אל בין הגלים
לאן אלך הכל תפל
עיניי דומעות היקום אפל
מחר אזיל דמעה

מילים
גם מחר אזיל דמעה
על כאב שנותר מאהבה
החיים חולפים כנהר
הכאב מלווה רק אותך
שירים

היכן החייל שלי
הרמה
ומי ישא את שמי
כוחך הרם
כינור דוד
לאן אלך
מחר אזיל דמעה
עמק הפרחים
נולדה בשכונת כרם התימנים שבתל אביב. אביה עלה ארצה מתימן ואילו אמה עלתה מאריתריאה שבאפריקה, אך גם היא ממוצא תימני. עוזרי היא בת זקונים לשישה אחים. כשהייתה בת ארבע נפטר אביה. כבר כילדה קטנה הייתה אהובה פועלת כמקוננת בטקסי אזכרה לנפטרי השכונה וכמארגנת שמחות באירועים של אנשי השכונה. בשנת 1968 פגשה במוזיקאי ההודי ראווי שנקר, שלימד אותה לנגן על בולבול טרנג, כלי פריטה הודי. בשנת 1975 יצא לאור אלבומה הראשון של עוזרי, "היכן החייל". האלבום כלל שירי אהבה, שירי קינה ושירים בעל גוון מסורתי, אך זכה לעיקר תשומת הלב בזכות שיר הנושא שלו, "היכן החייל", שנכתב בהשראת שכנתה בכרם התימנים שקוננה על בנה החייל שנעדר במלחמת יום כיפור. אלבומה הראשון הספיק כדי למצב אותה כיוצרת וזמרת מוערכת ולא כתופעה חולפת ובעיקר בזכות העובדה שאת כל שיריו כתבה, הלחינה, שרה, עיבדה וניגנה. כבר בשנת 1977 יצא "אהובה עוזרי", סרט תיעודי בבימויו של אורי ברבש, אשר סקר את תחילת הקריירה שלה.

ויקיפדיה
 
04 עדנה לב  עדנה לב
רגע לפני

מילים
רגע לפני שסוגרים את הדלת
ואין ברחוב אנשים.
רגע לפני שהשמש צוללת
בים של בתים וכבישים
אם תשוב

מילים
ואם תשוב ולא תמצא אותי בבית
חכה לי רגע קט, חכה כמה דקות
יצאתי בודאי וכבר אני חוזרת,
הנה קול סנדלי טופף במדרגות
קרן שמש קרן זוהר

מילים
אשא עיני אל ההרים הלך אבי
ולא עמד בתרמילו פנקס שירים,
ישתה מימיו בין ההרים
והד עונה לו מן הכד
שירים

אם תשוב
בלעדיו
ברברה
ידיד נפש
יצאתי לבד
למות מנשיקה
ספינות חיי
עירי שבערים
קרן שמש קרן זוהר
רגע לפני
שיר שכולו שאלות
שכב בני
עדנה לב נולדה וגדלה בחיפה, שם גם התגלתה לראשונה על ידי אפי נצר. נצר הלחין את שירה הראשון, "הכומתה האדומה", בהיותה בת 16. השיר הוקלט ודורג במצעד הפזמונים של גלי צהל. בשנת 1968 התגייסה לצה"ל ושירתה בלהקת פיקוד צפון, בתוכניות "קצת מזה וקצת מזה" ו"לצפון באהבה". בתוכניות אלה שרה כסולנית את השירים "אם תשוב" ו"רגע לפני". בשנת 1970, לאחר שחרורה מהצבא, החלה בקריירה עצמאית שכללה הופעה במופע "שירי החומש" על פי שירי איציק מאנגר,וכן הופיעה בפסטיבלים של התקופה עם שירים שזכו להצלחה רבה: "את ואני נולדנו בתש"ח" שזכה במקום הראשון בפסטיבל הזמר והפזמון, "ידיד נפש" מתוך פסטיבל הזמר החסידי 1972, "שתי אחיות" מפסטיבל הזמר המזרחי ו"שיר שכולו שאלות" מפסטיבל שירי ילדים.
בשנת 1972 זכתה בתואר "זמרת השנה" של מצעד הפזמונים העברי השנתי של גלי צה"ל, ונבחרה להקליט את שיר הנבחרים, "צריך לשמור על הבית שלי" יחד עם זמר השנה יגאל בשן.

ויקיפדיה
 
05 מירי אלוני  מונה ליזה של המאה ועשרים
הבלדה על חדוה ושמוליק

מילים
הבוקר בא כל כך מהר
ואי אפשר להישאר
צריך לקום להתעורר
ללכת אל מקום אחר
הבן יקיר לי אפרים

מילים
הבן יקיר לי, יקיר לי, אפרים
אם ילד אם ילד שעשועים
שעשועים, שעשועים, שעשועים
הבן יקיר לי, הבן יקיר לי
מונה ליזה של המאה ועשרים

מילים
את הפחדים והכאב,
בשקט מבטך הכחול,
ראי, הלילה הוא שקט,
וכל הצופרים הלכו לישון
שירים

אהבת איתמר בן אבי
במות הקיץ
דינה
האחזות הנחל בסיני
האידיוטית
הבלדה על חדוה ושמוליק
הבן יקיר לי אפרים
טנא מלא כוכבים
יד ענוגה
כשאמות
להיות לבד
מונה ליזה של המאה ועשרים
לאחר שחרורה ביצעה את שירי הנושא של הסדרה הטלוויזיונית החלוצית חדווה ושלומיק. השירים "הבלדה על חדוה ושלומיק" ו"להיות לבד" (יהונתן גפן/יאיר רוזנבלום) שרדו הרבה שנים אחרי שהסדרה נשכחה וזכו לביצועים נוספים, בהם צביקה פיק וזוהר ארגוב שביצעו כל אחד בנפרד את "להיות לבד". באותה התקופה השתתפה במופע "ג'אמבו" יחד עם בוגרי להקות צבאיות נוספים. אלוני הייתה הצלע הנשית בלהקת הרוק אחרית הימים. במהלך חברותה בלהקה, הקליטה כסולנית את השירים "הנסיכה" למילותיה של המשוררת דליה רביקוביץ, "תחת עץ האקליפטוס" למילותיו של חיים חפר ו"חייו ומותו של מר גוסקין" למילותיו של חנוך לוין, בשאר שירי האלבום המשיכה לבלוט בליווי קולי לשירתם של שאר חברי הלהקה. לאחר מכן, השתתפה אלוני בחבורת בימות, אשר שרה את שירי נעמי שמר ומשם זכורים ביצועה לשירים "לשיר זה כמו להיות ירדן" ו"בארץ להד"ם".

ויקיפדיה
 
06 אילנית  שירו שיר לשמש
כבר אחרי חצות

מילים
כבר אחרי חצות, עוד לא כיבו
את הירח. כי לפני כיבוי אורות,
אורות של כוכבים,
נותנים עוד רגע קט לאוהבים
אי שם

מילים
בא חצי הלילה ואני ערה,
חלומות באים לסף.
זה השקט שלפני הסערה,
בוא נלך עכשיו
גוליבר

מילים
בוקר קם לימינו ערב רד לשמאלו
פיהק ונרדם בעמקים
על גבו הוא שכב
לא חשב, לא אהב
שירים

אי שם
גוליבר
ושוב איתכם
חופשי ומאושר
ישראל שלי חוגגת
כבר אחרי חצות
כשהיינו ילדים
לאורך השדרה שאין בה איש
ללכת שבי אחרייך
למה למה
תצלום ישן
הופעתה של אילנית בפסטיבל הזמר של 1969 נחשבת הופעתה הראשונה על הבמה לאחר פירוק הצמד. היא ביצעה את "שיר בארבעה בתים" (אהוד מנור/נחום היימן) אך לא זכתה בתחרות. זכייתה הראשונה בפסטיבל הייתה בשנת 1971 עם השיר "רק הירח" (שמרית אור/דני עמיהוד). שירים נוספים שביצעה בפסטיבל: "אהבתה של תרזה די-מון", "אם יפול הכוכב שלי", "שיר של יום חולין". אילנית השתתפה בפסטיבלים רבים בארץ ובעולם ובתחרויות האירוויזיון. היא הופיעה במהלך הקריירה העשירה שלה באולמות החשובים בעולם, בין היתר בפסטיבלים בטוקיו ובאתונה, הספיקה להקליט במספר רב של שפות (בהן: אנגלית, פורטוגזית, ספרדית, צרפתית, סווהילית, יפנית וגאורגית) ונבחרה להיות הזמרת הראשונה שתייצג את ישראל בתחרות האירווזיון שנערכה ב-1973 בלוקסמבורג עם השיר "אי שם", אותו כתבו אהוד מנור ונורית הירש. השיר הגיע למקום הרביעי, הישג מכובד למדינה שמשתתפת בתחרות בפעם הראשונה. הקדימו אותו אן מארי דוד, המוקדדס מספרד וקליף ריצ'רד. בשנת 1977 התבקשה אילנית לשוב ולייצג את ישראל באירוויזיון. נכתבו מספר שירים לקראת התחרות, בהם "נסיך החלומות" (ולנטינו) אך הוועדה בחרה בסופו של דבר בשיר "אהבה היא שיר לשניים" (עדנה פלג/אלדד שרים) שהגיע רק למקום ה- 11.

ויקיפדיה
 
07 רבקה זוהר  רבקה זוהר
אוריאנה

מילים
כאשר שאלה אוריאנה
מתי שוב נפגש בכיכר,
צחקתי, אמרתי - מניאנה,
צחקתי, אמרתי - מחר.
זמר שלוש התשובות

מילים
הוא אמר: אם תלכי אחרי
לא קטיפה תלבשי ולא משי
יהיה מר עד בלי כח אולי
אז אמרה היא לאט, כח יש לי
רבי עקיבא

מילים
רבי עקיבא איש צנוע
היה רועה בין הרועים
את עדרי כלבא שבוע
עד שנתו הארבעים
שירים

אוריאנה
בן יפה נולד
גדליה רבע איש
האיש ממארס
המתופף הקטן
זמר שלוש התשובות
חמוריקו
לולא הייתי מתבייש
ליד המסילה
למות צעירה
משתגעת אליך
רבי עקיבא
רבקה זוהר נולדה לתקוה ואהרון זינתי וגדלה בעכו. אביה היה מוכר בעיר עקב תפקידו כמפקד התחנה לכיבוי אש. זוהר התחנכה בעכו ובבית הספר החקלאי בנהלל. בצבא שירתה זוהר בלהקת חיל הים, והייתה סולנית הלהקה בתוכניתה "וביום השלישי". זוהר התבלטה כסולנית במסגרת הלהקה עם השיר "מה אברך" (רחל שפירא/יאיר רוזנבלום), שהפך לשיר זיכרון ידוע. ב-1969 השתתפה במופע מיוחד של שירי נתן אלתרמן שנקרא "צץ וצצה". אלתרמן כתב במיוחד עבור זוהר את השירים "אוריאנה" שהלחין יאיר רוזנבלום ו"זמר שלוש התשובות" שהלחין אריה לבנון, שהפכו שניהם ללהיטים גדולים.

ויקיפדיה
 
08 צילה דגן  צילה דגן
ולא היה בינינו אלא זוהר

מילים
ולא היה ביננו אלא זוהר
זוהר עניו של השכמה ברחוב כפרי
ולבלובו של גן בטרם פרי
בלובן תפרחתו יפת התואר
כוכבים בדלי

מילים
הוֹ נוּמָה, נוּמָה, עוֹלָלִי,
הָיה הָיָה בְּראשׁ הַר דְּלִי,
הוֹ נוּמָה וּצְלוֹל אֱלֵי חֲלוֹם –
בַּדְּלִי הָיוּ כָּל כּוֹכְבֵי מָרוֹם
וידוי

מילים
מעילי הפשוט ופנס על הגשר,
ליל הסתיו ושפתי הלחות מני גשם
כך ראית אותי ראשונה, התזכור?
והיה לי ברור כמו שתיים ושתיים
שירים

וידוי
ולא היה בינינו אלא זוהר
חבק אותי
כוכבים בדלי
לתמונת אמא
מעבר לעשן
נחל שלי
שיר אהבה ישן (אניטה וחואן)
תמונת רגע
צילה דגן נולדה בשם צלינה קויבסקי בפולין, משפחתה עלתה לארץ בסוף שנות ה-50 והתגוררה בנהריה. כשרון השירה שלה התגלה בגיל צעיר והיא זכתה בתחרות לזמרים חובבים. בגיל שש עשרה כבר שרה במועדון הלילה "חומות עכו". בצה"ל שירתה בצוות הווי הנח"ל, בלהקה שרה לצידה של אופירה גלוסקא את "חורשת האקליפטוס" של נעמי שמר. עם שחרורה מהצבא הצטרפה ל"להקת פיקוד דיזנגוף", להקה שהתבססה על אופי של להקה צבאית, והורכבה מיוצאי להקות צבאיות וביצעה שירים ומערכונים. לאחר פרישתה מהרכב זה השתתפה עם דני מסינג ויאיר קלינגר במופע בשם "ייאוש יושב על ספסל", שהיה ערב משירי ז'אק פרוור בתרגומה לעברית של עדה בן נחום. ב-1970 הקליטה דגן את אלבומה הראשון, שבו בלטו שיריה של לאה גולדברג ללחניו של דני ליטני ובהם השירים "ולא היה בינינו אלא זוהר", "נחל שלי" ו"לתמונת אמא". האלבום כלל גם את השיר "כוכבים בדלי" של עקיבא נוף, שאותו ביצעה בפסטיבל הזמר ב-1970. בפסטיבל ב-1971 שרה את שירה של דליה רביקוביץ "חלומות של חושך ואור".

ויקיפדיה
 
09 נתנאלה  נתנאלה
בן

מילים
בן, נסה אם תוכל והבן
שאמא ואבא רוצים כבר ללכת לישון
מחר יום ראשון
אולי תפסיק לחייך כבר אלי
הייה לי חבר הייה לי אח

מילים
במקום שאליו אני הולך
היו רבים כבר לפני
השאירו שביל, השאירו עץ
השאירו אבן לרגלי
שיר היונה

מילים
גבוה מעל המגדלים
היונה פורשת כנף
היונה דואה במרחב
ועיניה כלות
שירים

בן
הוא לא ידע את שמה
הייה לי חבר הייה לי אח
הליכה לקיסריה
השכם השכם בבוקר
לא דיברנו עוד על אהבה
ליל קיץ
סוף היום
עוד יבוא היום
רוח שלי וגשם שלי
שיר היונה
נתנאלה (שם מלא: נתנאלה יעקובוב, נולדה ב-1954) היא זמרת ישראלית, הידועה בעיקר בשל קולה הצלול ולהיטים כמו "שיר היונה" ו"היה לי חבר היה לי אח". נתנאלה גדלה בתל אביב להורים יוצאי אוזבקיסטן. אביה נפטר לפני לידתה. מגיל צעיר היא גילתה כישרון שירה. היא שירתה בצבא בלהקת חיל האוויר, בתוכנית "מסביב לעולם ב – 80 דקות", אז פגשה לראשונה את מתי כספי כאשר זה ניהל התוכנית, והוא הפך למנהלה המוזיקלי והלחין לה שירים בהמשך הדרך. לאחר מלחמת יום כיפור הקליטה את להיטה הראשון "היה לי חבר היה לי אח" שנכתב בעקבות המלחמה. עוד לפני שחרורה מצה"ל הופיעה בפסטיבל הזמר והפזמון תשל"ד (1974) עם "שיר היונה" של כספי ושמרית אור שהפך ללהיט המזוהה ביותר עמה. לאחר שחרורה העלתה מופע עם כספי בשם "חצי חצי" וזכתה בפרס כינור דוד. ב-1976 הקליטה את אלבום הבכורה שלה שנשא את שמה, "נתנאלה", שבו נכללו השירים "שיר היונה" "לא דיברנו עוד על אהבה", ו"רוח שלי וגשם שלי". אלבומה השני "אל ארצי" כלל בעיקר חידושים של שירים נוסטלגיים ושיר מקורי אחד שהפך ללהיט - "עוד יבוא היום".

ויקיפדיה
 
10 יהודית רביץ  יהודית רביץ
מישהו

מילים
מישהו, מישהו דואג
דואג לי שם למעלה.
בא והדליק כמה כוכבים
והם נופלים אחד אחד
הילדה הכי יפה בגן

מילים
הילדה הכי יפה בגן
יש לה עיניים הכי יפות בגן
וצמה הכי יפה בגן
ופה הכי יפה בגן
בלילות הסתיו

מילים
בלילות הסתיו נופל ביערים
עלה לא נראה ושוכב דומם לארץ
בנחלים יקפוץ הדג אל המים
והד נקישה לחה יעל באופל
שירים

אהבה יומיומית
בלילות הסתיו
הילדה הכי יפה בגן
ימים טובים
כוכב רחוק
ליד הדלת
לקחת את ידי בידך
מי לאהבה
מישהו
סליחות
על החוף
ענבלים
בפסטיבל הזמר והפזמון של שנת 1977 ביצעה רביץ את השיר "סליחות" של לאה גולדברג, בהלחנת עודד לרר. הופעתה זו תרמה לחשיפתה לקהל הרחב כזמרת צעירה וחדשה בנוף המוזיקלי. על אף שהשיר הגיע למקום השביעי בלבד בפסטיבל, הוא זכה להצלחה רבה, ונבחר כ"שיר השנה" במצעד הפזמונים השנתי של רשת ג'. לאחר מכן הצטרפה רביץ למופעו של דני ליטני "בראש אחד", ובאלבומו בשם זה הקליטה איתו בדואט את השיר "לא טוב היות האדם לבדו". אחר כך השתתפה רביץ במופע משותף עם יוני רכטר בשם "באופן קבוע וחד פעמי". בשנת 1977 השתתפה רביץ במופע "ארץ טרופית יפה", שכלל שירים ברזילאים בסגנון סמבה ובוסה נובה, בעיבודים של מתי כספי ובתרגומים של אהוד מנור. המופע זכה להצלחה רבה, והביא לגל של התעניינות במוזיקה ברזילאית בישראל. אחד מהשירים הראשונים שהלחינה רביץ, "סמבה ברגל שמאל", הולחן בהשראת השירים הברזילאים.
בשנת 1978 חזרה רביץ אל בימת פסטיבל הזמר והפזמון וביצעה את השיר "מישהו" של אהוד מנור ומתי כספי.

ויקיפדיה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 כל הזכויות שמורות למפעיל האתר www.poems.co.il

צמיד מידע רפואי מוצרי פרסום מסגרות לתמונות הדפסה על כובעים | שרוכים מודפסים | הדפסה על חולצות